Papraď Staghorn ako vzdušná izbová rastlin, ktorá nepotrebuje pôdu
Galéria (7) Zdroj: iStock

5 izbových rastlín, ktoré nepotrebujú pôdu a napriek tomu sú krásne dekoratívne

Chcete ozvláštniť svoj byt či dom o dekoratívne rastliny, ale nemáte extra chuť či možnosti starať sa o ne? V tom prípade vás bude zaujímať, že nie každá rastlina potrebuje pôdu. Mnoho dekoratívnych rastlín dokáže žiť bez pôdy a navyše krásne dotvoria minimalistické interiéry. Aké rastliny nepotrebujú pôdu?

Galéria

Papraď Staghorn ako vzdušná izbová rastlin, ktorá nepotrebuje pôdu
Tillandsia
Papraď Staghorn
Bromélie
Orchidea Vanda
Bambus šťastia

Tillandsia

Tillandsie sú všeobecnejšie známe ako vzdušné rastliny. Znie to neuveriteľne, ale žijú výlučne zo živín vo vzduchu – nepotrebujú žiadnu vodu ani pôdu. V prírode rastú na vrchole iných rastlín, zvyčajne stromov, neparazitujú však na nich, ale koexistujú harmonickým a neškodným spôsobom.

Dajú sa namontovať na kus dreva, zavesiť na drôtené či sklenené terárium alebo jednoducho umiestniť do dekoratívnej misky. Niektoré druhy ako španielsky mach dokážu vytvoriť dlhý záves z tenkých prameňov, ktoré sú zaujímavým prvkom vo vlhkejších častiach interiérov.

Aj keď nepotrebujú zalievanie v pravom zmysle, občasné zahmlenie alebo namočenie raz za týždeň alebo dva ich poteší. Určite však zabráňte hromadeniu vody v strede rastliny, pretože to môže viesť k hnilobe.

Tillandsia
Zdroj: iStock

Papraď Staghorn

Ďalším efektným epifytom je papraď Staghorn. Má listy v jedinečných tvaroch pripomínajúce morské riasy. Starostlivosť o túto papraď je rovnako jednoduchá. Vyžaduje jasné, nepriame svetlo a pravidelné zahmlievanie alebo namáčanie vo vode. Z času na čas ju namočte do vyváženého hnojiva.

Krásne vyzerá namontovaná na kuse dreva alebo inej konštrukcii.

Papraď Staghorn
Zdroj: iStock

Bromélie

Niektoré druhy bromélií rastú ako vzdušné rastliny. Majú krátke stonky s rozetami tuhých ostnatých listov, ktoré môžu mať červenú, ružovú alebo oranžovú farbu.

Opäť je vhodné namontovať ich na kus dreva alebo umiestniť do sklenenej nádoby, kde ich môžu držať na mieste kamienky.

O broméliách je známe, že kvitnú len raz za život a uhynú. Predtým však zvyknú vytvoriť dcérske odnože. Doprajte im dostatok jasného nepriameho svetla a nezabudnite ich aspoň raz za štrnásť dní zarosiť alebo namočiť.

Bromélie
Zdroj: iStock

Orchidea Vanda

Jedna z najkrajších izbových rastlín, ktoré nepotrebujú pôdu, je orchidea Vanda. Vytvára očarujúce zhluky kvetov v množstve farieb s dlhými kaskádovitými vzdušnými koreňmi, ktoré nádherne pôsobia v inak minimalistickom priestore.

Všetko, čo musíte urobiť, aby sa im darilo, je postriekať korienky raz týždenne vodou. Uprednostňuje jasné, nepriame svetlo. Túto orchideu môžete namontovať na korkovú kôru alebo pestovať v sklenej nádobe.

Orchidea Vanda
Zdroj: iStock

Bambus šťastia

„Lucky bambus“ nie je skutočný bambus. Pochádza z tropických dažďových pralesov v juhovýchodnej Ázii a je charakteristický dlhými, štíhlymi stonkami a malými lesklými zelenými listami. Táto dekoratívna izbová rastlina má pôvabné zelené stonky, ktoré možno spletať alebo zatáčať do rôznych podôb.

Bambus šťastia potrebuje vodu, takže ho umiestnite do vázy, ktorá je dostatočne hlboká na to, aby boli korene ponorené. Pridajte kamienky, ktoré pomôžu ukotviť rastlinu.

Najlepšie sa mu darí na jasnom nepriamom slnečnom svetle. Vodu meňte každých 4 – 5 týždňov. Keďže bambus šťastia je citlivý na chemikálie vo vode z vodovodu, poteší sa destilovanej alebo dažďovej vode. V čase, keď robíte úplnú výmenu vody, môžete pridať hnojivo pre bambus (5 – 6 krát do roka).

Bambus šťastia
Zdroj: iStock

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje