Hnedé škvrny, lézie aj vädnutie: Aké problémy sa vyskytujú pri pestovaní antúrie a čo ich spôsobuje?
Antúrie patria k obľúbeným izbovým rastlinám. Majú elegantný súmerný vzrast, lesklé listy a najväčšiu pozornosť pútajú žiarivými voskovými „kvetmi“. Pestovanie antúrie sa však nemusí zaobísť bez komplikácií. Najčastejšie sa nedostatky objavujú na listoch, ktoré sú zažltnuté, hnedé alebo škvrnité. Čo je ich príčinou?
Galéria
Antúria – základná charakteristika
Antúria (Anthurium) je trvácna kvitnúca rastlina z čeľade Araceae. Pochádza z oblasti Strednej a Južnej Ameriky a patrí medzi tropické rastliny. U nás sa pestuje predovšetkým ako izbová rastlina v stabilných teplotných aj vlhkostných podmienkach.
Typickým poznávacím znakom je hustý a kompaktný vzrast. Listy sú výrazne lesklé, sýto zelené a krojené do tvaru srdca. Celkovú kulisu dotvárajú listene v bielej, ružovej alebo žiarovo červenej farbe. Sú tvrdšie, žilnaté a voskovité. Označované bývajú aj ako kvety, v skutočnosti však ide o tulce – podporné listy súkvetia. Niekedy sa antúrie nazývajú aj ako túlitky. Skutočné kvety sú uprostred týchto listeňov vo forme stredovej palice – spadixu (drobné okvetie na dužinatom vretene). Stredová palica (kvet) je bielej, žltej, ružovej až oranžovej farby.
V akých podmienkach antúriu pestovať?
V interiéri antúrii najlepšie vyhovuje pozícia s dostatkom svetla, ktoré nie je priame. Pobyt na slnečnom parapete jej môže uškodiť. Zvoľte napríklad miesto s rozptýleným svetlom.
Vzťah k vode je komplikovanejší. Nevyhovuje jej dlhodobé státie vo vode, ktoré zvyšuje riziko koreňovej hniloby. Nebude však prospievať ani pri častom nedostatku vody. Dôležité je, aby mala antúria pravidelný prísun vody a vyriešený odtok vody, vďaka ktorému nebudú jej korene stáť dlhodobo vo vode.
Aké sú jej nároky na substrát? V prirodzených podmienkach majú antúrie dokonca epifytickú povahu – rastú na stromoch bez priameho kontaktu s pôdou. Substrát v kvetináči preto nesmie byť nadmerne utlačený. Vyhovuje jej ľahký substrát pre orchidey alebo záhradnícky substrát s dostatočnou prímesou drvenej kôry alebo kokosových škrupín. Vysoká priepustnosť a cirkulácia vzduchu okolo koreňov sú dôležité faktory pre zdravý rast.
Listy na antúrii sú hnedé, žlté alebo vädnúce – aké sú najčastejšie príčiny?
Radosť z pestovania atraktívnej antúrie už nejednému milovníkovi rastlín prekazil pohľad na listy posiate léziami či hnedými fľakmi, ktoré sa bez rýchleho zásahu šíria i na zdravé listy. V prípade antúrie je hneď niekoľko príčin, ktoré treba starostlivo zvážiť.
Listy na antúrii sú žlté a vädnúce
Tento problém zvyčajne spôsobuje nadmerná zálievka a je následkom dlhodobého státia koreňov vo vode. Aj napriek mokrému substrátu prichádza rastlina o schopnosť distribuovať vodu a živiny koreňmi do nadzemnej časti. Príčinou žltnutia tiež býva aj nedostatočné alebo slabé prihnojovanie.
Listy na antúrii sú lepkavé, objavujú sa na nich dierky
Antúrie nie sú imúnne ani voči škodcom. Ohrozujú ich vošky, múčnatky, roztočce (pavúkovce) a strapky. Listy môžu byť na dotyk lepkavé, deformované, skrútené, s malými dierkami či pavučinkami – teda viditeľne strádajúce. Napadnutú rastlinu izolujte do karantény a ošetrite vhodným insekticídnym prípravkom. Preventívne vymeňte i substrát a vydezinfikujte kvetináč.
Na listoch antúrie sú hnedé škvrny a lézie
Hnednutie listov je u izbových antúrií jedným z najviac diskutovaných problémov. Tmavohnedé fľaky sa objavujú napríklad vtedy, ak na listy antúrie svieti priame slnko, no aj v prípade, že korene stoja v podmáčanej pôde. Tmavé lézie po okrajoch listov alebo izolované žlté fľaky s hnedým stredom sú zase znakom bakteriálnej alebo hubovej infekcie, pri ktorej treba zasiahnuté listy čo najrýchlejšie odstrániť.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
dakujem za skvely clanok, anturiu som dostala len minuly rok k narodeninam a nevedela som o nej nic. Listy mi zacali zltnut a vdaka vam som sa dozvedela, kde je chyba. verim, ze sa o nu uz budem starat dobre