Žena pozerá na izbovú rastlinu na okne
Galéria (7) Zdroj: Shutterstock

Viete, čo potrebujú vaše izbové rastliny v zime?

Zimné obdobie je pre izbové rastliny ťažké. Musia sa popasovať s nedostatočnými svetelnými podmienkami a teplým suchým vzduchom z vykurovania. Vďaka našim tipom na starostlivosť však vaše izbovky prežijú toto tmavé obdobie bez ujmy.

Galéria

Žena pozerá na izbovú rastlinu na okne
Izbové kvety na parapete
Rosenie izbových rastlín
Červce na izbovej rastline
Odstraňovanie prachu z listov izbových rastlín
Izbové rastliny v prievane

Aby izbové rastliny prežili zimu, pri starostlivosti o ne treba myslieť na niekoľko dôležitých vecí. V zimných mesiacoch musia totiž čeliť úplne iným podmienkam, na aké sú zvyknuté. Predovšetkým je to teplý vzduch z vykurovacieho systému, ktorý síce stimuluje ich rast, ale intenzita svetla je pre mnohé druhy v tomto období nedostačujúca. Navyše ide o suchý vzduch, ktorý zvyšuje riziko napadnutia škodcami a pri tropických druhoch spôsobuje žltnutie listov.

Neprehrievajte ich, ale prisvetľujte

Bez ohľadu na to, ako láskyplne sa venujete svojej izbovej rastline – ak nie je spokojná s umiestnením, musíte sa o ňu postarať. Izbové rastliny by vo všeobecnosti, ale najmä v zime, nemali byť príliš prehriate. Pri mnohých druhoch takéto javy vedú k opadávaniu listov a k rozširovaniu škodcov. Citlivé druhy preto uchovávajte cez zimu v miestnosti, ktorá je chladnejšia, napríklad v spálni. Prekurovať by ste nemali ani svoje obývačky. Radšej nastavte termostat na radiátore tak, aby sa teplota cez noc znížila. Okrem vzduchu, dostatku vody a živín je pre zdravý rast rastlín dôležitým faktorom svetlo. Ak nemáte veľké okná, nedostatok svetla v zime môžete kompenzovať umelým osvetlením. Sortiment v súčasnosti zahŕňa aj LED žiarovky s dlhou životnosťou a veľkým svetelným spektrom, ktoré spotrebúvajú málo elektriny a nezahrievajú sa ani po dlhšom používaní. Ak si nainštalujete časovač, môžete čas svietenia ovládať, ako potrebujete.

Izbové kvety na parapete
Zdroj: Shutterstock

Zvyšujte vlhkosť!

Kúrenie značne vysušuje vzduch v miestnosti, a preto sú mnohé izbové rastliny vďačné za opatrenia, ktorými môžete zvýšiť vlhkosť vzduchu. Na výber máte niekoľko možností: rosenie, misky s vodou alebo interiérové zvlhčovače, ktoré zavesíte na radiátor. Druhy vyžadujúce vyššiu vzdušnú vlhkosť minimálne 2-krát týždenne roste rozprašovačom, prípadne sprchujte vlažnou vodou. Druhy s najvyššími nárokmi na vzdušnú vlhkosť, ako sú mäsožravé rastliny, treba mať počas zimy zatvorené v izbových skleníkoch, ktoré im poskytnú optimálne podmienky.

Rosenie izbových rastlín
Zdroj: Shutterstock

Osprchujte alebo utrite listy

Zaťaženie prachom v miestnosti je vo vykurovacom vzduchu vyššie ako v lete. Zároveň je v zime veľmi dôležité, aby slabé denné svetlo prenikalo na listy bez straty a nebolo blokované vrstvou prachu. To je aj dôvod, prečo by ste mali malolisté izbové rastliny sprchovať vlažnou vodou každé štyri až šesť týždňov. Veľkolisté a dekoratívne rastliny zbavujte prachu pomocou jemnej handričky, prípadne si ju môžete navlhčiť. Pri odstraňovaní prachu z listov treba postupovať opatrne, aby ste nepoškodili listy. Na druhy s jemnejšími listami použite plochý štetec.

