Starostlivosť o izbové rastliny na jar
Zdroj: shutterstock.com

Jarný reštart pre izbové rastliny: Akú starostlivosť im dopriať, aby boli plné sily?

Jar sa už naplno prihlásila o hlavné slovo a spolu s ňou môžeme aj na izbových rastlinách pozorovať nové zmeny. Niektoré sú zelenšie, ďalšie vytvárajú puky a kvitnú. No nájdu sa i také, ktoré sa tvária „smutne“ a nezdravo. Aby boli tento rok silnejšie a zdravšie, nezaškodí sa im povenovať a odstrániť nedostatky, ktoré vznikli počas zimných mesiacov. Ako sa postarať o izbovky na jar?

Rýchle zhodnotenie situácie a kontrola nedostatkov

Cez zimné mesiace väčšina izbových rastlín utlmí rast a znižuje nároky na vodu, slnečné svetlo či hnojenie. Po zime sú preto pripravené na opätovné naštartovanie rastu, no keďže rastú v obmedzených podmienkach kvetináčov, ich prospievanie je plne závislé od pozornosti pestovateľa.

Jar je preto ideálnym obdobím na kontrolu nedostatkov. Zamerajte sa prítomnosť suchých listov a prípadných vyschnutých častí. Zasiahnuté časti opatrne odstráňte. Pozornosť vyžaduje nielen nadzemná časť, ale aj koreňová. Tu si všímajte, či je veľkosť kvetináča ešte dostačujúca pre koreňový systém, alebo už nastal čas na presadenie. Niektoré rastliny cez zimu ohrozuje väčšie množstvo vody a zahnívanie koreňov. Ak v substráte objavíte hnilé korene alebo sa na povrchu kvetináča hojne množí pleseň, čím skôr zasiahnite, aby nedošlo k ešte výraznejším škodám.

Starostlivosť o izbové rastliny na jar
Zdroj: shutterstock.com

Čo urobiť pre izbové rastliny na jar?

  • Odstráňte suché, žlté alebo inak napadnuté listy.
  • Opatrne odstráňte poškodené alebo suché časti rastliny.
  • Skontrolujte, či je veľkosť kvetináča vhodná.
  • Skontrolujte, či v kvetináči nie sú hnilé korene.
  • Odoberte vrchnú časť substrátu, ak je napadnutá plesňou (biely až šedý povlak), poprípade preventívne vysaďte rastlinu do nového substrátu.
  • Z listov zotrite prach. Pri väčšom zaprášení sa izbovky potešia aj sprche vlažnou vodou.

Väčší kvetináč – viac priestoru pre rast

Dni sú čoraz dlhšie a teplota za oknom stúpa. Na jar dostávajú izbové rastliny viac impulzov na nový rast a tvorbu koreňov i zelenej časti. Ak chcete svoje obľúbenkyne podporiť v raste a tešiť sa z nových prírastkov, teraz je ten správny čas na presadenie do väčšieho kvetináča. Presádzanie využite na doplnenie/výmenu substrátu. Prísun živín je v období rastu mimoriadne dôležitý, preto voľte kvalitný substrát, ktorý je určený pre daný druh izbovej rastliny.

Starostlivosť o izbové rastliny na jar
Zdroj: shutterstock.com
Každá izbová rastlina potrebuje z času na čas výmenu substrátu alebo kvalitné prihnojenie hnojivom s vyváženým pomerom živín. Hnojivá na izbové rastliny môžu byť univerzálne, no aj vytvorené špeciálne pre zelené izbové rastliny (zdravý vzhľad listov, ich vyfarbenie), pre kvitnúce izbové rastliny (stimulácia kvitnutia), pre citrusy, fialky, orchidey, palmy, …

Hľadanie ideálnej pozície

Cez zimu izbové rastliny ohrozuje nedostatok svetla, prievan, teplotné prechody, suchý vzduch aj blízkosť vykurovacieho telesa. Ak niektoré izbovky nerastú podľa očakávaní, trpia chorobami a pôsobia mdlo, v rámci jarnej reorganizácie ich môžete presunúť na lepšiu pozíciu. Dôležité je rešpektovať ich prirodzené nároky. Napríklad mnohé z izboviek pochádzajú z tropických oblastí, kde rastú v tieni vyšších stromov a dostáva sa im iba rozptýlené svetlo. Takým pobyt na slnečnom okennom parapete viac ublíži, ako pomôže a oveľa lepšie pre ne bude umiestnenie na stojane kúsok ďalej od okna.

Starostlivosť o izbové rastliny na jar
Zdroj: shutterstock.com

Zvýšený prísun vody

S príchodom teplejších dní stúpajú i nároky na vodu. Ani na jar však netreba izbové rastliny prelievať a nechať ich dlhodobo stáť vo vode. Pri rozmanitých druhoch zrejme nedosiahnete jednotnú zálievku, preto sa vždy riaďte konkrétnymi potrebami jednotlivých izboviek. Opatrnosť zvýšte pri dekoratívnych obalových kvetináčoch, ktoré sú síce estetické, no niekedy znemožňujú bezprostredne skontrolovať, koľko vody vytieklo zo základného kvetináča.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.