Vyznáte sa v izbových rastlinách a viete, ako sa o ne správne starať? Otestujte si vedomosti v našom kvíze!
Vyznáte sa v izbových rastlinách a viete, ako sa o ne správne starať? Otestujte si vedomosti v našom kvíze!
1. Odolná ťahavá rastlina potosovec zlatý je v súčasnosti jednou z najrozšírenejšie pestovaných interiérových rastlín na svete. Obľúbená je vďaka atraktívnym bielozeleným listom a popínavému rastu. Čo sa s potosovcom stane, ak ho budete polievať každý druhý deň a necháte ho na slnečnom parapete?
Potosovec zlatý sa ľahko množí z odrezkov, ale neznáša prílišnú vlhkosť, ani priame svetlo. Zalievanie potrebuje len vtedy, keď je pôda suchá. Toleruje celý rad podmienok, ale uprednostňuje jasné, avšak nepriame svetlo. Na parapete je svetlo zvyčajne priame.
2. Všimnete si, že končeky a okraje listov na vašej obľúbenej rastline hnednú. Aká je možná príčina?
Hnedé okraje na listoch izbových rastlín vznikajú najčastejšie v týchto prípadoch: - nedávno ste hnojili rastlinu a dali ste priveľa hnojiva na jej potreby, - použili ste zmäkčenú vodu, ktorá má vysoký obsah sodíka alebo draslíka, - máte v izbe priveľmi suchý vzduch, mnohé izbové rastliny pochádzajú z dažďových pralesov, takže sa prispôsobili vysokej vlhkosti. Bez nej vädnú a hnednú, aj keď majú korene dostatočnú závlahu.
3. Ako sa nazýva izbová rastlina známa krásnym bielym kvetom s veľkou tyčinkou, ktorá pochádza z tropických dažďových pralesov v Južnej a Strednej Amerike? Je veľmi obľúbená u začiatočníkov a v kanceláriách.
Lopatkovec (Spathiphyllum spp) je obľúbenou interiérovou rastlinou v kanceláriách a u začiatočníkov, pretože je mimoriadne odolný voči klimatizácii, kúreniu, slabému svetlu a dokonca aj voči zanedbaniu. Zároveň je vysoko na zozname rastlín, ktoré čistia vzduch. Pozor však, lopatkovec je toxický, preto ho pestujte mimo dosahu domácich zvierat a malých detí.
4. Ktorá chyba pestovateľov spôsobuje viac úhynov interiérových rastlín ako ktorýkoľvek iný problém?
Žiadna z týchto možností nie je pre rastliny dobrá, ale práve zlé postupy pri zavlažovaní odborníci považujú za najväčšieho zabijaka interiérových rastlín. Každý týždeň skontrolujte prstom suchosť pôdy – až do hĺbky druhého kĺbu. Ak je pôda v tejto hĺbke suchá, zalejte ju. Ak je mokrá, nezalievajte. Ak je len vlhká, skontrolujte vlhkosť opäť o pár dní. Rovnako treba prispôsobiť zalievanie potrebám rastlín vzhľadom na ročné obdobie. Veľkou chybou je, že niektorí pestovatelia si zvyknú zalievať raz za týždeň alebo dva, a robia to tak počas celého roka.
5. Každý interiér má viacero rôznych mikroklím – a na nich závisí prežitie izbových rastlín. Na čo si dávate pozor, keď prispôsobujete svoju rastlinu mikroklíme v miestnostiach?
Svetlo, teplo, vlhkosť vzduchu a jeho prúdenie sú najdôležitejšími faktormi mikroklímy v interiéri.
6. Ktoré z týchto rastlín by ste mali pestovať ďalej od domácich zvierat a malých detí?
Všetky uvedené sú toxické a je ich ešte podstatne viac. Mnohé obľúbené domáce rastliny sú toxické pre mačky, psy a dokonca aj pre ľudí – hoci o tom nemusíte vedieť. Všímajte si preto pri kúpe rastliny označenia na štítku, aby ste predišli nechcenej nehode.
7. Rastliny síce nemajú nos a pľúca ako my, ale potrebujú dýchať. Ako im v tom môžeme pomôcť?
Rastliny nemôžu „dýchať“ vtedy, ak sa drobné póry v ich listoch upchajú prachom. Takže ich treba z času na čas utrieť vlhkou handričkou alebo opláchnuť sprchou.
8. Máte v obývačke palmu a jej korene začínajú prerastať cez drenážne otvory v kvetináči. Čo musíte urobiť?
Je to jasné znamenie, že nádoba už rastlinke nestačí a súrne potrebuje presadiť do väčšej.
9. Na balkóne, terase alebo parapete môžete pestovať množstvo jedlých rastlín – od byliniek po paradajky a dokonca aj cesnak a cibuľu. Ktoré z nasledujúcich tvrdení nie je pravdivé?
Koreňovú zeleninu môžete pestovať v nádobách, len treba vybrať vhodnú hĺbku. Mnohí pestovatelia si takto na balkóne pestujú mrkvu či petržlen, ale tiež kaleráb a zeler.
10. Aký je názov rastliny na obrázku?
Na obrázku je Zamiokulkas (zamioculcas zamiifolia), ktorý pochádza z východnej Afriky (Zanzibar a jeho okolie). Patrí do čeľade áronovité, do ktorej patria napríklad aj filodendron, lopatkovec, antúrium či aglaonema. Rastie veľmi pomaly, a čo je ešte lepšie – nepotrebuje takmer žiadnu starostlivosť. Je atraktívny vďaka netradičným dužinatým stonkám a listom s lesklým povrchom.
Zdieľajte svoj výsledok:
Komentáre