Odstraňovanie prachu z listov izbových rastlín
Ak v zime pravidelne odstraňujete prachovú vrstvu z listov izbových rastlín, zaistíte im viac svetla. | Zdroj: Shutterstock

Dávajte pozor na škodcov

Raz za týždeň skontrolujte izbové rastliny, či nie sú napadnuté škodcami. Všímajte si listy, či nemajú lesklý a lepkavý povrch na spodnej strane alebo svetlé bodkové škvrny. V prípade prvého príznaku ide o napadnutie červcami, ktoré poznáme skôr pod názvom puklice. Zvyčajne sa zdržiavajú na spodnej strane listov a škodia cicaním rastlinných štiav. Tento škodca má vypuklé hnedé telo, ktoré tvorí jeden celok s voskovým pancierikom. V druhom prípade ide o napadnutie rastliny roztočmi, ktoré sa rýchlo šíria a živia sa šťavami rastlín. Ak proti nim nezasiahnete včas, vytvorí sa na listoch jemná biela pavučinka, listy zožltnú a uschnú. Infikované izbové rastliny ihneď preneste do karantény, t.j. do miestnosti, v ktorej sa parazity nemôžu šíriť na zdravé jedince, a proti škodcom bojujte vhodnými pesticídmi (Apollo 50 SC proti roztočom či Dursban 480 EC proti červcom).

Červce na izbovej rastline
Červce môžete skúsiť zničiť mechanicky častým umývaním listov mäkkou navlhčenou špongiou. | Zdroj: Shutterstock

Aj prievan škodí

Interiérové rastliny by sa v zime nemali nachádzať v blízkosti tepelných zdrojov a ani v prievane. Teda nie tam, kde sa často otvárajú dvere a okná. Pozor pri umiestnení v halách a na chodbách, kde sa otvárajú vchodové dvere. Takisto nie je dobré sústreďovať izbové rastliny do blízkosti horiacich sviečok či aromalámp. Rastliny pri nich trpia a môže sa to prejaviť na listoch, na ktorých potom vznikajú nepekné škvrny.

Izbové rastliny v prievane
Zdroj: Shutterstock

Vyhnite sa studeným koreňovým balom

Pri väčších izbových rastlinách by ste mali dať pozor na to, aby kvetináče nestáli priamo na studenej betónovej alebo dlaždicovej podlahe. A dôvod? Stúpajúci chlad ochladzuje koreňový bal a citlivé rastliny, ako napríklad figovníky, na to reagujú silným opadom listov. Tomuto problému sa dá vyhnúť pomerne jednoducho. Kvetináč s miskou stačí vyložiť na podstavec, kvetinovú stoličku alebo drevenú dosku.

Nezabúdajte na zálievku

V zime mnohé izbové rastliny prestávajú rásť, a preto im stačí málo vody. Pred každým zalievaním skontrolujte stav zalievanej pôdy prstom a polievajte až vtedy, keď vyschne. Výnimka: Izbové rastliny, ktoré sú na okennom parapete nad radiátorom, spravidla schnú rýchlejšie ako v lete, a preto ich treba polievať častejšie.

Ktoré izbovky hnojiť a ktoré nie?

Prihnojovanie je v období vegetačného pokoja potrebné iba v prípade kvitnúcich a reprezentatívnejších druhov, ako sú napríklad palmy, dracény či monstery. Na prihnojovanie použijeme polovičnú dávku hnojiva, vždy takého, ktoré je určené pre danú skupinu rastlín (pre kvitnúce rastliny, špeciálne hnojivo pre palmy, dracény a podobne). Rastliny v zime stačí prihnojovať raz za 3 až 4 týždne, ideálne formou zálievky. Pri prihnojovaní musí byť substrát mierne vlhký. Na ošetrovanie a zároveň prihnojovanie možno použiť aj špeciálne vlhčené utierky, napríklad pri orchideách.

Text: redakcia
Foto: Isifa/shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.