Na jar sa treba pripraviť už teraz: 6 tipov na menej známe cibuľoviny a hľúznaté rastliny
Galéria (11)

Na jar sa treba pripraviť už teraz: 6 tipov na menej známe cibuľoviny a hľúznaté rastliny

K najkrajším okrasným rastlinám, ktoré vynikajú ohromnou rozmanitosťou a farebnosťou, patria jarné cibuľoviny a hľuznaté rastliny.

Galéria

Na jar sa treba pripravi
Na jar sa treba pripraviť
Na jar sa treba pripraviť
Na jar sa treba pripraviť
Na jar sa treba pripraviť
Na jar sa treba pripraviť
Na jar sa treba pripraviť
Na jar sa treba pripraviť

Ak si vďaka nim chceme pripraviť záplavu kvetov počas celého jarného obdobia, mali by sme čo najskôr vyraziť nakupovať. V tomto období je ponuka okrasných cibuľovín a hľuznatých rastlín najširšia.

Popri bežných a všeobecne obľúbených cibuľovinách (tulipány, narcisy, hyacinty, snežienky, bledule) a hľuznatých rastlinách (cyklámeny, iskerníky, veternice) sa môžeme stretnúť aj s množstvom menej známych druhov. A tie určite stoja za pozornosť. Môžeme nimi doplniť skladbu rastlín v záhrade. Mnohé z týchto menej známych druhov sa dokonca dajú pestovať aj vo vegetačných nádobách, pestovať ich teda môžete aj vtedy, ak záhradu nemáte.

Obozretnosť pri výbere

Dôležité je kupovať druhy, ktorým budú vyhovovať podmienky vašej záhrady. Tí skúsenejší záhradkári sa môžu smelo pustiť aj do pestovania druhov náročnejších na starostlivosť. Netreba sa však obávať – pestovanie menej známych cibuľovín a hľuznatých rastlín nie je priveľmi zložité. Len treba rešpektovať ich požiadavky a dodržať niektoré odporúčané pravidlá pri ich výsadbe. Zohľadnite napríklad to, do akej výšky narastú, či sa zvyknú rozrastať do šírky, či ich treba po odkvitnutí vyberať, alebo či nebudú v lete žiadať suchšie miesto.

Kde ich zohnať

Menej známe jarné cibuľoviny a hľuznaté rastliny zoženiete v špecializovaných predajniach, v hobbymarketoch, ale aj na internete. Ak sa na nákupy vyberiete včas, teda počas septembra, budete mať lepšiu možnosť výberu a získate životaschopné a kvalitné cibule a hľuzy. Prirodzene, nie je dobré nakupovať veľa rôznych druhov týchto menej známych rastlín, radšej vyskúšajte jeden-dva druhy, ideálne viac kusov cibúľ alebo hľúz z jedného druhu. Aj tieto rastliny vyniknú najviac vtedy, ak je ich viac.

Puškínia (Puschkinia sciloides)

Drobná trváca cibuľovina, ktorá za krátky čas vytvorí súvislý hustý porast. Listy sú lesklé a sviežo zelené. Kvety sú bielo-modré alebo bielo-fialové. Na jednej stonke ich vykvitá niekoľko. Hlavný termín kvitnutia je marec až apríl. Výška rastliny v čase kvitnutia je asi 20 cm.

Potrebuje: slnečné alebo polotienisté miesto, humóznu, mierne vlhkú pôdu s vyšším obsahom listovky,
Uplatnenie: skalky, brehy jazierok, podrast vyšších drevín, prírodný trávnik, svahy a problematické miesta,
Hĺbka výsadby: 6 – 10 cm, 10 cm od seba.

Modravka (Chionodoxa Luciliae)

Trváca a veľmi nenáročná nízka cibuľovina, tak trochu sa podobá na puškíniu. Kvety sú o niečo väčšie, doširoka a dohora roztvorené, usporiadané v súkvetí, žiarivo modré. Pekné sú aj formy s ružovými kvetmi. Rastlina má žliabkovité listy, v čase kvitnutia sú takmer zakryté kvetmi. Hlavný termín kvitnutia je marec až apríl. Výška rastliny je 15 cm.

Potrebuje: slnečné alebo polotienisté miesto, hlbšiu, humóznu a mierne vlhkú pôdu,
Uplatnenie: skalky, brehy jazierok, prírodné záhrady, podrast vyšších drevín, plochy pod stromami,
Hĺbka výsadby: 6 – 10 cm.

