Vianočná ruža na parapete
Zdroj: shutterstock.com

7 najčastejších chýb, pre ktoré vianočná ruža neprežije viac ako pár týždňov

Na vianočnú ružu sa môžete pozerať dlhé týždne. Avšak, stáva sa, že už niekoľko dní po donesení z obchodu stráca svoju krásu a hynie. Ak vianočnú ružu už viac nechcete vyhadzovať, postačí, ak sa vyvarujete najčastejších chýb a doprajete jej starostlivosť, akú potrebuje.

Prýštec najkrajší (Euphorbia pulcherrima) je u nás známy ako vianočná ruža alebo vianočná hviezda. Najväčšiu pozornosť púta krásne sfarbenými listami v červenej, ružovej, lososovej a bielej farbe. Nejde o kvety, ako sa mnohí domnievajú. Kvety prýšteca sú biele, veľmi nenápadné a drobné, ukryté v strede medzi ozdobnými farebnými listami. Ako už napovedá samotné ľudové označenie, táto rastlina je najväčším hitom najmä v období Vianoc, kedy vyfarbenými listami krásne dotvára sviatočnú atmosféru. Pomerne často však už krátko po zakúpení prichádza o listy, vädne, alebo zahníva. Aký chybám sa vyhnúť, aby vydržala hoci aj do ďalších Vianoc?

Vianočná ruža na parapete
Zdroj: shutterstock.com

Nákup na vonkajších trhoch

Ak je to možné, vyhnite sa nákupu vianočnej ruže na vonkajších trhoch. V našich podmienkach sa totiž pestuje ako izbová rastlina a už jednodňové vystavenie na pultoch, kde býva cez zimu i menej ako 10 °C, je pre ňu osudným. Domov si síce donesiete krásavicu, no po niekoľkých dňoch začne zhadzovať listy pre teplotný šok, ktorý utŕžila.

Výber nekvalitnej vianočnej ruže

Viete, čo skontrolovať na vianočnej ruži pri kúpe v obchode? V prvom rade sa zamerajte na vzhľad a kondíciu listov. Vianočné ruže predávané v supermarketoch sú už vyfarbené, aby upútali pozornosť. Ich listy by mali byť pevné, rovnomerne rastúce. Akékoľvek opadnuté listy okolo rastliny alebo v kvetináči sú znakom, že cestou do regála zažila prievan, preschnutie alebo nízke teploty. Je lepšie kupovať vianočnú ružu, ktorá ešte nemá rozkvitnuté drobné kvietky uprostred. Ak zvolíte rastlinu s malými zelenými pukmi, vydrží vám robiť radosť dlhšie.

Ozdobená trblietkami

Pozor pri kúpe nastriekaných vianočných ruží. Lesklé farby a trblietky pristanú nanajvýš umelým kvetom, živej rastline iba uškodia. Vianočné ruže, ktoré sú vysadené v kombinovaných aranžmánoch majú niekedy zmenšený (orezaný) koreňový bal, aby sa zmestili do dekoračného obalu. Chýbať môže aj odtok prebytočnej vody. Ak sa vám pomer medzi veľkosťou rastliny a kvetináča zdá neprirodzený, zvoľte radšej jednoduchšie, no životaschopnejšie prevedenie.

Rizikový presun z obchodu

Tak, ako sa príliš nevyplatí kupovať vianočnú ružu z vonkajšieho trhoviska, dajte si pozor aj pri presune kúpenej rastliny z obchodu do auta. Mráz poškodí citlivé a jemnejšie časti rastliny už v priebehu niekoľkých minút. Majte preto po ruke papierovú tašku alebo vhodné jutové vrecko, ktorým vianočnú ružu ochránite.

Vianočná ruža
Zdroj: shutterstock.com

Nevhodné teploty a prievan

Vianočná ruža je doma – kde ju umiestniť? Vianočnej ruži sa najlepšie darí pri teplotách od 16 – 21 °C. Nemá rada kolísanie teplôt počas dňa, preto ju umiestnite do miestnosti, ktorá je počas zimy stabilne vykurovaná. Nevhodné sú miesta, kde sa často otvárajú dvere a prúdi cez ne studený vzduch. Vianočná ruža totiž vyslovene neznáša prievan. Taktiež sa jej nebude páčiť ani pri krbe, sporáku alebo radiátore.

Neprimeraná zálievka

Na zálievku sú vianočné ruže vyberavé a nesprávne množstvo vody sa už neraz stalo dôvodom, prečo jej listy rýchlo zožltli a opadli. Kvetináč musí mať vyriešený odtok vody – a to i v prípade, že ste jednoduchý plastový kvetináč vložili do ozdobného. Korene vianočnej ruže sú náchylné na odhnívanie, ak je pôda okolo nich premokrená alebo kvetináč dlhšie stojí v podmiske s vodou. Viac jej bude vyhovovať striedmejšia zálievka, napríklad každý tretí deň, v závislosti od veľkosti vianočnej ruže a teploty miestnosti, v ktorej je umiestnená. Vianočnú ružu je vhodné polievať až vtedy, keď sú vrchné 3 cm substrátu suché.

Viete o tom, že listy vianočnej ruže pôsobia krajšie vo vlhkom prostredí? Z času na čas ich oroste vlažnou vodou a vianočná ruža sa bude krásne lesknúť.

Málo, no aj veľa svetla

Ako to má vianočná ruža so svetlom? Celkom komplikovane a je známa svojou náročnosťou na vhodné svetelné podmienky. Potrebuje aspoň 5 – 6 hodín svetla denne. Vyhovuje jej však denné rozptýlené svetlo. Ak by bola umiestnená na okennom parapete s priamym svetlom, hrozí, že jej listy spáli slnko.

Vianočná ruža s opadanými listami
Zdroj: shutterstock.com

Čo s vianočnou ružou, ktorá zhodí listy?

Pri správnej teplote, dostatku svetla a primeranej zálievky vydrží vianočná ruža zdobiť interiér až do februára. Potom dochádza k zhodeniu listov, no to neznamená, že musí byť vyhodená. Stačí jednotlivé časti skrátiť na dĺžku 10 cm (ponechať niekoľko očiek), preniesť ju na chladnejšie miesto s teplotou okolo 15 °C a znížiť zálievku. Onedlho začnú rašiť nové zelené listy. Cez leto jej dokonca vyhovuje aj pobyt na terase alebo balkóne. Za ten čas vianočná ruža zosilnie, podrastie a od jesene ju môžete postupne pripravovať na zimné vyfarbenie.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.