Vianočný kaktus - kvitnutie
Zdroj: shutterstock.com

Ako podporiť vianočný kaktus do kvitnutia? Tento trik sa postará o krásne kvety

Počas roka je vianočný kaktus celkom nenápadnou izbovou rastlinou. Krásne kvety ho obsypávajú vo vianočnom období, preto nečudo, že sa teší priazni a záujmu pestovateľov. Chcete vedieť, ako podporiť kvitnutie vianočného kaktusu, aby bol najkrajší práve cez sviatky?

Vianočný kaktus a nároky na pestovanie

Pre rastlinu s názvom Schlumbergera sú prirodzeným prostredím subtropické lesy južnej Ameriky, kde rastie v korunách veľkých stromov. U nás je jej udomácnený hybrid známy ako vianočný kaktus (alebo falošný vianočný kaktus) a pestuje sa ako nenáročná interiérová rastlina. Cez leto mu v našich podmienkach vyhovuje aj miesto pod košatým stromom v závetrí.

Má sploštené kožovité stonky tmavozelenej farby, pre ktoré je typická neprehliadnuteľná segmentácia. Nemá vysoké nároky na pestovanie – vianočnému kaktusu vyhovuje svetlé až polotienisté miesto bez priameho slnka a piesočnato-hlinitá pôda. Obľubuje pravidelnú zálievku do podmisky. Nesmie však vo vode dlho stáť, inak začnú jeho korene odhnívať.

Vianočný kaktus - kvitnutie
Zdroj: shutterstock.com
S vianočným kaktusom sa poľahky rozdelíte. Pozrite si jednoduchý návod, ako rozmnožiť vianočný kaktus.

Prívlastok „vianočný“ získal tento kaktus podľa obdobia kvitnutia. Pri správnej starostlivosti kvitne od novembra do februára a zdobia ho krásne kvety bielej, ružovej, červenej až purpurovej farby.

Ako podporiť kvitnutie vianočného kaktusu?

Vianočné kaktusy sú veľkým lákadlom. Od septembra plnia regály v supermarketoch a záhradkárstvach v rôznych veľkostiach a atraktívnych farbách. Ak ste si jeden taký doniesli domov, už je len krôčik od úplného rozkvitnutia. Ak však máte starší vianočný kaktus a nevyzerá, že tento rok stihne kvitnúť „v termíne“, je ten najvyšší čas vykonať jednoduché zmeny, ktoré povedú k bohatému kvitnutiu. Ako na to?

Vianočný kaktus - kvitnutie
Zdroj: shutterstock.com

Je dobré vedieť, aké podmienky vianočný kaktus potrebuje k tomu, aby začal kvitnúť. Ide najmä o dostatok tmy a nižšie teploty. Čo to znamená? Ak máte vianočný kaktus dlhodobo v teplej miestnosti, a zároveň je v miestnosti veľa svetla (aj z umelého zdroja), kvitnúť nezačne.

Aby vianočný kaktus nahodil puky, presuňte ho na miesto bez prievanu s teplotou od 10 – 15 °C (napríklad chladnejšia chodba), kde bude mať aspoň 12 hodín tmu. Na mieste musí zotrvať 6 – 7 týždňov bez presunov. Prenášanie z miesta na miesto mu neprospieva. Vianočný kaktus začne vytvárať kvetné puky a vy môžete pozorovať ich postupné „nalievanie“.

Vianočný kaktus - kvitnutie
Zdroj: shutterstock.com

Čo robiť s vianočným kaktusom, ktorý už má puky?

Po vytvorení plných pukov preneste vianočný kaktus na svetlejšiu a o čosi teplejšiu pozíciu (nie viac ako 21 °C). Ani plné puky ešte nemusia byť garanciou úspešného vykvitnutia. Ak by vianočný kaktus stál v prievane, puky zhodí. Pukov sa tiež zbavuje pri nadmernom premokrení alebo pri dlhšom suchu. So zálievkou preto opatrne – radšej v menšom množstve a pravidelne.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje