letny rez kostkovin
Galéria (18)

Letný rez kôstkovín

Neoddeliteľnou súčasťou komplexného systému starostlivosti o ovocné dreviny je rez. Medzi zimným a letným rezom sú však určité fyziologické rozdiely.

Galéria

01 big image
02 big image
03a big image
03b big image
04a big image
04b big image
05 big image
Letný rez kôstkovín
Letný rez a presvetlenie koruny počas vegetácie má výrazný oslabujúci účinok, ktorý sa prejaví po úplnom odstránení zásobných látok, nahromadených letorastami. Potlačiť rast na určitých konkrétnych miestach v korune stromu len zimným rezom možno niekedy len dosť ťažko. Na jar sa totiž v blízkosti zrezaných pätiek zo spiacich púčikov vyvinú nové letorasty. Tie spotrebujú takmer všetky zásoby po odstránených výhonkoch, ktoré sa nahromadili v predchádzajúcom vegetačnom období, a premenia sa na takmer rovnako hrubé zálistky. Cieľ však ešte môžeme dosiahnuť, keď v júli vyrastajúce letorasty blízko miesta rezu vylomíme (i opakovane).


Prvý rez po vysadení: vľavo stromček pred rezom, vpravo ten istý stromček po reze

Hoci je účel rezu počas života ovocných rastlín rozdielny, mal by spĺňať niektoré úlohy:

  • vytvarovať kostru stromu (daného tvaru)
  • udržať koruny stromov v rozmeroch zodpovedajúcich vybranému spôsobu výsadby a spôsobu pestovania
  • zlepšiť zdravotný stav a predĺžiť životnosť výsadieb
  • zabezpečiť skorú rodivosť
  • umožniť optimálne osvetlenie a prevzdušnenie všetkých častí koruny stromov
  • zabezpečiť fyziologickú rovnováhu medzi rastom a rodivosťou
  • stabilizovať vysoké úrody kvalitného ovocia

Pri letnom reze jednotlivých druhov preto zachovávame osvedčené postupy.

Čerešne
Príliš bujne rastúcim stromom skracujeme dlhé letorasty. Konkurenčné a kolmo rastúce letorasty odrežeme. Stredník môžeme znížiť na nižší postavený konár, čím vytvoríme svetlejšiu korunu a umožníme lepší zber zo zeme. Pestovateľom odporúčame najmä slaborastúce čerešne na podpníkoch (P-HL-A alebo P-HL-C a pod.).

Rez krovitej višne odstránime prehusťujúce a dovnútra rastúce konáre. Previsnuté konáre zmladíme spätným rezom a veľmi previnutým zmeníme smer rastu.

Višne
Osvedčil sa presvetľovací rez počas mesiaca júna. Odstraňujeme najmä prebytočné a dovnútra rastúce letorasty, ale aj konáriky, ktoré sťažujú prístup do koruny pri zbere úrody.

Slivkoviny
Väčšina odrôd slivkovín rastie veľmi bujne – počas vegetácie môžu narásť korune letorasty až cez 2 m dlhé. Známe sú tým viaceré odrody – napríklad Althanova ringlota, Čačanská najbolija a pod. Preto je vhodné včas odstraňovať konkurenčné a kolmo rastúce letorasty. Ostatné potrebné letorasty, ktoré rastú príliš bujne, skrátime začiatkom júla. Zároveň urobíme prebierku letorastov, ktoré príliš zahusťujú korunu.

 
Rez mladého slivkového stromčeka odstránime namrznuté či inak poškodené  vrcholky konárov, konkurenčné a prehusťujúce konáre a skrátime veľmi dlhé výhony. Detaily rezu slivky na konároch so silnými prírastkami odstránime konce s nevyzretým drevom a slabými úpučikmi. Prerezávanie hustých výhonov a rez na bočné konáriky (kvôli zmene smeru rastu) a rez na odstránenie ostrého rozvidlenia

Rez rodiacich slivkových stromov

Broskyne a marhule
Vyznačujú sa bujným rastom. Letorasty obvykle vytvárajú predčasný obrast, ale väčšinou v hornej časti. Aby sme podporili tvorbu rodivého obrastu spodnej časti výhonov, skracujeme okolo 10. júna predlžujúce letorasty po dosiahnutí dĺžky 40 – 50 cm za vonkajším listom.


Rez broskýň: vľavo – zaužívaný spôsob rezu po vysadení, vpravo – zlepšený spôsob rezu na vypestovanie kotlovitej koruny

Marhule
Marhuliam robíme rez okolo 18. júna (v závislosti od oblastí aj skôr). Tento tzv. Šittov rez spočíva v zakrátení letorastov dlhých 35 – 40 cm spravidla o jednu tretinu. Cieľom je podporiť sekundárny obrast a zabezpečiť väčšiu pravidelnosť v úrodnosti stromov. Základný letný rez pri marhuliach robíme po zbere úrody.

Rez marhúľ
vľavo hore – Neperspektívne výhony skrátime alebo na báze odstránime.
vľavo dole – Letorasty z vnútra koruny odstránime.
vpravo hore – Letný Šittov rez – skrátime predlžujúci letorast.
vpravo dole – Iný spôsob skracovania letorastu – na dolné výhony

Broskyne
Rez rodiacich broskýň (tzv. redukčný) robíme po 15. máji a základný rez robíme po zbere úrody po 20. auguste. Ak rez urobíme neskôr, môžeme spôsobiť tvorbu letorastov ďalšej rastovej vlny a celkove silný rast. Pri reze uplatňujeme krátky a zmiešaný rez.

Krátky rez broskýň: rez jednoročného výhonka v prvom roku, rez v druhom roku, rez v treťom roku, rez vo štvrtom roku
Dlhý rez broskýň: Krátky jednoročný výhonok obvykle necháme bez rezu. Dlhý jednoročný výhonok mierne skrátime. Odrodené drevo odstránime. Nový jednoročný výhonok opäť skrátime.
Krátky rez broskýň pri letnom reze – po obratí úrody odstránime odrodenú časť koruny.
Dlhý rez broskýň po zbere úrody – počas vegetácie odstránime odrodené drevo.

Text: Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.
Obrázky: Jozef Pobjecký

  1. k.malakova says:

    Ako mam urobit rez ovisnutej moruse po vysadbe

  2. Daniel says:

    Dobrý deň
    Chcem sa spýtat na letny rez nektarinky

  3. molnar milan says:

    Dobry den.Chcem sa opytat preco nasa slivka rok co rok zakvitne,ale vsetko opada az na 5-10 velkych plodov.Aj tie kym dosiahnu zrelost-vyschnu a zhniju./odroda asi čačanska nie som si isty./Dakuje milan.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.