cerstve vitaminy v zime
Galéria (5)

Čerstvé vitamíny v zime

V novembri sa už začína kopiť opadané lístie zo stromov.  Zhrabeme ho a dáme do kompostu aj s ostatnými zvyškami rastlín. Neskorú zeleninu nechávame na záhone čo najdlhšie, aby dobre vyzrela a mohli sme ju bez obáv uskladniť. Nesmieme však zabudnúť, že niektoré druhy neznášajú ani slabší mrázik.

Galéria

Predovšetkým ide o červenú kapustu. Pri zbere by hlávky kapusty mali byť primerane suché. Ak kapusta do príchodu mrazov nie je dostatočne vyvinutá, zbierame ju aj s koreňom a založíme v pivnici do navlhčenej zeminy. Pritom by v pivnici malo byť dostatočné svetlo.

Zeler a petržlen
Zeler síce znáša slabé mrazíky, ale pred príchodom silnejších mrazov ho treba pozbierať. Listy môžeme zrezať 20 až 30 mm nad srdiečkom a prípadne usušiť. Neskoršie ich rozmrvíme a dáme do nepriedušnej nádoby. Petržlen koreňový a vňaťový môže zostať vonku na záhone aj cez zimu. Jeho koreňová sústava je dostatočne odolná proti mrazu. Listy mu síce cez zimu zožltnú, ale v marci sa za priaznivého počasia objavia zelené lístky. Vňať petržlenu môžeme zberať aj spod snehovej prikrývky. Keď sú však listy celkom zamrznuté, tvrdé, nedotýkame sa ich. Z koreňovej zeleniny ba sme mali uskladňovať len zdravé a nepoškodené rastliny. Všetko, čo je len trochu poškodené, čo najskôr spotrebujeme alebo usušíme, prípadne sterilizujeme.

Zelenina prezimujúca na hriadke
Niektoré druhy zeleniny, ktoré zostanú na hriadke po celú zimu aj počas trvalých mrazov, môžeme v dňoch bez mrazov zberať ako čerstvú zeleninu. Z hlúbovín sú to predovšetkým kel kučeravý a kel ružičkový. Pred príchodom mrazov rastliny ponechané na hriadke nakopcujeme tak, aby ich vietor a ťažký sneh nepováľali. Zber ružičkového kelu skončíme začiatkom februára, pretože neskôr sa začínajú ružičky otvárať a rastlina sa pripravuje na kvitnutie. Veľmi cennou, ale u nás málo pestovanou zeleninou je čierny koreň. Je to typická zelenina vhodná na zimný zber. Dieteticky je veľmi cenná, pretože sa môže konzumovať v surovom stave i po kuchynskej úprave. Namiesto cukrov obsahuje polysacharid inulín, preto ju možno zaradiť aj do diabetickej diéty. Z cibuľových zelenín je na priamy zber v zime vhodný pór. Pred zimou porast zakryjeme tenkou vrstvou suchého lístia alebo posekanej slamy, aby pôda veľmi nepremrzla a rastliny sme mohli zberať celú zimu. Na hriadke prezimuje predovšetkým tzv. trváca zelenina – rebarbora, špargľa, chren, pažítka, zimná cibuľa, topinambur a ďalšie. Dobre prezimujú, ak ich v jeseni riadne ošetríme alebo ochránime prikrývkou proti prípadným holomrazom.

Všeobecné zásady zberu a uskladnenia zeleniny
Zelenina, ktorú chceme zbierať, musí byť dobre vyzretá, aby nám dlho vy¬držala. Predčasne zozbierané zelenina obyčajne začne hniť. Do pivnice by sme ju nemali ukladať znečistenú. Zeleninu na uskladnenie by sme mali zbierať za suchého počasia, najmä v čase od 9 do 12 hodiny, aby mohla dobre obschnúť. Pri popoludňajšom zbere sa rastliny na záhonoch zahrejú a potom sú menej trvanlivé. Zeleninu, ktorú sme zozbierali predpoludním, musíme v ten istý deň do večera uskladniť. Väčšie množstvo zeleniny môžeme uskladniť na zimu v hrobli. Na menšie množstvo stačí suchá a chladná pivnica, v ktorej teplota neklesá pod bod mrazu. Pritom by však teplota v pivnici nemal byť vyššia ako 5 °C, preto musíme čo najviac vetrať. Pred uskladnením by sme zeleninu nemali umývať.

Text: Vladimír Chudý
Foto: archív vydavateľstva
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje