Všetko o pestovaní banánovníka
Galéria (7)

Všetko o pestovaní banánovníka

Keď sa povie Musa, asi málokomu napadne, že ide o banánovník. Pre nás exotická rastlina sa pomaly stáva súčasťou interiérov a zimných záhrad. Banánovník je oprávnene rekordérom, predstavuje totiž najmohutnejšiu bylinu sveta. Mohutná nie je len rastlina, ale aj samotný kvet, ktorý je jedinečný. Ide o rýchlo rastúcu rastlinu, ktorá sa vyznačuje pevnou koreňovou sústavou, obrovskými listami a steblom, ktoré je pomerne tenké. 

Galéria

Banánovnik
Kávový zákusok so šťavnatou piškótou a lahodnou polevou
Banánovnik
Banánovnik
Banánovnik
listy-musa

Listy banánovníka

Majestátne pôsobí vďaka svojim listom, ktoré môžu dosahovať dĺžku až 6 m. Druhom, ktorého listy dosahujú dĺžku 5 – 6 m, je banánovník obrovský, ktorý rastie na ostrove Nová Guinea. Pravým opakom tohto druhu je banánovník drsnoplodý. Jeho listy majú dĺžku do 30 cm a rastie v horských oblastiach Číny.

Pri banánovníku sa môžete stretnúť aj s označením „zelená fontána listov“. Vo voľnej prírode bývajú listy rozstrapkané, čo je spôsobené vetrom. Sú nielen krásne a fascinujúce, ale majú aj svoju úžitkovú hodnotu. Uplatnenie nachádzajú v podobe taniera, prípadne baliaceho papiera.

Pri pestovaní banánovníka treba s listami zaobchádzať jemne, vzhľadom na to, že majú tendenciu rýchlo sa lámať. Je vhodné rosiť ich a zbavovať prachu jemným utieraním vlhkou handričkou. Osobne lesk na listy nepoužívam, myslím si, že nie je potrebný.

Kvety banánovníka

Kvet banánovníka je mohutný a pôsobí exoticky. Banánovník je tvorený kvetonosným steblom a vrcholovým súkvetím, na ktorom sa nachádzajú červenofialové listové útvary – listene (braktey). Kvety sa vytvárajú v pazuchách týchto listeňov.

Plody banánovníka

Rod banánovníkov zahŕňa v sebe približne 220 druhov. Našli by sme ich v tropických oblastiach južnej Ázie, Afriky a Austrálie. Plody banánovníka, dobre známe banány, sú bežnou súčasťou nášho jedálnička. Väčšina z nás si ich spája so sladkou chuťou. Viete však, že existujú aj zeleninové odrody ? Tieto odrody sa tepelne spracovávajú (smažia sa, prípadne varia). Plody sa používajú aj v medicíne, taktiež sa využívajú šupka a steblá, ktoré slúžia na kŕmenie hospodárskych zvierat. Šupka môže poslúžiť aj ako prírodné hnojivo, prípadne ju možno zapracovať do kompostu.

Podmienky na pestovanie banánovníka

Na svoj rast potrebuje svetlé stanovište. Banánovník sa pestuje pri izbovej teplote, v zime by však teplota nemala klesnúť pod 15 stupňov. Vzhľadom na to, že ide o mohutnú rastlinu, vyžaduje si dostatok priestoru, takže tomu treba prispôsobiť črepník. Banánovník je vhodný na pestovanie v zimných záhradách, v teplých skleníkoch a vo veľkých svetlých miestnostiach. Pestovať ho môžete aj v substráte určenom na izbové rastliny. Substrát by mal byť vzdušný, preto nezabúdajte z času na čas prekypriť pôdu. Pri zálievke treba dávať pozor na premokrenie, čo by mohlo viesť k zahnívaniu koreňov. Na hnojenie môžete používať tyčinkové hnojivo určené na izbové rastliny. Počet tyčiniek je daný priemerom črepníka. Taktiež sa dá použiť aj hnojivo s pozvoľným uvoľňovaním živín. Praktické sú aj granulované hnojivá.

Poškodené alebo inak napadnuté listy je potrebné odstrihnúť. Po odstrihnutí môže nastať zmena farby stebla, túto vrstvu môžete jemne odstrániť. Nesnažte sa ju však na silu strhnúť. Ak nie je možné odstrániť celú vrstvu, jemne ju poodhaľte a počkajte, kým sa bude dať strhnúť vkuse.

Banánovník sa rozmnožuje vegetatívne, čiže prostredníctvom výhonov zo starej koreňovej sústavy. Ak rastlina vytvorí odnož, môžete ju presadiť, prípadne zrezať materskú rastlinu (záleží na zdravotnom stave). Pri odoberaní odnože treba dávať pozor, aby nedošlo k poškodeniu. Odporúčam vybrať z črepníka toľko zeme, že zacítite korene odnože, môžete si pomôcť aj nožom. Odobratá rastlina sa klasicky zasadí do primerane veľkého črepníka. Banánovník nie je veľmi vhodný na letnenie napríklad na terase, pretože rastlina si vyžaduje primeranú vzdušnú vlhkosť, dostatok vlahy a neprospievajú jej nízke teploty….

Text a foto: Bc. Tatiana Plešová

  1. Petra says:

    Dobrý deň.
    Pestujem banánovník a konce listov mi začali hnednúť. Ako to môžem odstrániť? Kde asi robím chybu?
    Ďakujem za odpoveď.
    Petra

    1. Levkamo says:

      Dobrý deň. Hnednutie je spôsobené škodcami. Potrebujete nejaký insekticídny prípravok (možno niečo na báze proti voškám). Ak sú listy veľké, nemlo by ich to ohroziť. Ja som vôbec nestriekal a nechával to na rastlinu, aby si poradila.

    2. Kika says:

      Poväcsine je bananovnik v suchom vzduchu napadnuty pavuckovym roztocom (Panonychus ulmi), bohuzial nepoznam presny slovensky nazov, na ktoreho plati : vlhkost, vlhkost, vlhkost. Cize bananovnik pravidelne osprchovat a pravidelne zarosovat listy! Podla toho ci je banan jedly alebo len na okrasu (su poväcsine tie male izbove formy, ktore bezne dostat) by som aj postrekovala. Existuju spreje ale aj tycinky alebo granulaty, ktore nicia systematicky od korenov (pri tom treba ratat, ze si rastlina jedy natiahne do seba zo zeme cez korene). Je to kazdeho vlastne rozhodnutie ci bojuje chemiou alebo prirodzenymi prostriedkami. Existuje este aj Neem (strom), z ktoreho je dostat tinktury alebo srot, ktory ma prirodne horke latky v sebe, ktore odpudzuju vosky a pod. skodcov. Ja to rada pouzivam pri izbovych rastlinach, ktorym primiesam do zeminy ked ich presadzam alebo sadim nanovo vzdy zosrotovany Neem.
      Banany su tropicke rastliny, ktore potrebuju relativne vysoku vlhkost vzduchu.

  2. Anonym says:

    Dobrý deň, myslím, že problém by mohol byť suchý vzduch. Banánovník potrebuje vysokú vzdušnú vlhkosť. To znamená, že je potrebné rosiť ho. Dôležitá je aj správna zálievka, tá by mala byť dostatočná, ale treba dávať pozor na premokrenie. Pred polievaním skontrolujte rukou substrát. Banánovník okrem iného potrebuje dostatok svetla. Dúfám, že som Vám aspoň trochu pomohla. Prajem veľa úspechov pri pestovaní. Bc. Tatiana Plešová.

  3. Daša Lazarová says:

    Dobrý den, da sa pestovat bananovnik aj vnutri v dome? a ako sa pestuje podrobnejsie?

  4. Anonym says:

    Dobrý deň, banánovník sa dá pestovavať aj byte. V mojom článku v podmienkach pestovania sa dočítate ako ho pestovať. Neviem presne, čo konkrétne by Vás zaujímalo. Pestujem banánovník už roky a kvet som zažila len raz.

    1. dominika says:

      Ked pestujete bananovniky roky a zazili ste kvet len raz …tak vase rady budu asi dost na figu kedze nemate dostatocne vysledky…rsp ziadne….ja tiez mozem mat kvety roky ale ake rady odo mna clovek dostane ak mi tie kvety za cely cas zakvitli len raz??? Asi nie dost kvalitne….preto nechapem ako ste si mohli dovolit napisat clanok s radami o pestovani niecoho co vam ani nezakvitlo…to maju byt rady???chcete ludom poradit ako pestovat tak aby rastlina nekvitla???to ma aky vyznam a zmysel?? Och …

      1. Michal says:

        Prepáčte mi za otvorenosť,ale ste prirodzene blbá alebo to je len povahou?pani ktorá písala daný článok ktorý bol vo všeobecnosti zameraný na pestovanie a prípadných škodcov znamená že skúsenosti má a vôbec jej môžete byť vďačná ako každý normálny človek že si s tým článkom dala pracu a chcela sa podeliť o vedomosti.To že jej zakvitol len raz a pri jeho rôznych odrodách xy druhov sa ani necudujem pretože môže mať úplne iný druh než je ten váš,krasomila moja.Uplne mi z vášho komentáru srší arogancia a nevďak,typická slovač,pipka si kúpi v miestnom obchode bananovnik a už by aj chcela mať kvety nedajbože priam banány na lusknutie prsta…nenormálne cosik…menej temperamentu moja,lebo aj ten banánovnik si to s vami rozmyslí a radšej zhnije…mentalita teda

  5. Slávka says:

    Dobrý večer, ja tiež pestujem banánovníky, minulé leto asi tak júli mi začal kvitnúť má približne 30 zelených banánikov 10-15 cm veľkých a ešte stále kvitne, jeho trs je dlhý ale 60 cm. Veľmi sa teším na svoju prvú úrodu, pestujem ich vnútri v dome a cez leto na terase.

    1. Anonym says:

      Dobrý deň,

      banánovník je taká moja srdcovka. Prvý banánovník som si priniesla, ešte počas štúdia z výskumného ústavu. Odvtedy pestujem banánovníky. Momentálne mám 3. Skúsila som dať počas leta banánovník von, ale mala som pocit, že mu to vôbec neprospieva. Možno je to aj tým, že bývam na strednom Slovensku a nemáme tu moc veľa tropických letných večerov. Ani farba listov nebola taká ako keď ho pestujem v bytových podmienkach. Prajem Vám veľa pestovateľských úspechov. Bc. Tatiana Plešová.

      1. Slávka says:

        Dobrý večer, môj banánovník mám v kvetináči priemer 50 cm, zalievam ho do misky odstátou vodou každý deň – poradila mi to kamarátka, ktorej tiež kvitol, plody zjedli, ale potom jej banánovník vyhynul, ona ho pestovala len vo vnútri v dome. Je zaujímavé, že mi začal kvitnúť, myslím si , že to bude pravidelnou zálievkou, lebo brat ich tiež pestuje už roky a jemu nikdy nezakvitol. S pozdravom Slávka

      2. levkamo says:

        Banánovník by sa mal polievať do misky, lebo ma rád vzduch pri koreňoch. Po odkvitnutí banánovník VŽDY vyhynie. To nie je strom, ale rastlina, preto rodí iba raz za život. Musíte si odrezať nejakú odnož, aby sme mali pokračovateľa. A čo sa týka kvitnutia kvitne po 60-tich listoch, nie po rokoch, teda ak rastie pomaly, bude kvitnúť neskôr, ak rastie rýchlo, kvitne skôr – podľa podmienok. Mne napríklad kvitne „dcéra“ skôr, ako „matka“.

      3. Naty says:

        Najlepsi komentar, vdaka moc, tiez som si jeden kupila, dufam, ze tiez raz zakvitne 🙂

      4. marta says:

        dobry den chcela by som sa opytat ako mam spravne pestovat bananovnik tiez byvam na Stred.slovensku v rod.dome a pestujem ho na okenej parapete ktora je na zapadnej strane mam ho polievat na koren alebo do misky dakujem marta

      5. Anonym says:

        Dobrý deň,

        ja osobne lejem vodu priamo do kvetináča. Rukou kontrolujem substrát. Z vlastnej skúsenosti viem, že pri koreňoch sa zvykne držať dosť vlahy. Preto treba byť pri zálievke opatrný. Vhodné je aj rosenie.

  6. Levkamo says:

    Dobrý deň. Kvitne mi banánovník a neviem, či mám ten prevísajúci kvet odrezať alebo ho nechať rásť až do nekonečna. Budú banániky dozrievať aj keď nechám kvet rásť ďalej? Mám asi tri trsy banánov cca 15 cm, ale zatiaľ nežltnú. ďakujem

  7. Anonym says:

    dobry den chcela by som poradit .mambananovnik posadeny vonku volne na zahrade a neviem ako ho mam zazimovat.za odpoved vam vopred dakujem

    1. dominika says:

      To je rozum…dat tropicku rastlinu do volnej (nie v kvetinaci) zahrady ked rastlina potrebuje v zimnom obdobi MINIMALNE 15°C ….to mu date samostatne vykurovanie??alebo ho budete kazdu jesen vykopavat a kazdu jar sadit?? Ked si zaobstarate nejaku pre vas novu rastlinu tak si zistite o info o jej potrebach a pestovani…idealne este pred tym ako si ju zaobstarate…aby ste vedeli ci jej viete zabezpecit vhodne podmienky….lebo toto co ste predviedli je ako si zaobstarat psa nahaca a vencit ho pri -15°C bez oblecenia ho s tym zeje to pes a psi su bezne v takej zime vonku a vydrzia to….uplne na hlavu a uplny opak toho co to zviera/rastlina potrebuje….kupte si plysaka/umele rastliny

      1. Anonym says:

        ty fičiš na čom??? Pani sa iba pýtala…davaj si menej toho ibuprofeinu…škodí ti to

    2. Marika says:

      Pred prvými mrazmi ho treba vykopať, nechať na ňom aj nejaké množstvo zeme, a môžete ho kľudne skrátiť aj na 1 m výšku. POTOM TAKÚTO RASTLINU ZANESTE DO PIVNICE NA ZELENINU, CELU ZIMU HO TAM NECHAJTE. Keby sa mu bal veľmi sušil tak ho trochu zvlažte, nemala by rastlina dostávať slnečné svetlo, alebo ho zasaďte do črepníka a tak ho nechajte v pivnici. Ale určite mu odrežte všetky listy. Ja niektoré kusy zrežem, niektorým len orežem listy. Potom na jar treba rastlinu po mrazoch vysadiť opäť do záhrady a veľa hnojiť a polievať.
      Píšem možno neskoro ale rastliny žijú pri dobrej opatere dlho.

  8. Martin says:

    Dobry den. Mam jednu otazku ohladom pestovania bananovnika. Mam jeden velmi pekny kus a staram sa onho najlepsie ako viem, no zda sa mi, ze je akysi maly. Listy ma krasne velke a aj rychlo rastu, no samotna rastlina je velmi nizka. Preco mi nerasie do vysky ale skor do sirky? Vydel som rastlinu co mala cca 70cm vysku a na vrchu len 5 listov. Ja mam hadam 20 listov, no len 35cm vysku. V com je chyba? Dakujem za odpoved

    1. Tatiana says:

      Dobrý deň, na svete je zhruba 220 druhov. Kľudne to môže byť v tom, že máte zakrslú fromu, ktorá nikdy nedosiahne väčšiu výšku. Takým druhom je napr. banánovník drsnoplodý, pochádza z horských oblastí Číny a dosahuje výšku iba 60 cm, pričom listy majú dĺžku do 30 cm.

    2. Jato says:

      Dodry den………mam presne ten isty problem a uz to trva niekolko rokov co rastlina len vypusta listy…..akoze su krasne huste len ta vyska 🙂 ………problem bude asi v tom co napisala Tatiana takze to dalej asi nebudem neriesit.

      1. Ladislav Lietava says:

        Skúste ho dať na svetlejšie väčšie miesto /chodba/. Ja ho pravidelne hnojím Rozkvetom na izbové rastliny raz do týždňa a ešte aj rosím. Mne zakvitol asi po 65 listoch dva roky aj dačo. Dávam mu dobrú zálievku aby bolo dosť vody v miske.

    3. Anonym says:

      Dobrý deň,pravdepodobne je chyba to, že banánovník prijíma slnečné žiarenie okolo seba. Skúste dodať do priestoru viac svetla a častejšie ho postriekávať vodou.

  9. Alena says:

    Dobry den, „zdedila“ som bananovnik, ktoremu sa velmi nedarilo. U mna mu zacali rast cca 30cm listy a to rychlostou asi 4 listy za mesiac. Problem je, ze cela rastlina na spodku pri zemi dost tenka a bojim sa, aby sa pod vahou novych listov nezlomil. Je mozne spodnu cast bananovnika – tu ktora je od zeme po prve listy a vznikla po odpadnuti starych listov zahrabat hlbsie do zeme, alebo je to nevhodne a zacal by hnit?

  10. Ján says:

    Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať, že po koľkých rokoch začne banánovník kvitnúť a bude mať prvé plody už ho mám skoro 5 rokov a zatiaľ nemal žiadny kvet :-/ raste rýchlo výška je asi 50 cm a listy dlhé tak cca 35 cm…. už mal aj dva ďalšie výhonky. Ďakujem

    1. Nika says:

      Bananovnik by mam mat okolo 80 listov az potom zakvitne zalezi aky druh mate existuje ich totiz vyse 70

    2. Erika says:

      Banánovník plodí 1 raz, potom odumrie. Pred tým ale narastú nové odnoże, ktorými sa rozmnožuje

  11. pepe says:

    To moj problem je ne tak “ vacsi ako vacsi“ ale tiez problem, keby mi tak skor niekto vedel poradit ako spomalit rast bananovnika, nakolko sa mi nevmesti uz do domu cez jedno poschodie, niekto tu uz pisal ze je normalne aby za mesiac narastli 4 listy no ak maju 1 – 1,3 m dlzku a kazdy mesiac vyrastu dalsie 4 tak je to dost neprakticke .. viete ako spomalit rast? ostrihanie korenov nezabralo..

  12. vincent says:

    Dobry den.pestujem bananovnik ale neviem ako mam ho casto zalievat.a listy zospodu mi schnu.je to dobre ci zle?

  13. Anonym says:

    Prosim vas prečo sa mi lamu listy!!!su velke a Tažke a zlomia sa!!!!Pomôžte mi Dakujem!!!!!!mirko!!!!

  14. Jozef says:

    Dobry den včera som zistil ze mi kvitne bananovnik a je tam asi desať plodov, opeluje sa to samo alebo je treba tomu pomahať. Ako postupovať dalej

  15. Slávka says:

    Dobrý deň, chcem sa s vami podeliť o radosť, písala som sem v apríly 2014, že mi rodil banánovník, teraz po dvoch rokoch mi znova zakvitol, je to odnož od toho minulého, vôbec som ho nepresádzala, je stále v tej istej hline ako ten starý. Má približne 1,6 m, listov 15, dĺžky 70-80 cm. Veľmi sa teším na novú úrodu banánikov niekedy v júli, potom sa znova ohlásim. S pozdravom Slávka

  16. Lenka says:

    Dobrý deň chcem sa opýtať či pri presádzaní treba nejaku špeciálnu hlinu určenú len pre bananovniky alebo stačí hlina pre izbové rastliny?

    1. Anonym says:

      Pestovať ho môžete aj v substráte určenom na izbové rastliny.

  17. Gabika says:

    Zdravim mam bananovnyky uz roky no zial nejvitnu mozte sa spojit som nou 0915 846 429 p.Gabika

  18. Markus says:

    Dodrý den.Chci se podělit o radostné zjištění,momentálně mi kvete jeden ze dvou Banánovníku.Pokud se zadaří, úrodu očekávám v dubnu.Doufám že brzy se kvet objeví taky na druhém.Až budou Banánky tak se ozvu.Všem přejí úspěšné pěstování.

    1. Michal says:

      Zdravím. Aky druh bananovnik máte ? 🙂

  19. Štefan says:

    Banánovníky pestujem asi 30 rokov, prvý som kúpil za veľkú sumu ešte za socializmu, kedy to bola absolútna exotika. Vtedy som ich pestoval v črepníku a v dome s klasickými problémami – málo svetla, tepla i vlhkosti. Preto som si postavil dom so zimnou záhradou, kde ich pestujem priamo v zemi, zimná záhrada je vysoká 5 m. Nechávam jeden hlavný výhonok, ktorý máva listy dlhé 1,5 až 2 metre. Stačí ho len polievať, nikdy som nehnojil. Banánovník kvitne asi po 16 mesiacoch, najprv sa kvet pretlačí cez stvol, potom sa celý strapec vyklopí na niektorú stranu a niekedy je ho potrebné dokonca podoprieť, raz sa odtrhol vlastnou váhou. V priemere na strapci, ktorý má asi 1,2 m býva okolo 80 banánov, ktoré pomaly rastú do normálnej veľkosti a na slnku potom rýchle dozrejú až do štádia, keď z nich kvapká sladká šťava. Myslím, že počet listov, ktoré rastlina vytvorí do kvitnutia, vôbec nedosahuje počet, uvedený v diskusii. Už v čase kvitnutia sa ukazujú malé bočné výhonky, ktoré nechávam rásť. Na druhej strane zimnej záhrady mám strelíciu, čo je rastlina príbuzná banánovníkom. Takisto rastie bez špeciálnych zásahov, stačí polievať. Rastlina je vysoká asi 2,5 m a kvitne od septembra do januára, máva okolo štyridsať kvetov. Jediným problémom oboch rastlín sú červce, ktorých sa neviem zbaviť a vedieme už roky boj.

  20. Peter says:

    Dobr den , behom par poslednych dni som si kupil 2 bananovniky z amazonu ..prislo to prvou triedou v skatuly .. zabalene v igelite a ulozene v malyh polistirenovych kockach .. obydva sa mi krasne ujali a uz su vonka na zahrade .. mam ich v tieni lebo priame slnko im este neprispieva .. listy boll zvednute .. v tieni su listy krasne vystrete .. tak ako sa pisalo vyssie . Treti bananonim som nasiel v obchode ten uz je vecsi a ma jeden hlavny a dva male odnoze .. cize v kofliku su 3 rastliny z jednejo korena .. je vysoky asi 40 cm .. zelam vam prijemne rosenie bananovnikov 😀🌱

  21. hana says:

    dobrý večer. dostala som asi 1 m vysoký banánovnik s veľkými listami, no u mňa mu začali rast menšie. viete, čím by to mohlo byt spôsobené? rastlina je na veľmi slnečnom mieste.
    dakujem

  22. Vladislav Medovarský says:

    Bananovnik potrebuje veľa vody. Skúste ho zvlášť počas suchého leta poriadne zalievať.

  23. Jano says:

    Dobrý deň.
    Mne minulý rok začali banánovníky kapať a tento rok to vyvrcholilo tým, že vykapali takmer všetky. Začali žltnúť a potom zhnedli a vykapali. Tipujem, že bol problém s priveľkou zálievkou, ale problém je v tom, že som ich musel prestať polievať celkovo, lebo inak okmažite zožltli a vykapali. Ak som nepolieval vôbec, tak zase vysychajú… Zem je už ako betón, ostal mi už len jeden koreň 🙁 Ale stačí pár ml vody a okamžite zožltnú a vykapú. Možno je to aj prekúrenou miestnosťou, ale zvláštne, že až do minulého roku nebol žiaden problém a narástli až do výšky takmer 1m. Lenže minulý rok to začalo. Krásne, veľké banánovníky začali vädnúť, nahli sa do strany a vykapali. Malé začali žltnúť a vyhnili. Tak som prestal polievať a nakoniec aj tie zvyšné pahýľky zhnedli a vykapali. Už mi ostal len jeden koreň. Ale ani tomu sa boh vie ako nedarí. Skôr živorí. Netuším, čo je problém. Donedávna sa im darilo krásne, dokonca som malé banánovníčky rozdával známym. A hlavne tento rok je priamo úplnou katastrofou pre akékoľvek rastliny. Minimum svetla, v kuse zatiahnutá obloha s mrakmi urobili tiež svoje.

  24. sdg says:

    Kúp si banány v lidli…

  25. Fred says:

    Zdravim, bananovnik som si zasadil na zahrade tvrdia ze je mrazuvzdorny prvy rok som vyrobil s polystirenu kocku asi meter na meter a z vrchu dal priesvitnu foliu zevraj ak sa dobre zakoreni mal by vydrzat aj cez zimu suhlasite al sa nikomu nepodarilo prstovat ho na zahrade? Tiez by ma zaujimalo ci nechavate odnoze al len hlavnu rastlinu? Diky

  26. Ferdy says:

    Fred najlepsie je ten styrodur zasietkovat a natiahnut fasadu, Z hora treba dat dole tu foliu a instalovat stresne okno najlepsie so solarnymi panelmi

  27. Nikola says:

    Dobrý deň mám doma banovník bol teraz cez zimu v zimnej zahrade kde nemí moc teplo a začali mu čiernať listy . Rýchlo sme ho presunuli do tepleho miesta .Čo mám robiť keď všetky listy okrem 2 zacali byť čiernať . Ako ho zahránim . Ďakujem

  28. Iveta says:

    Chcem sa spytat ci mozno bananovnik zasadit aj do zeme na citrusy??

  29. Jano says:

    Dobrý chcel by som sa informovať ohľadom bananovnika.Mohloa by väčšie množstvo izbovej substráty uškodiť bananovniku???

  30. Veronika says:

    Dobrý deň mám doma bananovnk,ktorý po štyroch rokoch začal kvitnúť a ma plody asi dvadsať banánov zatiaľ majú asi desať centimetrov chcem sa spýtať na kvet začal mi chytať pleseň a bojím sa ze banány nedozreju co mam s kvetom robiť? Prosím o radu ďakujem veľmi pekne

  31. Marian says:

    Dobrý deň,
    ak máte na mysli paw-paw, vysadil som tri sadenice vedľa seba, čo nebol veľmi dobrý nápad, sú z nich už asi trojmetrové stromy, nestrihal som ich, prerastajú chodník- urobím nový chodník, každú jeseň ich prihrniem dobre vyzretým kompostom. Sú nádherné. Spočiatku som sa snažil opeľovať na jar štetcom, neúspešne. Tejto jari som to vzdal. Zhodou náhod dva krajné stromy zarodili, mám banány nádherné, ako píšete, 10 cm, v trsoch. Zrejme uvedené rastliny chcú pokoj chránenie koreňov od mrazu a trpezlivosť majiteľa. Pestovaniu indianského banánovníka a jeho adaptáciu pre Poloniny sa venuje šéf botanickej záhrady v KE.

    1. Lubica says:

      Dobry den, moj bananovnik sa neroztvara, listy su pekne zelene, ale uz treti list zostava zatoceny jeden do druheho.. prosim, poradte mi, co s tym.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje