Prejavy koreňovej hniloby rastlín
Zdroj: shutterstock.com

Je poliata, no aj tak vädne? Vašu izbovú rastlinu môže ohrozovať koreňová hniloba!

Koreňová hniloba ohrozuje život izbových rastlín. Nie je celkom jednoduché ju odhaliť, a keďže rastlina neprosperuje a správa sa akoby nemala dostatok vody, situáciu zhoršuje aj celkom bežné zalievanie. Ako už asi tušíte, koreňová hniloba predstavuje problém, ktorý úzko súvisí s premokrením. Ak sa mu chcete do budúcna úspešne vyhýbať, je dobré poznať, čo rastlina v danom stave potrebuje.

Čo je koreňová hniloba?

Hoci označenie „koreňová hniloba“ znie pre pestovateľov až desivo, nemôže byť viac výstižnejšie. Ide o problém, pri ktorom rastline odhnívajú korene a následne chradne. Dôvodom je predovšetkým nadmerné premokrenie. Korene, ktoré sú dlhodobo v mokrom prostredí, majú obmedzený prístup ku kyslíku a „utopia sa“. Strácajú schopnosť plniť vyživovaciu a metabolickú funkciu, ktoré sú pre rastlinu nesmierne dôležité.

Situáciu komplikuje rozmnoženie húb a plesní, ktorým dlhodobo mokrá pôda vyhovuje. Pustia sa do požierania a rozkladania koreňového systému a rastlina bez pomoci onedlho zahynie.

Aké sú príznaky koreňovej hniloby?

Prvé príznaky sa budú diať v nadzemnej časti. Izbová rastlina začne viditeľne chradnúť. Jej korene síce stoja vo vode, no už nie sú schopné transportovať živiny. Rastlina bude vyzerať ako uvädnutá, čo u menej skúsených pestovateľov vzbudzuje potrebu poliať ju ešte viac.

Medzi hlavné vonkajšie príznaky koreňovej hniloby patria ovisnuté a odumierajúce stonky, žltnúce a padajúce listy, slabý alebo žiadny rast a v neskoršej fáze postupné černenie od „základne“ rastliny. Tieto prejavy sú však typické aj pre iné ochorenia izbových rastlín, preto je dobré čím skôr identifikovať hnilobu kontrolou samotných koreňov.

Prejavy koreňovej hniloby rastlín
Zdroj: shutterstock.com

Rýchla kontrola koreňov

Najskôr skontrolujte substrát. Ak je už niekoľko dní mokrý bez zmeny, očakávajte, že ani korene rastliny nebudú v najlepšej kondícii. Rastlinu opatrne vyberte z kvetináča. Koreňovú hnilobu môže sprevádzať zápach. Zdravé korene spoznáte podľa bielej až svetlohnedej farby a pevnej štruktúry, hnilobou napadnuté korene budú tmavé a ich štruktúra po stlačení kašovitá (hnilá).

Koreňová hniloba
Zdroj: shutterstock.com

Záchrana rastliny s hnijúcimi koreňmi

Našli ste hnilobou vážne poškodený koreňový systém? Izbová rastlina sa z nej môže zotaviť, no do procesu záchrany sa treba pustiť čím skôr.

  1. Z mokrého koreňového balu opatrne odstránime premokrený substrát.
  2. Ostrými nožnicami začneme opatrne vystrihovať hnijúce korene. Úbytok koreňového systému býva výraznejší. Rastline však musia zostať aj nejaké zdravé korene. Ak žiadne zdravé nemá, onedlho zahynie.
  3. Dôkladne očistíme kvetináč v 3 krokoch – vypláchnutie, vyčistenie horúcou vodou so saponátom a vydezinfikovanie. Použiť môžeme aj nový kvetináč, kde je väčšia istota, že na jeho stenách nebudú zvyšky patogénov.
  4. Kvetináč musí mať na spodnej strane otvory. Vhodné je použiť na dno kvetináča drenážnu vrstvu (keramzit, menšie hlinené črepy, väčší štrk, …).
  5. Rastlinu vysadíme do kvetináča s dobre priepustným substrátom.
  6. Na druhý deň presadenú rastlinu zľahka polejeme. So zálievkou v ďalšom období postupujeme opatrne a vždy prstom kontrolujeme suchosť pôdy. Rastline totiž veľa vody uškodí, no vodu v primeranom množstve potrebuje, aby mohla obnoviť rast. Polievací režim musí byť nastavený na mieru zachraňovanej rastline. Ďalšie preliatie by sa jej stalo osudným.
  7. Zotavenie izbovej rastliny podporí vhodné hnojivo.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.