Biela pleseň v kvetináči
Zdroj: shutterstock.com

Ako odstrániť pleseň v kvetináči izbovej rastliny? Osvedčil sa tento účinný postup

Biely povlak na substráte v kvetináči izbovej rastliny zvyčajne neveští nič dobré a takmer každý pestovateľ spozornie. Najčastejšie ide o pleseň, ktorá sa v substráte rozšírila, pretože pre ňu vznikli vhodné podmienky. A hoci samotnej rastline nemusí uškodiť, vylučované spóry plesní v uzatvorenom interiéri zhoršujú kvalitu vzduchu a môžu spôsobiť problémy alergikom i ľuďom s ochoreniami dýchacích ciest.

Aké sú príčiny vzniku bielej plesne v kvetináči?

V črepníkových substrátoch sa prirodzene nachádzajú mikroskopické saprofytické huby (rozkladače), ktoré sa živia mŕtvou organickou hmotou. Ak je stav medzi prospešnými baktériami a hubami v rovnováhe, nie sú badateľné žiadne nedostatky a izbové rastliny prospievajú. V istých podmienkach sa však začína dariť najmä hubám a ich premnoženie sa prejaví práve šedastým až bielym, jemne chlpatým povlakom na povrchu kvetináčov.

Príčinou objavenia plesni v kvetináčoch je kombinácia zvýšenej vlhkosti substrátu, vyššej interiérovej teploty a nedostatočnej cirkulácie vzduchu. Tento problém sa objavuje v zimnom období, kedy sa menia nároky rastlín na vodu a súčasne i tepelné podmienky v interiéri. Rastliny v zime pri slabších svetelných podmienkach totiž menej fotosyntetizujú a klesajú aj ich nároky na spotrebu vody. To znamená, že im stačí polovičné alebo iba tretinové množstvo vody než v teplých mesiacoch.

Biela pleseň v kvetináči
Zdroj: shutterstock.com

Môže pleseň na povrchu substrátu ohroziť rastlinu?

Pleseň nemusí byť pre silné a viacročné izbovky okamžitou hrozbou. Určite však predstavuje riziko pre mladé, nedávno zakorenené rastliny. Pleseň musí z niečoho žiť, a preto odčerpáva z pôdy živiny, ktoré by boli prospešné pre rastlinu. Rastlina bude obmedzená v zdravom raste a následne i náchylnejšia na iné choroby. Pobyt koreňov v premokrenom prostredí často vedie k ich odhnívaniu. Pozrite sa, čo môžete urobiť pre rastlinu, u ktorej ste objavili hnijúce korene.

Ide o pleseň alebo vyzrážané minerály?

Skôr, ako sa pustíte do boja s plesňou v kvetináči, starostlivo zvážte, či sa za bielym povlakom ukrývajú chumáčiky plesne, alebo ide o vyzrážané minerály z tvrdej vody a hnojív. Minerály na povrchu pôdy a povrchu terakotových kvetináčov totiž takisto vytvárajú súvislé biele vrstvy. Pri bližšom pohľade však ľahko postrehnúť ich kryštalickú štruktúru. Pleseň jednoducho zotriete rukou, zatiaľ čo vytvrdnutú bielu vrstvu minerálov horko-ťažko zoškrabnete nechtami alebo nožom.

Zdroj: shutterstock.com

Tipy, ako sa zbaviť plesne v kvetináčoch

Pri odstraňovaní plesne z kvetináčov môžete vyskúšať nasledujúce metódy:

Okamžité odstránenie viditeľnej plesne

Jedným z najjednoduchších opatrení je odobratie niekoľkých centimetrov vrchného napadnutého substrátu a následné doplnenie čerstvej vrstvy. Hoci to vyzerá iba ako kozmetické riešenie, v spojení s obmedzenou zálievkou často úspešne zaberie.

Výmena pôdy a dezinfekcia kvetináča

Ak sa problém s bielou chlpatou plesňou pravidelnej opakuje, ide o jej premnoženie v celom objeme kvetináča. Riešením je iba úplná výmena substrátu a dezinfikovanie kvetináča.

Obmedzená zálievka a odvodnenie pôdy

Správne zásobovanie rastliny vodou je kľúčové pre jej dobrý stav. Iba niektorým rastlinám vyhovuje pobyt v trvalo premokrenej pôde, väčšina začne časom chradnúť. Rastlina, v ktorej kvetináči sa objavila pleseň nesmie stáť vo vode, musí mať drenážnu vrstvu a prospeje jej iba striedma zálievka. Skôr, ako ju polejete znova, vždy sa presvedčte, že sú vrchné 3 – 4 cm substrátu suché.

Zlepšenie cirkulácie vzduchu

Ak sú vonkajšie teploty vyššie ako 15 °C, umiestnite rastlinu na okno a doprajte jej prúdenie čerstvého vzduchu. Izbovkám tiež prospeje dočasné izolovanie, predovšetkým ak boli dovtedy v interiéri vystavené v skupinkách.

Objavili ste stopy bielej plesne v balíku so zatiaľ nepoužitým substrátom? Napadnutú pôdu prirodzene najlepšie vydezinfikuje slnečné žiarenie počas teplého dňa. Rozložte substrát na jutovinu a uložte na slnečné miesto. V prehriatom substráte sa rast plesní značne spomalí až zastaví a bude opäť vhodný na použitie.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.