Spálňa s izbovými kvetmi
Galéria (9) Zdroj: istock.com

7 izbových kvetov, ktoré sa hodia do spálne a zlepšia vám spánok

Hľadáte prirodzený spôsob, ako získať lepší spánok? Umiestnite do spálne izbové rastliny. Výskumy totiž ukazujú, že pobyt v blízkosti kvetov posilňuje duševné zdravie a imunitu, znižuje stres a zlepšuje kvalitu spánku.

Galéria

Spálňa s izbovými kvetmi
Potosovec zlatý
Zamiokulkas
Aloe vera
Levanduľa
Monstera v spálni
Lopatkovec
Tučnolist

Izbové rastliny okrem toho dodávajú domovu útulnosť a evokujú spojenie s prírodou. Do spálne sa hodia vždyzelené druhy, ktoré sú nenáročné na pestovanie a dokážu filtrovať toxíny a škodlivé látky zo vzduchu. Ukážeme si, ktoré z nich to sú a výber necháme na vás.

Potosovec zlatý

Začneme prvou voľbou začiatočníka v pestovaní izbových rastlín. Potosovec je nenáročný – toleruje akúkoľvek úroveň svetla (od nízkej po vysokú). Netreba ho však zalievať, kým nie je pôda v črepníku celkom suchá. Preliatie je totiž jediný spôsob, ako možno rastline uškodiť. Môžete ju pestovať buď v kvetináči alebo v závesnom košíku. Farba listov závisí od úrovne svetla, ktoré potosovec získa – pohybuje sa od zelenej po pestrú s krémovými pruhmi. V izbových podmienkach nekvitne. Pravidelne však odstraňujte jeho žltnúce listy. Hnedé škvrny vám zas signalizujú prílišnú vlhkosť v spojení s chladom.

Potosovec zlatý
Potosovec zlatý má nádhernú kresbu listov. | Zdroj: istock.com

Zamiokulkas

Jedna z najodolnejších izbových rastlín – znesie málo sucha aj svetla, čiže sa skvelo hodí do spální, ktoré nemajú dostatok svetla (napr. z dôvodu malých okien alebo zatiahnutých žalúzií). Zamiokulkas má lesklé listy, ktoré sú na dotyk gumové a vydrží aj mesiac bez vody. Tropická trvalka rastie rýchlo, vyžaduje malú údržbu a je pekným doplnkom do interiéru. Polievajte ju raz za pár týždňov.

Zamiokulkas
Zamiokulkas sa hodí do spálne – nevyžaduje veľa svetla ani vody. | Zdroj: istock.com

Aloe vera

Rastlina známa svojimi liečivými schopnosťami pomáha tiež pri zaspávaní. Aloe vera je sukulent s nízkym obsahom vody a hustými listami, ktoré vyrastajú z centrálnej ružice. Má nízke nároky na zalievanie, preto vydrží niekoľko týždňov bez vody. Doprajte jej však dostatok slnečného svetla. Gél z jej listov použite napríklad na podráždenú pokožku.

Aloe vera
Aloe vera je liečivá a má blahodárne účinky aj na spánok. | Zdroj: istock.com

Levanduľa

Pri mnohých ľuďoch spustí vôňa levandule relaxačnú reakciu – výrobky z nej sa tak často používajú na upokojenie či pomoc pri spánku. Možno aj vy poznáte vrecúško levandule, ktoré sa dáva pod vankúš, levanduľový sprej či masku na oči. Okrem týchto metód však môžete vyskúšať aj umiestnenie rastliny blízko postele. Naplní tak spálňu sviežou arómou a uľahčí vám zaspávanie. Počas dňa sa jej vôňa zas postará o pocit pohodlia. Potrebuje iba jasné svetlo a zalievanie v prípade sucha.

Levanduľa
Vôňa levandule pomáha pri relaxácii. | Zdroj: istock.com

Monstera

Je to nenáročná a vďačná rastlina, a tiež neprehliadnuteľná – so svojimi veľkými a nápadnými listami pôsobí ako skvelá interiérová dekorácia. Uprednostňuje nepriame slnečné svetlo. Ideálne je, ak máte okno so závesom, ktorý ho jemne filtruje. Monsteru umiestnite na prázdne miesto v izbe, vhodne ho doplní.

Monstera v spálni
Monstera v spálni vyplní ,,biele miesta“. | Zdroj: istock.com

Lopatkovec

Z anglického mena pre túto krásku „peace lily“ ľahko zistíte, že rastlina pomáha prinášať pokoj. Má široké tmavozelené listy a vysoké stonky, z ktorých vyrastajú očarujúce biele kvety. Hodí sa do väčšiny interiérov a viete ju umiestniť na podlahu alebo stôl. Vyžaduje nepriame svetlo a málo zálievky. Pozor však na jednu vec. Lopatkovec môže byť pre ľudí, mačky a psy toxický v prípade, ak dôjde k jeho konzumácii. V dome s malými deťmi a domácimi miláčikmi sa mu radšej vyhnite.

Lopatkovec
Lopatkovec má okrem mohutných listov nádherné biele kvety. | Zdroj: istock.com

Tučnolist vajcovitý

Táto ,,izbovka“ ohúri vzhľadom svojich listov, ktoré sú netypické. Sukulent, ktorý má roztomilý tvar, pripomína stromček. Vyžaduje jasné svetlo, nie však priame. Je potrebné ho zalievať raz za dva týždne. Pôvod z južnej Afriky mu dodáva na exotickosti. Ide o veľmi dlhovekú rastlinu – dožíva sa 50 až 70 rokov.

Tučnolist
Tučnolist pripomína vzhľadom malý stromček. | Zdroj: istock.com
Rada na záver: Niektoré z týchto rastlín uvoľňujú upokojujúce vône, ktoré uľahčujú večerný odpočinok. Ďalšie zas v noci produkujú kyslík. Zvoľte preto vhodnú kombináciu 2 – 3 izboviek, aby sa navzájom dopĺňali.

Text: Natália Turcovská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.