Hit interiérov: Zamiokulkas! Prečo ho pestovať?

Zdroj: istock.com

Zamiokulkas Raven alebo ZZ (Zamioculcas zamiifolia) Raven, ako sa mu hovorí v zahraničí, sa stáva znovuobjaveným hitom interiérov.

Raven znamená havran. Táto odroda má čierne lístie a je veľmi obľúbenou rastlinou u pestovateľov, ale aj u dizajnérov. V rámci Tropical Plant Industry Exhibition bola vyhlásená za Best New Plant 2018.

Zdroj: istock.com

V prvom rade sú to listy

Tmavofialové lesklé a hrubé listy tejto pôvodom africkej rastliny pôsobia až ako čierne a vytvárajú zaujímavý kontrast s bielym pozadím. Dizajnéri ju s radosťou umiestňujú do jednoduchého črepníka a na samostatný stolček, aby svojim vzpriameným originálnym vzhľadom čo najlepšie vynikla.

Ak ju nepoužijú ako solitér, vynikne pri „Spiacej panne“ – Aglaoneme. Dramaticky bude pôsobiť aj pri u nás dobre známej Sansevierie trojpásej – teda Svokrinom jazyku. Mimochodom, viete o tom, že ten je skvelý na odstraňovanie toxínov a prečisťovanie vzduchu?

Zdroj: istock.com

Rastlina nenáročná na starostlivosť

Podobne, ako zelení súrodenci odrody Raven, je aj táto jednou z najnenáročnejších rastlín na starostlivosť. Starať sa o ňu dokáže aj pestovateľ – začiatočník, vhodná je tiež pre ľudí s rušným životným štýlom. Veľkou výhodou je, že táto rastlina toleruje akúkoľvek úroveň svetla – od slabého pološera až po jasné svetlo, ale priame slnko jej škodí. Navyše, prežije aj v domácnostiach s nízkou vlhkosťou.

Ako sa jej bude dariť?

Najlepšie sa jej darí vtedy, ak necháte medzi zálievkami pôdu úplne vyschnúť. V podstate to znamená, že ju stačí poliať raz za 2 až 3 týždne. Má rada rosenie listov. Nečakajte však, že porastie rýchlo – práve naopak. Očakávaná výška je 30 centimetrov, takto narastie v priebehu niekoľkých rokov. Niektoré odrody rastú do výšky jedného metra. Ideálne prezimuje pri teplote 15 až 18 stupňov Celzia.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteZdroj: istock.com

Na čo si dávať pozor pri pestovaní?

V prvom rade na nadmernú zálievku. Hrubé kožovité listy sú zásobárňou vody. Nadmerná zálievka sa prejaví mäknutím a žltnutím listov. Ak zistíte takýto stav, vyberte ju z nádoby, v ktorej sa nachádza, odstráňte zhnité časti a presaďte ju do novej pôdy.

Kvôli obsahu šťavelanu vápenatého je konzumácia litov a stoniek jedovatá – nemali by prísť s ňou do kontaktu deti ani zvieratá.

Zdroj: istock.com

Obráťte sa na odborníkov

Je možné, že pri snahe zaobstarať si túto rastlinu, budete na prvý raz neúspešní, pretože dostupnosť odrody Raven je obmedzená. Opýtajte sa v záhradných centrách, prípadne si hu vopred rezervujte. Je to spoločník, na ktorého sa určite oplatí počkať.

Sabína Zavarská
Zdroj: bhg.com
Foto: istockphoto.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.