Galéria (6) Zdroj: istock.com

Hit interiérov: Zamiokulkas! Prečo ho pestovať?

Zamiokulkas Raven alebo ZZ (Zamioculcas zamiifolia) Raven, ako sa mu hovorí v zahraničí, sa stáva znovuobjaveným hitom interiérov.

Galéria

Raven znamená havran. Táto odroda má čierne lístie a je veľmi obľúbenou rastlinou u pestovateľov, ale aj u dizajnérov. V rámci Tropical Plant Industry Exhibition bola vyhlásená za Best New Plant 2018.

Zdroj: istock.com

V prvom rade sú to listy

Tmavofialové lesklé a hrubé listy tejto pôvodom africkej rastliny pôsobia až ako čierne a vytvárajú zaujímavý kontrast s bielym pozadím. Dizajnéri ju s radosťou umiestňujú do jednoduchého črepníka a na samostatný stolček, aby svojim vzpriameným originálnym vzhľadom čo najlepšie vynikla.

Ak ju nepoužijú ako solitér, vynikne pri „Spiacej panne“ – Aglaoneme. Dramaticky bude pôsobiť aj pri u nás dobre známej Sansevierie trojpásej – teda Svokrinom jazyku. Mimochodom, viete o tom, že ten je skvelý na odstraňovanie toxínov a prečisťovanie vzduchu?

Zdroj: istock.com

Rastlina nenáročná na starostlivosť

Podobne, ako zelení súrodenci odrody Raven, je aj táto jednou z najnenáročnejších rastlín na starostlivosť. Starať sa o ňu dokáže aj pestovateľ – začiatočník, vhodná je tiež pre ľudí s rušným životným štýlom. Veľkou výhodou je, že táto rastlina toleruje akúkoľvek úroveň svetla – od slabého pološera až po jasné svetlo, ale priame slnko jej škodí. Navyše, prežije aj v domácnostiach s nízkou vlhkosťou.

Ako sa jej bude dariť?

Najlepšie sa jej darí vtedy, ak necháte medzi zálievkami pôdu úplne vyschnúť. V podstate to znamená, že ju stačí poliať raz za 2 až 3 týždne. Má rada rosenie listov. Nečakajte však, že porastie rýchlo – práve naopak. Očakávaná výška je 30 centimetrov, takto narastie v priebehu niekoľkých rokov. Niektoré odrody rastú do výšky jedného metra. Ideálne prezimuje pri teplote 15 až 18 stupňov Celzia.

Zdroj: istock.com

Na čo si dávať pozor pri pestovaní?

V prvom rade na nadmernú zálievku. Hrubé kožovité listy sú zásobárňou vody. Nadmerná zálievka sa prejaví mäknutím a žltnutím listov. Ak zistíte takýto stav, vyberte ju z nádoby, v ktorej sa nachádza, odstráňte zhnité časti a presaďte ju do novej pôdy.

Kvôli obsahu šťavelanu vápenatého je konzumácia litov a stoniek jedovatá – nemali by prísť s ňou do kontaktu deti ani zvieratá.

Zdroj: istock.com

Obráťte sa na odborníkov

Je možné, že pri snahe zaobstarať si túto rastlinu, budete na prvý raz neúspešní, pretože dostupnosť odrody Raven je obmedzená. Opýtajte sa v záhradných centrách, prípadne si hu vopred rezervujte. Je to spoločník, na ktorého sa určite oplatí počkať.

Sabína Zavarská
Zdroj: bhg.com
Foto: istockphoto.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje