Kompostový čaj
Galéria (6) Zdroj: iStock

Výživné domáce hnojivo úplne zadarmo! Pripravte si kompostový čaj, je to rýchle a jednoduché

Domáci kompostový čaj je čisto prírodné „krmivo“ pre rastliny, ktorému sa medzi pestovateľmi hovorí aj tekuté zlato. A je na to dobrý dôvod. Kompostový čaj vyrobíte ľahko len z dvoch jednoduchých ingrediencií (kompost a voda) a podporí rast nielen okrasných rastlín a zeleniny, ale aj kríkov a stromov. Úplne ideálne je, ak máte vlastný kvalitný kompost. Potom si môžete toto silné organické hnojivo vyrobiť úplne zadarmo.

Galéria

Kompost
Kompostový čaj
Kompostový čaj
Kompostový čaj
Kompostový čaj

Ako funguje kompostový čaj

Kompost je plný prírodných živín, ktoré podporujú rast a zdravie rastlín. Keď sa vylúhujú do vody, dajú sa ľahko aplikovať a fungujú rýchlo – prirodzeným spôsobom podporia rast plodín. Kompostový čaj funguje dvojakým spôsobom. Nielenže dodáva živiny cez korene rastliny, ale aj cez listy v procese známom ako listová absorpcia.

Kompost
Zdroj: iStock

Ako si vyrobiť kompostový čaj

Potrebujete 20-litrové vedro, vodu, cedidlo, miešaciu paličku a niekoľko lopatiek hotového kompostu. Na spodok vedra dajte kompost, mal by vyplniť zhruba tretinu vedra. Ak nemáte vlastný, použite kúpený, potom naplňte vedro vodou tak, aby siahala asi 2 centimetre od vrchu nádoby. Používajte destilovanú vodu, aby ste sa vyhli chlóru a iným chemikáliám alebo dažďovú vodu zo zberných nádrží.

Kompost niekoľkokrát denne premiešajte, aby ste pomohli vniknutiu živinám do vody a zároveň pridali kyslík. Toto prevzdušňovanie vody a miešanie kompostu pomáha uvoľňovať živiny kompostu do
vody – je to proces podobný namáčaniu čajového vrecúška, aby sa do vody uvoľnilo viac čaju. Pokračujte v miešaní niekoľkokrát denne v priebehu piatich dní. Po piatich dňoch bude zmes vody a kompostu pripravená na použitie.

Kompostový čaj
Zdroj: iStock

Potom kompostovú zmes jednoducho preceďte pomocou cedidla. Použitý kompost hoďte späť k ostatnému kompostu a premiešajte, tekutinu si uložte ako hotový kompostový čaj. Skladovať ho môžete niekoľko týždňov, ale mal by byť uzavretý a mimo priameho slnečného žiarenia.

Ako používať kompostový čaj

Kompostový čaj je výborný na podporu zdravia a rastu rastlín v nádobách a v závesných košíkoch. Stačí ich počas aktívneho rastu zaliať čajom každých 5 až 7 dní. Toto domáce hnojivo je perfektným prírodným hnojivom aj pre zeleninové rastliny. Na vysadené priesady ho aplikujte každé dva týždne. „Čajom“ môžete tiež jemne porosiť aj listy rastlín alebo ich postriekajte z nádoby s rozprašovačom.

Kompostový čaj
Zdroj: iStock

To pomôže rastlinám absorbovať živiny aj cez listy. Okrem zeleninových a kontajnerových rastlín je kompostový čaj skvelou posilou aj pre jednoročné okrasné záhony a trvalky. Podobne ako na zeleninu, aj na okrasné rastliny aplikujte kompostový čaj každý druhý týždeň, aby boli rastliny zásobované stálym prísunom živín. Tak, ako pri polievaní, aj pri hnojení týmto spôsobom je najlepšie aplikovať kompostový čaj na rastliny skoro ráno alebo podvečer, keď slnko nesvieti naplno.

Sabína Zavarská
Zdroj: oldworldgardenfarms.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje