Pohľad na jej listy poteší každého milovníka izbových rastlín! Krásnu fitóniu môžete mať doma aj vy
Fitónia síce neohúri veľkosťou, no pohľad na jej krásne štruktúrované listy poteší nejedného milovníka netradičných izbových rastlín. Ak patríte k minimalistom a hľadáte vhodného adepta na pracovný stôl alebo do rastlinného terária, táto rastlinka si vás získa.
Fitónia – základná charakteristika
Fitónia (latinsky Fittonia) je viacročná rastlina, ktorá pochádza zo subtropických a tropických oblastí Južnej Ameriky. Nesie označenie aj mozaiková rastlina. Je ozdobná listom, pre ktorý je typické bohato rozvetvené a farebne kontrastné žilnatenie. U nás sa celoročne pestuje ako izbová rastlina.
Medzi najobľúbenejšie patria fitónie s tmavozelenými listami a bielymi žilnatením, fitónie s tmavými listami a červeným žilnatením a fitónie so žltozelenými listami s ružovým žilnatením. Fitónie sa na prvý pohľad ponášajú na hypoestesy, no na rozdiel od ich vzpriamenej stavby sú fitónie skôr nízke a majú tendenciu vypĺňať povrch kvetináča listami.
Ako na pestovanie fitónie?
Fitónia je považovaná za pestovateľsky mierne náročnú rastlinu. Potrpí si totiž na vhodné podmienky. Ak jej ich zabezpečíte, odmenou bude prosperujúci rast a krásny vzhľad. Ako sa o fitóniu postarať a aké detaily nezanedbať?
Izbovka, ktorá má rada rozptýlené svetlo
Fitónia pochádza z trópov, kde rastie v tieni vyšších rastlín. Má rada teplo a rozptýlené svetlo. Na okennom parapete s priamym slnkom jej listy utŕžia spálenie. Vhodná je miestnosť s teplotou okolo 18 – 22 °C. Vyberte pozíciu, kde nebude vystavená chladnému vzduchu alebo častej zmene teplôt.
Ak máte v kúpeľni dostatok rozptýleného svetla, môže sa jej tu zapáčiť pre vyššiu vzdušnú vlhkosť, ktorú táto rastlinka obľubuje.
Má vyššie nároky na vodu
Fitónia je náročnejšia na zálievku a množstvo vlahy. V teplejšej časti roka potrebuje zálievku 2 – 3 krát do týždňa, počas zimy zvyčajne postačí 1 – 2 krát, v závislosti od blízkosti tepelného zdroja. Vyhovuje jej mierne vlhký substrát. V kvetináči nezabudnite na drenážnu vrstvu, aby korene fitónie nestáli dlhodobo vo väčšom množstve vody.
Tejto izbovke výnimočne prospieva vlhko. Umiestnite ju vedľa zvlhčovača, doprajte je pravidelné rosenie listov alebo položte kvetináč do podmisky s kameňmi a vodou.
Presádzanie a množenie je jednoduché
Fitónia nemáva veľké prírastky a udržuje si kompaktnejšiu stavbu. I tak ju však každé dva roky na jar môžete presadiť do o niečo väčšieho kvetináča. Výborne vynikne v kvetináčoch s tvárou, v bielych keramických kvetináčoch so štruktúrou, dariť sa jej bude napríklad aj v rastlinnom teráriu spolu s machom, brečtanom a baby alokáziou.
Množenie fitónie je jednoduché – cez stonkové vrcholové odrezky, ktoré necháte zakoreniť vo vode a následne ich presuniete do výživného substrátu. Hustejšie materské rastliny sa dajú rozdeliť na trsy.
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre