pestovanie vianočnej ruže
Galéria (7) Zdroj: istock.com

Pestovanie vianočných ruží: Čo všetko potrebujú, aby sa im darilo?

Prýštec najkrajší (Euphorbia pulcherrima), ľudovo nazývaný vianočná ruža alebo vianočná hviezda, je už neodmysliteľnou súčasťou vianočných sviatkov aj v našich končinách. Na trhu ho nájdeme v rôznych farebných variáciách a veľkostiach. Hoci v rámci dekorácií vyznieva nádherne v kombinácii so snehom či ľadom, so zimou sa až tak veľmi nekamaráti.

Ak chceme dopestovať zdravé, silné, farebné vianočné ruže a chceme, aby nám robili spoločnosť čo najdlhšie, potrebujeme vedieť viac o ich vzťahu k teplotám. Prílišný chlad ich totiž môže zničiť. O odolnosti tejto krásnej rastliny voči poveternostným vplyvom potrebujete vedieť aj vtedy, keď prýštec pestujete vo vnútri ako izbovú rastlinu. Prečo? Pretože môže byť preň nebezpečné aj miesto, kde je prievan alebo studená pozícia v starom vlhkom dome, či naopak – prudké sálavé teplo.

vianočná ruža pri okne
Zdroj: istock.com

Aký chlad znesie vianočná ruža?

Euphorbia pulcherrima pochádza z tropických lesov Mexika a Guatemaly. Najšťastnejšia je pri miernych teplotách, v príjemnom a pohodlnom rozmedzí od 18 do 21 °C. Vo svojom pôvodnom prostredí nezažíva mrazy. Avšak nielen mráz, ale aj chladné počasie nad bodom mrazu môže vianočné kvety poškodiť.

zmrznutá vianočná ruža
Zdroj: istock.com

Môžete si vianočnú ružu dať pred vstupné dvere ako zimnú dekoráciu? Podľa okolností. Majte na pamäti, že listy prýštca začnú vädnúť a opadávať, keď teploty klesnú na 10 °C a nižšie. Ak sú takýmto teplotám vystavené len krátko, zotavia sa. Avšak dlhodobé vystavenie teplotám pod 10 °C vianočné ruže úplne zabije a už nebudú mať nádej na zotavenie. Znamená to, že s najväčšou pravdepodobnosťou ju nemôžete dať pred vstupné dvere do domu – teda úplne do exteriéru, avšak v chránenom vestibule alebo v paneláku pred dverami sa jej dariť môže.

opadaná vianočná ruža
Zdroj: istock.com

Najlepšie miesto v interiéri

Tieto rastliny nemajú rady chlad, ale ani dramatické výkyvy teplôt. Ak sa teda snažíte nájsť to najlepšie miesto pre svoju vianočnú hviezdu v interiéri, vyhnite sa prievanu a miestam pri oknách, cez ktoré prefukuje. Rovnako by nemali byť umiestnené v blízkosti vchodov a východov, kde hrozí opakované vystavenie nárazom studeného vzduchu – pri otvorení a zatvorení dverí.

Keď prýštec pestujete ako izbovú rastlinu, neumiestňujte ho ani do oblastí, kde dochádza k nárastu teploty – ku krbu, radiátoru, vedľa iných zdrojov tepla. Teplejšie totiž neznamená vždy lepšie. Teploty nad 21 °C vianočnú ružu veľmi nepotešia, čím vyššie, tým horšie. V prekúrených bytoch sa jej preto nemusí dariť.

presádzanie vianočnej ruže
Zdroj: istock.com

Aby sa cítila príjemne

Ak predsa len chcete pestovať vianočnú hviezdu v chladnejšej miestnosti, na verande alebo vonku, umiestnite ju k múru, ktorý je teplejší a doprajte jej špeciálnu ochranu. Tou môže byť, napríklad, mulč. Keď prikryjeme korene rastliny mulčom, počas chladných mesiacov jej to pomôže zostať nažive. A to aj vtedy, keď listy opadajú. Optimálne je však pestovať vianočné ruže v kvetináčoch, ktoré pri poklese teploty pod 10 °C (ideálne ešte o čosi skôr) jednoducho premiestnite do interiéru. Avšak pozor, teplotné rozdiely by nemali byť vysoké. Keď zoberiete rastlinu z prostredia, kde bolo 10 °C a náhle ju dáte do izby s teplotou 25 °C, určite nezareaguje nadšene.

Galéria

pestovanie vianočnej ruže
vianočná ruža pri okne
vianočné ruže
presádzanie vianočnej ruže
zmrznutá vianočná ruža
opadaná vianočná ruža

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.