Ako podporiť vianočný kaktus do kvitnutia? Tento trik sa postará o krásne kvety
Počas roka je vianočný kaktus celkom nenápadnou izbovou rastlinou. Krásne kvety ho obsypávajú vo vianočnom období, preto nečudo, že sa teší priazni a záujmu pestovateľov. Chcete vedieť, ako podporiť kvitnutie vianočného kaktusu, aby bol najkrajší práve cez sviatky?
Vianočný kaktus a nároky na pestovanie
Pre rastlinu s názvom Schlumbergera sú prirodzeným prostredím subtropické lesy južnej Ameriky, kde rastie v korunách veľkých stromov. U nás je jej udomácnený hybrid známy ako vianočný kaktus (alebo falošný vianočný kaktus) a pestuje sa ako nenáročná interiérová rastlina. Cez leto mu v našich podmienkach vyhovuje aj miesto pod košatým stromom v závetrí.
Má sploštené kožovité stonky tmavozelenej farby, pre ktoré je typická neprehliadnuteľná segmentácia. Nemá vysoké nároky na pestovanie – vianočnému kaktusu vyhovuje svetlé až polotienisté miesto bez priameho slnka a piesočnato-hlinitá pôda. Obľubuje pravidelnú zálievku do podmisky. Nesmie však vo vode dlho stáť, inak začnú jeho korene odhnívať.
Prívlastok „vianočný“ získal tento kaktus podľa obdobia kvitnutia. Pri správnej starostlivosti kvitne od novembra do februára a zdobia ho krásne kvety bielej, ružovej, červenej až purpurovej farby.
Ako podporiť kvitnutie vianočného kaktusu?
Vianočné kaktusy sú veľkým lákadlom. Od septembra plnia regály v supermarketoch a záhradkárstvach v rôznych veľkostiach a atraktívnych farbách. Ak ste si jeden taký doniesli domov, už je len krôčik od úplného rozkvitnutia. Ak však máte starší vianočný kaktus a nevyzerá, že tento rok stihne kvitnúť „v termíne“, je ten najvyšší čas vykonať jednoduché zmeny, ktoré povedú k bohatému kvitnutiu. Ako na to?
Je dobré vedieť, aké podmienky vianočný kaktus potrebuje k tomu, aby začal kvitnúť. Ide najmä o dostatok tmy a nižšie teploty. Čo to znamená? Ak máte vianočný kaktus dlhodobo v teplej miestnosti, a zároveň je v miestnosti veľa svetla (aj z umelého zdroja), kvitnúť nezačne.
Aby vianočný kaktus nahodil puky, presuňte ho na miesto bez prievanu s teplotou od 10 – 15 °C (napríklad chladnejšia chodba), kde bude mať aspoň 12 hodín tmu. Na mieste musí zotrvať 6 – 7 týždňov bez presunov. Prenášanie z miesta na miesto mu neprospieva. Vianočný kaktus začne vytvárať kvetné puky a vy môžete pozorovať ich postupné „nalievanie“.
Čo robiť s vianočným kaktusom, ktorý už má puky?
Po vytvorení plných pukov preneste vianočný kaktus na svetlejšiu a o čosi teplejšiu pozíciu (nie viac ako 21 °C). Ani plné puky ešte nemusia byť garanciou úspešného vykvitnutia. Ak by vianočný kaktus stál v prievane, puky zhodí. Pukov sa tiež zbavuje pri nadmernom premokrení alebo pri dlhšom suchu. So zálievkou preto opatrne – radšej v menšom množstve a pravidelne.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre