Cyklámeny môžete sadiť aj na jeseň: Pozrite sa, ako na to!
Galéria (10)

Cyklámeny môžete sadiť aj na jeseň: Pozrite sa, ako na to!

Aj keď cyklámeny patria k obľúbeným kvitnúcim izbovým rastlinám, niektoré druhy môžeme dokonca pestovať aj vonku v záhradách.

Galéria

Kúzelné záhradné cyklámeny
Kúzelné záhradné cyklámeny
Kúzelné záhradné cyklámeny
Kúzelné záhradné cyklámeny
Kúzelné záhradné cyklámeny
Kúzelné záhradné cyklámeny
Kúzelné záhradné cyklámeny
Kúzelné záhradné cyklámeny

NÁROČNOSŤ: ++

ČAS: do 1 hodiny

ĽUDIA: 1

OBDOBIE: jeseň alebo jar

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL

cyklámenové hľuzy
trochu hrubozrnného piesku
listovka
miska
hlinený črepník
kôrový mulč

NÁRADIE

ručný kyprič
záhradnícka lopatka
pracovné rukavice
pravítko
nádoba na odpad
rozprašovač

POSTUP PRÁCE

Ako vysadiť hľuzy záhradných cyklámenov?

Na výsadbu sa hodia pevné a nepoškodené hľuzy. Počas jesenného obdobia ich kúpime hlavne v špecializovaných predajniach s osivami a sadivami. 

NA MIESTE výsadby odstránime trvácu burinu, neskôr by sa v poraste cyklámenov ešte viac rozšírila. Jej odstránenie by potom bolo problematické. 

ODHRNIEME kôrový mulč alebo vrstvu listov, miesto výsadby dôkladne skypríme. Kúsky štrku nevyhadzujeme, cyklámeny ho v pôde obľubujú. 

LOPATKOU vykopeme výsadbovú jamku. Na jej dno môžeme dať trochu hrubozrnného piesku. 

PRI VÝSADBE hľuzy cyklámenu by sme mali dodržať správnu hĺbku. Pomôžeme si pravítkom. Inak hrozí, že sa hľuza neujme. 

HĽUZU VYSÁDZAME púčikmi nahor. Opatrne ju zasypeme zeminou, zvrchu jemne pritlačíme a miesto výsadby si označíme, aby sme ho neprekopali. 

CYKLÁMEN rozkvitne aj bez toho, aby bol vysadený v pôde. Stačí ho položiť na misku a denne mierne rosiť. Dôležité je umiestniť ho na chránené miesto. 

HĽUZY cyklámenov si môžeme vysadiť aj do črepníkov, ideálne hlinených. Kvitnúce rastliny nám takto skrášlia balkón alebo terasu. 

Pravidlá výsadby

Hľuzy vysádzame tak, aby vrstva pôdy nad nimi bola dvojnásobkom výšky hľuzy. Pôda by nemala byť zamokrená, hľuzy potom hnijú. Viac sa záhradným cyklámenom darí vo vyšších polohách s vlhkejším vzduchom. Nevhodné sú suchšie a horúce miesta.

Záhradné cyklámeny sa hodia do tradičných vidieckych aj moderných mestských záhrad. Pestovať ich môžeme aj v skalkách, na okraji trvalkových záhonov, dokonca v črepníkoch. Týmto spôsobom si ich tiež môžeme predpestovať na výsadbu do voľnej pôdy.

dobrá rada

Rastliny záhradných cyklámenov si môžeme predpestovať aj v črepníkoch a po zakorenení si ich neskôr vysadiť priamo do záhrady, Takto predpestované cyklámeny sa rýchlejšie ujímajú vo voľnej pôde.

Text a realizácia Daniel Košťál
Foto autor, isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám 11/2018

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.