Tieto znaky neprehliadnite! Izbové rastliny tak dávajú najavo, že potrebujú presadiť
V živote každej izbovej rastliny príde chvíľa, kedy sa jej zažiada zmeniť „bývanie“. Aj keď je najlepším časom na presádzanie začiatok nového vegetačného obdobia, teda jarné mesiace, v niektorých prípadoch netreba otáľať a dopriať izbovke čím skôr nový priestor na rast. Ako spoznať, že jej pobyt v súčasnom kvetináči už nevyhovuje?
Vo všeobecnosti platí, že na priestor sú pri raste náročnejšie najmä mladé rastliny, ktoré ešte chcú dorásť do väčších rozmerov. Ak už máte izbovú rastlinu dlhé roky a jej prírastky sú iba málo viditeľné, môže byť dlhšie prehliadaná a až chradnutím dá najavo, že potrebuje vašu starostlivosť. Na otázku „Kedy presádzať izbové rastliny?“ si vezmite na pomoc nasledujúcu štvoricu znakov.
Rastlina je na kvetináč príliš veľká
Na rozpoznanie tohto znaku nemusíte byť ani skúseným pestovateľom. Niektoré izbové rastliny sú v raste tak húževnaté a odolné, že dokážu aj v stiesnených podmienkach vyrásť do úctyhodnej veľkosti. No čím sú väčšie, tým vyššie je riziko preváženia a prípadného zlomenia. Také izbovky potom stoja opierajúc sa v kúte alebo priviazané o oporu. Ak vidíte jasný nepomer medzi malým kvetináčom a mohutným telom rastliny, doprajte jej väčší alebo aspoň stabilnejší kvetináč.
Z kvetináča je vidieť korene
Väčšina izbových rastlín má tropický pôvod a v prirodzených podmienkach dorastajú omnoho väčšie ako v kvetináčoch. Chcú však rásť – aj keď nemajú priestor. Vytvárajú korene, cez ktoré sa snažia načerpať čo najviac živín, no sú limitované objemom kvetináča. Vidíte, ako sa v kvetináči dvíha vrchná vrstva pôdy? Korene vykúkajú po stranách a cez spodné otvory? Je ten správny čas na presadenie do nového kvetináča. Koreňový bal už bude veľmi hustý a prepletený, čo tiež značne zhorší príjem živín a vody.
Listy izbovej rastliny sú žlté, ovisnuté alebo opadávajú
Žltnutie, ovisnutie a opadávanie listov neveští nič dobré a býva znakom viacerých problémov. Najčastejšie ide o premokrenie, nedostatok slnka, prítomnosť škodcov, chorobu alebo chýbajúce živiny v pôde. Rastlina, ktorá je dlho v jednom kvetináči a má nedostatok živín, sa pokúša prežiť tak, že začne obmedzovať svoju nadzemnú časť. Pri strate jedného starého listu sa netreba obávať, ak ich opadne v jednom čase viac, je na mieste zbystriť pozornosť. Listy totiž nevyhnutne potrebuje, pretože v nich prebieha fotosyntéza a plnia vyživovaciu funkciu.
Izbová rastlina prestala aktívne rásť
Rast izbových rastlín počas roka nie je rovnomerný. V období zimného pokoja odpočívajú, aby na jar potešili bohatými zelenými prírastkami. Rastlina, ktorá potrebuje presadiť do väčšieho kvetináča, začne zaostávať a nebude rásť ani v jarnom a letnom období. Jej rast sa spomalí až zastaví alebo sa na nej objavia iba malé a zakrpatené listy, z ktorých nebudete mať radosť.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre