okrasné rastliny v jeseni
Galéria (15) Zdroj: iStock

Pestré okrasné rastliny, ktoré si môžete v záhrade vysadiť počas jesene

Aj počas jesenných mesiacov sa môžete potešiť pestrými rastlinami. Záhradu alebo balkón a terasu skrášlia až do neskorej jesene.

Galéria

okrasné rastliny v jeseni
Paprika ročná Capsicum annum
Heuchera Heuchera – hybridy
Heuchera Heuchera – hybridy
Horec Gentiana scabra
Proso Panicum virgatum
Rozchodník Sedum telephium
Astra Aster dumosus

Môžete si vybrať z bohatej ponuky trvaliek. Využijete ich na doplnenie už existujúceho trvalkového záhona alebo si založíte úplne nový kvetinový záhon. Jesenné mesiace sú na to ideálne. Takisto si môžete vybrané trvalky typické pre jesenné obdobie vysadiť aj do skaliek, štrkových záhonov, do skupiniek s okrasnými trávami, do predzáhradky, k plotom alebo na dvory.

Mnohé druhy možno pestovať aj v dostatočne priestranných vegetačných nádobách s drenážou. Keď sa pre trvalky kvitnúce na jeseň rozhodnete, vyberajte si minimálne tri kusy, ideálne však päť až sedem kusov, vďaka čomu vám v záhone vznikne pekná skupinka/trs.

Je dôležité sa už pri kúpe informovať, do akej výšky trvalky, ktoré sa vám páčia, dorastú. Nižšie druhy patria v záhone vždy do popredia a vyššie do pozadia.

Chryzantéma Chrysanthemum indicum
Zdroj: iStock

Pre bohaté kvitnutie

» Hoci sa väčšina trvaliek najkrajšie rozrastie na slnečných miestach s výživnou, mierne vlhkou priepustnou pôdou, v záhradníctvách nájdete aj druhy, ktoré najlepšie prosperujú v polotieni.

» Trvalky vysádzajte vždy s kompaktným koreňovým balom, a hoci sa môže zdať, že na jeseň vlahu netreba, zalejte ich a nezabudnite v tom pokračovať hlavne počas slnečných a suchších dní počas jesene. Prihnojovanie nebude ešte v tomto roku potrebné.

Rozmanitosť tráv

Od začiatku jesene si do záhrady môžete vysadiť aj niektorú z okrasných tráv. Ponuka je každoročne pestrejšia, kúpiť a vysadiť si môžete nižšie, stredne vysoké aj vyššie druhy. Väčšina tráv si žiada slnečné miesto s kvalitnou priepustnou pôdou.

Trávam treba vyhradiť dostatok miesta – vtedy najkrajšie vyniknú. Špeciálne na jeseň sa vyplatí poobzerať sa po ostriciach (Carex). Vynikajú svojou výraznou farebnosťou, dostať mnoho ich druhov a kultivarov. Okrem záhonov ich môžete pestovať aj vo vegetačných nádobách. Sú trochu chúlostivejšie, preto ich vysádzajte čo najskôr, nenechávajte si to na neskorú jeseň.

Heuchera Heuchera – hybridy
Zdroj: iStock

Dreviny

Jesenné obdobie je v záhrade zaujímavé aj vďaka výraznejšej farebnosti. O tú sa prostredníctvom svojich listov alebo plodov postarajú mnohé dreviny. A práve na jeseň si ich môžete kúpiť a hneď aj vysadiť. Teraz ich navyše v záhradníctvach nájdete aj s vyfarbenými listami alebo plodmi. Hneď po kúpe si ich môžete s kompaktným koreňovým balom vysadiť.

V ponuke záhradníctiev neprehliadnite krásnoplod, bršlen, japonské javory alebo dráče či skalníky. Aj v tomto prípade platí, že najkrajšie sú tieto dreviny na slnečných miestach s výživnou a priepustnou pôdou, tam, kde budú mať dostatok miesta.

Jeseň je sezónou výsadby okrasných cibuľovín. Niektoré druhy rozkvitajú ešte na jeseň. Príkladom sú jesienky.

okrasné rastliny
Zdroj: iStock

Sezónne rastliny

Azda najrozmanitejšia je na jeseň ponuka okrasných rastlín, ktoré sú určené do vegetačných nádob rôznych tvarov a veľkostí. Vysadené nádoby nájdu uplatnenie na balkónoch, terasách aj dvoroch, takisto na okenných parapetoch. Rozhodnúť sa môžete pre výsadbu jedného druhu v jednej nádobe alebo pre výsadby kombinované, ktoré pôsobia atraktívnejšie.

Základom úspechu je drenážna vrstva na dne každej nádoby – môžete použiť keramzit a pri výsadbe čerstvý záhradnícky substrát. Nevypláca sa používať zeminu, ktorá vám zostala po pestovaní letničiek ani pôdu priamo zo záhrady. Starostlivosť o jesenné rastliny v nádobách zahŕňa hlavne pravidelné zavlažovanie, mnohé druhy sú citlivé na preschnutie substrátu, prihnojovanie nie je vzhľadom na krátkosť vegetačného obdobia potrebné. Vysadené rastliny skrášlia nádoby až do prvých mrazov, prípadne v nich môžu zostať aj počas zimných mesiacov.

Vres Calluna vulgaris
Zdroj: iStock

VRESY V NÁDOBÁCH

K najobľúbenejším jesenným rastlinám do nádob aj záhonov patria vresy. V ponuke nájdete veľké množstvo krásnych kultivarov a niekoľko druhov.

» Vresom prospieva výsadba do kyslejšieho substrátu. Veľmi dôležité je pred výsadbou namočiť koreňové baly vysádzaných vresov do vedra s vodou, následne ich treba po obvode jemne narezať ostrým nožom. V rámci nádoby môžete použiť len vresy, obľúbená je aj kombinácia s nižšími trávami, starčekom, horcami alebo zakrpatenými ihličnanmi.

» Po vysadení vresy pravidelne zavlažujte. Zanedbávanie zálievky je najčastejším dôvodom, prečo vresy zasychajú. Zeminu udržiavajte stále mierne vlhkú, nie premáčanú. Medzi každou zálievkou substrát nechajte preschnúť. Vresy kvitnú dlho a nemusíte ich vyhadzovať, v nádobách môžu zostať aj počas zimy, pestovať ich môžete aj v budúcom roku. Skoro na jar ich ale treba ostrihať.

» Pri pestovaní v záhonoch – ideálne pred pozadím vytvoreným z ihličnanov – vysádzajte niekoľko kusov do skupiniek, vždy v dostatočných rozstupoch. Nezabudnite na úpravu zeminy, stačí pridať trochu čistej rašeliny.

Náš tip

Ako nakupovať jesenné rastliny

  • Mali by byť bez známok chorôb a škodcov.
  • Uprednostnite vitálne pôsobiace a zdravé jedince.
  • Dôležitý je kompaktný, nerozpadávajúci sa koreňový bal.
  • Rastliny by mali byť len mierne rozkvitnuté, nie odkvitajúce.
  • Substrát v črepníku nesmie byť preliaty a zapáchať.
  • Exotické rastliny sú síce pekné, ale môže ich poškodiť prvý mráz.
  • Okrasná kapusta Brassica oleracea
    Zdroj: iStock

Okrasná kapusta Brassica oleracea

Farebne pútavá rastlina, ktorej atraktivitu zvýraznia prvé chladnejšie noci.

Uplatnenie: okraje záhonov, predzáhradky, vege­tačné nádoby – ako súčasť zmiešaných výsadieb
Vyžaduje: výživný a mierne vlhký substrát, pravidelné zavlažovanie a odstraňovanie žltnúcich spodných listov

Výška: do 30 cm

Vres Calluna vulgaris
Zdroj: iStock

Vres Calluna vulgaris

Nízka, každoročne bohato kvitnúca rastlina.

Uplatnenie: vresoviská, skalky, predzáhradky, pred skupinami ihličnanov, spolu s nižšími okrasnými trávami, vegetačné nádoby

Vyžaduje: kyprý, kyslejší substrát, slnečné alebo polotienisté miesto, každoročný jarný rez, pravidelné zavlažovanie

Výška: do 40 cm

Chryzantéma Chrysanthemum indicum
Zdroj: iStock

Chryzantéma Chrysanthemum indicum

Tradičná jesenná trvalka s množstvom kultivarov.

Uplatnenie: vyššie druhy v zmiešaných kvetinových záhonoch, nižšie na okraji záhonov

Vyžaduje: pravidelnú zálievku, prihnojovanie, kyprý, priepustný a výživný substrát. Odstraňovanie odkvitnutých kvetov a žltnúcich alebo suchých listov

Výška: do 100 cm (podľa kultivaru)

Rozchodník Sedum telephium
Zdroj: iStock

Rozchodník Sedum telephium

Nádherná nenáročná trvalka, vhodná aj pre pestovateľa začiatočníka. Každoročne bohato kvitne, súkvetia sú lákadlom pre motýle.

Uplatnenie: okraje záhonov, pri chodníkoch, štrkové záhony, skalky, predzáhradky, vegetačné nádoby

Vyžaduje: slnečné a teplejšie miesto, suchšiu pôdu, ostrihanie suchej nadzemnej časti na jar, občasné rozsadenie a zmladenie

Výška: 60 cm

Astra Aster dumosus
Zdroj: iStock

Astra Aster dumosus

Každoročne kvitne viac, kvety sú najčastejšie fialové. Vybrať si možno zaujímavé kultivary, ale aj iné druhy astier.

Uplatnenie: pri chodníkoch, na okrajoch kvetinových záhonov, v predzáhradkách, vo vege­tačných nádobách spolu s inými rastlinami

Vyžaduje: dostatok vlahy, voda sa však nesmie dostávať na listy, prihnojovanie a občasné zmla­denie starších trsov

Výška: do 40 cm (iné druhy sú vyššie)

Proso Panicum virgatum
Zdroj: iStock

Proso Panicum virgatum

Obľúbená okrasná tráva ponúka viaceré pekné kultivary. Je pestovateľsky nenáročná a rýchlo rastie. Bohatý trs pôsobí mimoriadne príťažlivo.

Uplatnenie: kvetinové záhony, predzáhradky, prériové výsadby, skvele pôsobí v moderných záhradách

Vyžaduje: slnečné miesta s výživnou a priepustnou mierne vlhkou pôdou, treba rastline vyhradiť dostatok miesta, rozrastá sa do šírky

Výška: 120 – 170 cm (podľa kultivaru)

Horec Gentiana scabra
Zdroj: iStock

Horec Gentiana scabra

Krásne kvitnúca rastlina, vynikne v spoločnosti trvaliek so šedolistými rastlinami. Modré zvončekovité kvety zažiaria na dlhšie v každej výsadbe.

Uplatnenie: zmiešané výsadby vo vegetačných nádobách

Vyžaduje: slnko alebo polotieň, mierne kyslý a čerstvý substrát, potrebné je pravidelné zavla­žovanie

Výška: do 20 cm

Heuchera Heuchera – hybridy
Zdroj: iStock

Heuchera Heuchera – hybridy

Atraktívna trvalka, ktorá sa pestuje pre krásne listy. Tie sú výrazne farebné, menšie, väčšie, s rôz­nymi okrajmi. Kvety sú menšie, menej výrazné.

Uplatnenie: výsadby vo vegetačných nádobách, okraje kvetinových záhonov, skalky

Vyžaduje: slnko alebo polotieň, pravidelné zalievanie a počas sezóny aj prihnojovanie, priebežne treba odstrániť suché listy

Výška: do 30 cm

Paprika ročná Capsicum annum
Zdroj: iStock

Paprika ročná Capsicum annum

Rastlina s nápadnými a žiarivými plodmi. Príťažlivo pôsobí v spoločnosti kvitnúcich rastlín. Hodí sa do moderného aj tradične štylizovaného exteriéru.

Uplatnenie: výsadby do vegetačných nádob

Vyžaduje: teplejšie slnečné miesto, dostatok vlahy, pozor na premokrenie

Výška: do 40 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 10/2019

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.