Čo by sme mali vedieť pred pestovaním monstery

image 20286 25 v1

Monstera sa v našich klimatických podmienkach pestuje ako izbová rastlina, ale predstavuje aj pozoruhodnú lianu. Z botanického hľadiska ju zaraďujeme do čeľade Araceae. Monsteru by sme našli rásť v Strednej a Južnej Amerike. Je citlivá na mráz.

Za zmienku stojí Monstera deliciosa (monstera skvelá), ktorá je najznámejším druhom aj vďaka jedlým plodom, ktoré svojou chuťou pripomínajú ananás. V tomto rode by sme už nenašli druh, ktorý okrem zaujímavých listov vytvára aj jedlé plody.

Monstera
Nikdy nezabúdajte na pravidelné odstraňovanie prachu. Stačí, ak listy jemne poutierate vlhkou handričkou. Ich vzhľad je podmienený aj samotným prísunom svetla. Pri monstere sa môžeme stretnúť s celými alebo perforovanými listami. Tento fakt súvisí so svetelnými podmienkami. Práve nedostatok svetla spôsobuje tvorbu celistvých listov.

Monstera
Pri pestovaní sa môže objaviť aj problém so žltnutím listov. Môžu to mať na svedomí premokrenie, nepriaznivé svetelné podmienky, ale taktiež nedostatok živín. Pozornosť si zaslúžia aj vzdušné korene, ktoré je vhodné presmerovať do kvetináča.

Monstera
Ak sa chceme tešiť z kompaktného a zdravého rastu tejto rastliny, ktorá môže dosahovať výšku 3 až 5 m, je potrebné zabezpečiť jej optimálne podmienky. Na svoj rast si vyžaduje svetlé stanovište, ale nevyberajte jej miesta s priamym prístupom slnečných lúčov. Potrebuje pôdu bohatú na humus, mala by byť vlhká a dobre priepustná. Rozmnožovanie sa zabezpečuje prostredníctvom vrcholových odrezkov. Netreba zabúdať ani na vzdušnú vlhkosť, na ktorú je náročná. Potrebuje aj dostatok vody a vzduchu. Miesto pestovania by sa nemalo meniť.

Monstera

TEXT a FOTO: Bc. Tatiana Plešová 

Komentáre

  1. Ing. Milan Polovka says:

    Chem ponúknuť dva izbové kvety ( 2 m a 0,8 m ) filodendtron, veľmi pekné. Viete mi poradiť?
    Ď.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.