Izbové kvety po Vianociach
Galéria (9) Zdroj: Shutterstock

Čo s izbovkami po sviatkoch, aby vám robili radosť aj budúci rok?

Vianočné sviatky si často spestrujeme kvitnúcimi izbovkami, ktoré k Vianociam neodmysliteľne patria. Viete však, ako sa o ne postarať po sviatkoch, aby vám robili radosť aj budúci rok?

Galéria

Izbové kvety po Vianociach
Vianočná ruža
Vianočná ruža
Izbové kvety po Vianociach
Cyklámen
Azalka
Zornica

V zime a najmä počas sviatočného obdobia kvitne viacero pekných izbových rastlín. K tým najobľúbenejším patria cyklámeny (Cyclamen persicum), šlumbergera, nazývaná aj vianočný kaktus (Schlumbergera truncata), azalka (Rhododendron simsii), zornica (Hippeastrum x hybridum) a rôzne druhy exkluzívnejších orchideí, napríklad črievičkovec. Typickou súčasťou sú najmä vianočné
hviezdy – prýštce (Euphorbia pulcherimma). Vo vianočnom období je často v ponuke aj miniatúrna cezmína, štvorlístok a kvitnúca čemerica. Ak si chcete tieto rastliny počas kvitnutia udržať čo najdlhšie svieže, mali by ste im dopriať to, čo potrebujú. Najčastejšie je to svetlé a nie príliš teplé miesto. Vhodné je rosením zabezpečiť vyššiu vzdušnú vlhkosť a prísun živín.

Ako sa postarať o vianočnú hviezdu?

Najobľúbenejšou vianočnou klasikou je vianočná hviezda – prýštec najkrajší (Euphorbia pulcherrima). Rastlina vynikne v predsieni, chodbe, ale aj v iných častiach bytu, najmä v obývacej izbe a jedálni. Mala by byť umiestnená na svetlom mieste pri teplote 16 až 20 °C, pozor však na chlad. Ak je v byte príliš suchý vzduch, listy sa začnú skrúcať a opadávať, preto jej treba zabezpečovať vyššiu vzdušnú vlhkosť. Pri zálievke dbajte na to, aby substrát nebol príliš suchý ani preliaty, a pred každou ďalšou zálievkou ho nechajte mierne preschnúť.

Vianočná ruža
Zdroj: Shutterstock

Po odkvitnutí

1. Rastlina potrebuje nižšiu teplotu a menej vody. Zvyknú jej opadnúť listy, ale to neprekáža. Vtedy jej doprajte asi mesiac vegetačný pokoj.

Izbové kvety po Vianociach
Zdroj: Shutterstock

2. Koncom zimy postupne zvyšujte zálievku, na jar môžete rastlinu presadiť do nového sviežeho substrátu s vyšším podielom rašeliny. Nie je chyba skrátiť ju asi o jednu až dve tretiny.

3. Počas leta ju môžete pestovať v polotieni vonku v záhrade alebo na balkóne, kde ju prihnojujte hnojivom na kvitnúce rastliny, aby ste podporili ďalšie kvitnutie.

Azalkám doprajte chlad

Tieto malé a veľmi pekné kríky kvitnú obrovským množstvom kvetov v pastelových farbách, pričom často nie je počas kvitnutia vidieť ani listy. Azalkám sa bude dariť skôr v chladnejšej
miestnosti – napríklad v spálni alebo v svetlej chodbe. Neprosperujú v prekúrenom priestore so suchším vzduchom. Substrát, v ktorom rastú, musí byť stále mierne vlhký. Sú povďačné aj za vyššiu vlhkosť vzduchu, teda pravidelnejšie rosenie alebo jemné sprchovanie.

Azalka
Zdroj: Shutterstock

Po odkvitnutí

Rastliny naďalej pestujte tak, ako počas kvitnutia. Na jar ich presaďte do väčšieho, ale nižšieho črepníka a kyslejšieho substrátu. Počas leta ich môžete pestovať vonku v polotieni.

Čo s elegantnou zornicou

Zornica sa majestátne vyníma na slávnostnom stole alebo okennom parapete. Doprajeme jej svetlé miesto (nie priame slnko) s bežnou izbovou teplotou, ktorá neklesá pod 15 °C. Počas kvitnutia ju zalievajte striedmo. Medzi zálievkami nechajte substrát preschnúť.

Zornica
Zdroj: Shutterstock

Po odkvitnutí

Odstráňte kvetný stvol so zvyškami odkvitnutých kvetov. Dlhé listy ponechajte, postarajú sa o potrebné vyživovanie cibule. Rastlinu pravidelne, ale striedmo zavlažujte a prihnojujte. V lete ju môžete umiestniť von do polotieňa. Začiatkom septembra ju prestaňte zalievať. Počkajte, kým zaschnú listy, a následne ich odstránite. Cibuľu ponechajte v črepníku alebo ju z neho vyberte a očistite od substrátu. Uskladnite v košíku na tmavšom, chladnom a suchom mieste. Začiatkom novembra alebo začiatkom roka, podľa toho, kedy chcete, aby zornica vykvitla, cibuľu zasaďte (ak ste ju predtým vybrali). Preložte na svetlé miesto a začnite zalievať.

Zvädol vám cyklámen?

Táto veľmi pekne kvitnúca rastlina zle reaguje na prekúrené byty, sálajúce teplo a nízku vzdušnú vlhkosť. Najviac sa jej bude dariť v chladnom a svetlom prostredí pri teplote maximálne do 18 °C a vyššej vlhkosti vzduchu. Prísun vlahy, vždy do misky a nie na hľuzu, má byť pravidelný, medzi každou zálievkou je však dobré nechať rastlinu mierne zvädnúť. Listom prospeje občasné orosenie. Vo všeobecnosti cyklámeny lepšie kvitnú pri pestovaní v stiesnených podmienkach, čiže v menších črepníkoch. Odkvitnuté kvety a žltnúce listy odstraňujte. Pri vhodnej starostlivosti vydrží cyklámen aj niekoľko rokov, hoci v ďalších rokoch kvitne menej.

Cyklámen
Zdroj: Shutterstock

Po odkvitnutí

Rastlinu prestaňte zalievať a prihnojovať. Počkajte, kým jej zaschnú listy. Následne opatrne vyberte z črepníka hľuzu a uskladnite ju na suchom a tmavom mieste. Keď spozorujete, že začína pučať, čo býva zjari, opäť ju vysaďte do substrátu určeného na pestovanie kvitnúcich izbových rastlín tak, aby jedna tretina hľuzy bola nad pôdou. Postupne zvyšujte zálievku a črepník umiestnite na svetlé a teplejšie miesto, môže byť aj polotieň v exteriéri.

Text: Daniel Košťál
Foto: Isifa/shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.