Záhradka v skle? Takto si vytvoríte rastlinné terárium!

image 47752 25 v1

Rastlinky v interiéri sú nielen pekné, ale aj prospešné. Ak si z nich chcete vytvoriť čo najzaujímavejšiu dekoráciu, spravte si vlastnú minizáhradku v skle. Rastlinné teráriá vytvoria v interiéroch veľmi príjemný efekt.

Čo potrebujete?

* číru sklenú nádobu ľubovoľného tvaru, vhodné sú väčšie a pevnejšie so širokým stabilným dnom, avšak môžete vyskúšať aj zaváraninové fľaše ako domov pre jednu rastlinku,  

* kamienky alebo kúsky recyklovaného skla,

* aktívne uhlie,

* pôdu vhodnú pre vaše rastliny – vyberajte si druhy, ktoré vyžadujú približne rovnakú zálievku,

* mach – je pekný na dekoráciu a pomáha udržiavať vodu,

* dekoratívne predmety,

* rôzne malé rastlinky,

* lopatku alebo lyžicu,

* nožnice,

* rukavice.

Ako na to?

1. Najskôr pripravte sklenú nádobu, v ktorej terárium vytvoríte. Umyte ju, odstráňte prípadné nálepky a označenia, vysušte. Vytvorte si predstavu, ako umiestnite jednotlivé rastlinky v teráriu.

2. Dno vyplňte kamienkami, ktoré budú odvodňovacou vrstvou. Okrem funkcie sú aj efektné. Hĺbka vrstvy kamienkov by mala byť podľa veľkosti vášho terária, optimálne 2,5 až 5 centimetrov.

3. Pridajte aktívne uhlie. Drevené uhlie existuje vo forme malých granúl alebo vo forme črepín. Nepotrebujete ho veľa, len toľko, aby ste zakryli zeminu. Aktívne uhlie zvýši kvalitu vášho malého rastlinného sveta a udrží pod kontrolou baktérie, huby a prípadné nežiaduce pachy.

4. Pridajte zeminu

Ak ste sa rozhodli pre sukulenty, nezabúdajte na to, že si vyžadujú aj špeciálnu pôdu. Pôdou nešetrite, dajte jej toľko, koľko si vyžadujú korene rastlín, aby mohli rásť. Mala by teda byť o čosi hlbšia ako dĺžka koreňov rastlinky.

5. Zasaďte rastlinky

Pomocou lopatky, lyžice, či dokonca ceruzky vytvorte jamky a každú rastlinku opatrne jednu po druhej zasaďte. Zvlášť dlhé korene sa nebojte orezať. Zahrňte zeminou a pritlačte. Snažte sa rastlinky zasadiť tak, aby sa veľmi nedotýkali steny terária.

6. Doplňte príslušenstvo

Teraz je čas ozdobiť si terárium. Môžete pridať dekoračnú figúrku, starú hračku, sklené koráliky, či zaujímavý kameň alebo kovový predmet. 

7. Nakoniec nádobu očistite, kvetinky polejte tak, aby sa medzi kameňmi vytvoril rezervoár vody. Umiestnite na zvolené miesto.

Takto vyrobené teráriá zalievajte opatrne, myslite na to, že potreba vody je menšia, pretože sa lepšie udrží. Orientujte sa podľa vody medzi kamienkami. Samozrejme, dôležité je, aké rastliny ste si vybrali. Od toho záleží i vhodné umiestnenie v interiéri. Nič nepokazíte, ak ich umiestnite na stolík alebo komodu, kde je počas dňa čiastočne slnko a čiastočne tieň.

Sabína Zavarská

Foto: shutterstock.com

Komentáre

  1. Dobry den,

    my sme si vybrali rastlinku tulipan. Nasla som cibulku pohodenu len tak na ulici. Chceme Vam velmi pekne podakovat za tento napad. Rastlinku som spolu s mojim Tatinom zachranila 🙂

    Sofinka 8 r.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.