Nezvyčajné, ale účinné triky, aby vám rezané kvety vydržali dlho čerstvé

rezané kvety
Zdroj: istock.com

Dostali ste krásnu kyticu rezaných kvetov? Určite chcete, aby vám vydržala čo najdlhšie. Aj keď veľa záleží od toho, kde a ako dlho boli kvety skladované, existujú spôsoby, ako ich životnosť predĺžime. Základom je pravidelné vymieňanie vody, to však všetci vieme. Aké sú ďalšie triky?

Niekedy ku kytici dostanete aj výživu pre kvety, ktorá je špeciálne navrhnutá tak, aby uchovala vitalitu kvetov. Zvyčajne sa skladá z troch zložiek: kyselina citrónová, cukor a bielidlo. Kyselina citrónová znižuje pH vody, vďaka tomu je prijateľnejšia pre kvety. Kvety produkujú počas fotosyntézy cukor ako zdroj potravy. Keď sú rezané, tvoria cukru podstatne menej. Takže pridanie cukru do zmesi kvetiny vyživuje. Niekedy sa týmto zmesiam preto hovorí aj „jedlo pre kvety“. Bielidlo pomáha dezinfikovať vodu a zbaviť ju akýchkoľvek škodlivých baktérií, ktoré môžu narušiť zdravie kytice.

rezané kvety
Zdroj: istock.com

Ako si vyrobíte vlastnú výživu pre kvety

Potrebujete:

  • 1 čajovú lyžičku cukru
  • 1 čajovú lyžičku chlórového bielidla pre domácnosť
  • 2 čajové lyžičky citrónovej šťavy
  • 1 liter vlažnej vody

Vo veľkej mise zmiešajte cukor, bielidlo a citrónovú šťavu, až kým nebude cukor takmer rozpustený. Zmes miešajte, mala by byť takmer číra. Prelejte ju do vázy. Premiešajte a ihneď do nej pridajte čerstvo rezané kvety. Mali by vám vydržať aspoň týždeň – podľa druhu.

Životnosť niektorých kvetov môžete predĺžiť aj zrezaním spodnej časti stonky šikmým rezom.

rezané kvety
Zdroj: istock.com

Náš tip: Dodržujte pomer jednotlivých surovín a nikdy nepripravujte naraz viac ako jednu dávku. Ak by ste pridali väčšie množstvo surovín, môžu vzniknúť výpary, ktoré dráždia oči a nos.

Aspirín ako terapia pre rezané kvety?

Aspirín znižuje pH vody, čo skutočne pomáha rezaným kvetom žiť dlhšie. Stačí rozdrviť 500 mg aspirínu a dobre premiešať s vodou.

rezané kvety
Zdroj: istock.com

Pomôže rezaným kvetom vodka?

Tento na prvý pohľad za vlasy pritiahnutý nápad nájdete na internete taktiež. Ak ho vyskúšate, prekvapí vás. Aj my sme predpokladali, že pridanie alkoholu do vázy s rezanými kvetmi ich okamžite zabije. Nestalo sa tak. Vodka spomaľuje produkciu etylénu v kvetoch, vďaka čomu žijú dlhšie. Niekoľko zdrojov tiež uvádza, že vodka funguje podobne ako bielidlo vo výžive – eliminuje baktérie vo vode, a preto sa kvetom lepšie darí.

rezané kvety
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.