Cyklámeny v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Ako pestovať záhradné cyklámeny? Hľuzy môžete vysadiť už v septembri!

Cyklámeny poznáme skôr ako bohato kvitnúce izbové rastliny. No sú medzi nimi aj druhy, ktorým viac vyhovuje prostredie záhrady. Ich kvety sú síce drobnejšie, no za tými interiérovými v množstve rozhodne nezaostávajú. Pestovať ich môžete vo voľnej pôde, kde sa pri ideálnych podmienkach rýchlo rozrastú, alebo v dekoratívnych kvetináčoch na balkónoch a terasách.

Počas jesene v septembri až októbri si môžete vysadiť hľuzy cyklámenu brečtanolistého (Cyclamen hederifolium). Táto asi 15 cm vysoká rastlina upúta listami s typickou striebristou kresbou a neskôr množstvom menších ružových kvetov, ktoré sa objavujú v ďalších rokoch na jeseň. Obľubuje svetlé stanovište, nie však priame slnko. Pôdu potrebuje humóznu, suchšiu až mierne vlhkú. Cyklámeny upútajú viac samostatne ako v kombinácii s inými rastlinami, preto z nich v záhone vytvoríme skupinku.

Výsadba hľúz cyklámenu

Na pestovanie záhradných cyklámenov použite nižšiu a širšiu nádobu. Na jej dno nasypte najskôr trochu keramzitu, ktorým zabezpečíte odtok prebytočnej vody.

Výsadba hľúz cyklámenu
Zdroj: Miro Pochyba

Cyklámeny obľubujú čerstvý a kyprý substrát, ideálne s obsahom listovky alebo aspoň trochou tlejúceho lístia.

Výsadba hľúz cyklámenu
Zdroj: Miro Pochyba

Pred vysadením hľuzy skontrolujte. Majú byť dostatočne veľké, pevné a neporušené. Ukladajte ich na povrch pôdy v primeraných rozstupoch.

Výsadba hľúz cyklámenu
Zdroj: Miro Pochyba

Hĺbka uloženia hľúz pukmi nahor má byť asi 2 cm. Zasypte ich substrátom, utlačte, zavlažte a kvetináč dajte na svetlé miesto.

Výsadba hľúz cyklámenu
Zdroj: Miro Pochyba

Náš tip: Vysaďte si jarné cibuľoviny teraz

Tulipány, hyacinty, modrice, krókusy a iné drobné cibuľoviny aj hľuznaté rastliny zdobia záhrady počas celej jari. Vysádzajte ich až do začiatku novembra, kým nie je zamrznutá pôda, čo najskôr po kúpe. Pri výsadbe myslite na to, že viac ako jedna osamotená rastlina vynikne skupina niekoľkých. Takisto platí, že efektnejšie je vytváranie menších a väčších skupiniek zložených len z jedného druhu či odrody. Pôdu v mieste výsadby dôkladne pripravte, zapracujte aj trochu vyzretého kompostu. V lokalitách, kde sa vyskytujú hlodavce, ich saďte do plastových košíčkov, lepšie budú chránené.

Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.