Scila (Scilla hispanica)

Nádherná, málo pestovaná cibuľovina, ktorá sa viac pestovala v 16. storočí. Rastliny vytvárajú ružicu listov. Listy sú široké 20 mm a dlhé až 20 cm. Kvety sú zvončekovité, ovisnuté, stvoly sú až 25 cm dlhé. Farba kvetov je biela, ružová alebo modrá. Hlavný termín kvitnutia je máj až jún. Vynikne, ak je vysadená vo väčších a menších trsoch.

Potrebuje: slnečné alebo polotienisté miesto, humóznu a mierne vlhkú pôdu,
Uplatnenie: väčšie skalky, okraj kvetinových záhonov, predzáhradky, podrast vyšších drevín, vegetačné nádoby, brehy jazierok,
Hĺbka výsadby: 20 cm.

Fakľa (Eremurus)

Impozantne pôsobiaca okrasná rastlina konca jari a začiatku leta, ktorá je v čase kvitnutia skutočným záhradným klenotom. Vynikne jednotlivo aj v skupinách. Uplatní sa aj v modernej záhrade. Vzpriamené súkvetie je zložené z množstva žltých alebo žltooranžových kvetov. Listy sú menej nápadné. Hlavný termín kvitnutia je máj až jún. Výška rastliny je v čase kvitnutia až 200 cm.

Potrebuje: slnečné miesto s výživnou a dobre odvodnenou pôdou, vyhnúť sa treba vlhkej pôde,
Uplatnenie: kvetinové záhony, štrkové záhony, predzáhradky, skupiny s okrasnými trávami,
Hĺbka výsadby: 25 cm.

Korunka (Fritillaria Michailovskyi)

Veľmi pekný a menej známy druh korunky. Rastlina pôsobí elegantným dojmom, kvety sú zvončekovité, previsnuté, tmavobordovo-žlté. Na jednej rastline ich vykvitá niekoľko. Listy sú sviežozelené. Výška rastliny je v čase kvitnutia okolo 30 cm. Hlavný termín kvitnutia je apríl až máj.

Aj táto rastlina upúta, ak je vysadená v trse – tie je vhodné zopakovať na viacerých miestach v záhrade.

Potrebuje: polotieň, mierne kyslú. humóznu, vlhkejšiu pôdu,
Uplatnenie: skalky, brehy jazierok, okraje kvetinových záhonov, predzáhradky, vegetačné nádoby,
Hĺbka výsadby: 15 cm.

Kandík (Erythronium den canis)

Zaujímavá a pekne kvitnúca cibuľovina, ktorá vynikne hlavne v záhradách prírodného typu. Pôsobivé je, ak porastie väčšiu plochu. To sa dá docieliť tým, že sa rastlina ponechá trvalo na jednom mieste. Zaujímavé sú aj podlhovasté cibule rastliny. Listy sú modrozelené, podlhovasté, s tmavšími škvrnami. Kvety sú previsnuté a najčastejšie ružové, veľmi pôvabné. Hlavný termín kvitnutia je marec až apríl. Výška rastliny je v čase kvitnutia asi 15 cm.

Potrebuje: tienisté miesto, humóznu, vlhkú a čerstvú, dobre priepustnú pôdu, ideálny je vyšší obsah listovky,
Uplatnenie: prírodné záhrady, podrast vyšších drevín, väčšie skalky, záhradné tône a zátišia lesného charakteru,
Hĺbka výsadby: 20 cm.

Pestovanie

Ideálne je týmto rastlinám vybrať čo najviac slnečné a vždy pred vetrom chránené miesto. Čím je cibuľovina nižšia, tým lepšie znesie aj nedostatok svetla – porastie aj v polotieni. Ideálna je piesočnato-hlinitá, priepustná pôda s obsahom kompostu. Cibuľoviny nikdy nevysádzame na miesta, ktoré boli hnojené čerstvým maštaľným hnojom, neznášajú totiž priame hnojenie. Ani tam, kde sme ich už niekedy pestovali. Pri výsadbe sa osvedčilo nasypať na dno každej jamky trochu piesku. Na toto netreba zabúdať hlavne tam, kde je vlhkejšia pôda. Vysádzať na jar kvitnúce cibuľoviny a hľuznaté rastliny môžeme od konca augusta až do konca októbra. Dôležité totiž je, aby sa stihli do zimy dobre zakoreniť.

V skupine alebo jednotlivo?

» Veľmi dôležité je sadiť okrasné cibuľoviny do menších a väčších skupín, nikdy nie jednotlivo – cibuľoviny vyniknú v skupine totiž iba v čase kvitnutia. Takéto skupinky môžeme zopakovať na viacerých miestach záhrady.
» Najčastejšou chybou je nakúpiť si rôzne druhy a množstvo cibuľovín i hľuznatých rastlín a vysadiť ich kde-tu jednotlivo. Takáto výsadba nikdy nevynikne a potenciál efektne kvitnúcich cibuľovín nebude využitý naplno.Pri výsadbe tiež zohľadnime výšku rastlín v dospelosti a podľa toho ich v záhrade umiestňujme. Nižšie druhy patria vždy do popredia, vyššie do pozadia.
» Cibuľoviny a hľuznaté rastliny sa usilujme citlivo do záhrady zakomponovať. Myslime na to, že po odkvitnutí ich budú špatiť schnúce listy. Preto nie je dobré mať len samostatný záhon pre cibuľoviny na ústrednom mieste v záhrade. Je dobré ich skombinovať napríklad s trvalkami. Mnohé sa pekne rozrastú a svojimi listami zakryjú schnúce listy.
» Cibuľoviny, najmä tie drobnejšie, môžeme pestovať aj v trávniku. Zaujímavé a v poslednom čase obľúbené je pestovanie cibuľovín v štrkových záhonoch alebo vo vegetačných nádobách.

Príprava záhona

1. Kým vysadíme prvú cibuľu alebo hľuzu, venujme pozornosť príprave výsadbového miesta.
2. Zvoľme najskôr správne miesto na danú cibuľovinu (slnko, polotieň, tieň).
3. Miesto skyprime na hĺbku rýľa, zapracovať môžeme kvalitný preosiaty kompost. Dôležité bude odstrániť trváce buriny.
4. Cibule vysaďme do skupiniek (v rámci skupinky dajte len jeden druh a kultivar) a do hĺbky podľa požiadaviek jednotlivých druhov. V skupinke by malo byť aspoň 6 – 8, ideálne však 10 kusov. Ak vysádzame viac kusov cibuľovín, najskôr si ich v záhrade skúšobne porozkladajme.
5. Na dno výsadbovej jamy dajme trochu piesku.
6. Ak máme v záhrade hlodavce, použime špeciálne plastové košíky alebo lôžka z drôteného pletiva.
7. Cibule zasypme zeminou a označme, aby sme dané miesto na jeseň alebo skoro na jar nepokopali.
8. Zálievka nie je teraz potrebná, ani prihnojovanie.
9. Snažme sa zabrániť tomu, aby sa k miestu výsadby dostal pes alebo mačka.

Ako nakupovať?

Hlavne premyslene! Ideálne je prísť do predajne so zoznamom. Pri nákupe sa vyhnite cibuliam a hľuzám, ktoré sú poškodené, prípadne na nich vidíte pleseň. Zdravá cibuľa by mala byť pevná, tvrdšia a ťažšia. Ideálne je uprednostniť väčšiu cibuľu. Naopak, vyschnutá a fľakatá cibuľa, ktorá je na dotyk mäkká, sa na vysádzanie nehodí. Ideálne je kupovať cibule a hľuzy jednotlivo, hoci je to drahšie. Takto ich dostanete kúpiť v špecializovaných predajniach. Tieto sú aj najkvalitnejšie. Balíky cibuľovín, ktoré bežne dostať kúpiť v supermarketoch, sú síce cenovo výhodnejšie, ale je väčšia pravdepodobnosť, že v nich nájdete aj nevyhovujúce, poškodené a choré cibule či druhy, ktoré do zmesi vôbec nepatria. Po kúpe sa usilujme cibule a hľuzy čo najrýchlejšie vysadiť.

náš tip

Chcete mať vo svojej záhrade zaujímavé novinky? Určite sa poobhliadnite v sortimente tulipánov. Každoročne je ponuka dopĺňaná o nové a zaujímavé kultivary.

dobré rady

Pri výsadbe nezabudnite, že vrstva pôdy nad cibuľou by mala byť približne dvojnásobkom výšky cibule. Dbajte na to, aby rastový vrchol cibule smeroval nahor.

Pri výsadbe je vhodné dodržať odporúčanú hĺbku vysádzania. Tá môže byť pri každej cibuľovine iná. Tiež je vhodné dodržať odstupy medzi jednotlivými cibuľami a hľuzami, výsadba natesno nie je vhodná. Pri výsadbe môžeme použiť špeciálny sadzač cibuľovín alebo obyčajnú záhradnícku lopatku.

Text Daniel Košťál
Foto isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám 10/2018

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje