Čím si spestriť a zatraktívniť záhradu aj koncom roka
Ani koncom roka nemusí pôsobiť záhrada nezaujímavo. Poradíme vám, čím si ju spestríte a zatraktívnite.
Galéria
Na najkrajšie sviatky roka si môžeme pripraviť i záhradu či dvor a prostredníctvom vybranej zelene si navodiť sviatočnú atmosféru aj vo vnútri.
K Vianociam neodmysliteľne patria hlavne ihličnany. Môžeme ich mať v záhrade alebo aj v nádobách, vybrať sa dnes dá skutočne z množstva pekných druhov. Tie sa vyznačujú zaujímavým vzhľadom, textúrou a niekedy aj výraznejšou farebnosťou. Dokonca peknými šiškami už v mladom veku dreviny. Hoci ideálnym obdobím na výsadbu je jar, už teraz si môžeme všimnúť (napríklad v iných záhradách a predzáhradkách) nielen mnohé pekné druhy, ale aj zaujímavé kombinácie. Je to veľmi dôležité, pretože krása ihličnanov vynikne často až pri správne zvolenom umiestnení a skombinovaní. Zimné a vianočné obdobie je preto ideálne aj na naplánovanie výsadby. Na jar sa potom možno vybrať do predajne už s nákupným zoznamom. Prednosťou ihličnanov je to, že si môžeme vybrať prakticky do podmienok každej záhrady. Ak máme menšiu záhradu, nájdeme v ponuke stále sa rozširujúcu ponuku zakrpatených ihličnanov.
» Pri tvorbe záhrady, ktorá by mala byť príťažlivejšia počas koncoročných sviatkov, nezabudnime ani na vždyzelené kry. Netreba ich veľa, ale pár z nich môžeme využiť aj spolu s ihličnanmi. Vďačný je vavrínovec, zaujímavá skimia a skvelý brečtan. Ten vytvorí pekný súvislý pokryv pôdy, zakryje nevzhľadné miesta a poobrastá nepekné ploty. Ide o veľmi nenáročnú rastlinu, ktorú však rezom musíte trochu krotiť. Rozhodne nezabudnite ani na kry či stromy s ozdobnými plodmi.
» Priam rozprávkovo pôsobí v adventnej záhrade okrasná jabloň obsypaná drobnými jabĺčkami alebo tradičná cezmína s množstvom drobných červených bobúľ. Netradične pôsobia fialové plody krásnoplodu alebo skalníka. Ak tieto dreviny nemáte, určite zoženiete minimálne drobnú gaultériu s vždyzelenými listami a množstvom červených bobúľ. Stačí ju dať do črepníka a viditeľne umiestniť.
» Mimoriadne príťažlivé sú počas zimného obdobia aj dreviny s netradične štruktúrovanou alebo farebnou kôrou. Nápadný je napríklad svíb biely, kultivar Sibirica.
Počas sviatkov si môžeme vybrané dreviny, napríklad ihličnany, ozdobiť, prípadne doplniť o drobné svetielka. Určite by sme to však nemali preháňať, menej je viac. Hlavne si dajme pozor, aby sme dreviny neobvešali príliš ťažkými ozdobami, hrozilo by potom ich poškodenie. Ozdoby by mali byť vkusné, skôr prírodné a nemalo by ich byť veľa. Ozdobiť si takto môžeme napríklad aj väčšie ihličnany v črepníkoch.
Na chránené a záveterné, no zároveň dobre viditeľné miesto môžeme umiestniť lampáš so sviečkou a niekde sa iste nájde aj miesto pre nádobu so šiškami, rôznymi konárikmi a vkusnými dekoračnými vianočnými predmetmi. Nezabudnite ani na imelo, to si môžete nazbierať počas adventných prechádzok a vonku vydrží oveľa dlhšie ako vo vnútri.
Kvety a vône
Často už koncom roka rozkvitá v záhradách niekoľko listnatých drevín. Pri miernom počasí sa tak môže stať ešte pred Vianocami. Višňa chĺpkatá prekvapí jemne ružovými kvetmi, jazmín nahokvetý žltými, kalina voňavá ružovými alebo bielymi, mahónia prostredná žltými, hamamel buď žltými, oranžovými, alebo takmer bordovými kvetmi. Mnohé z týchto drevín majú aj voňavé kvety, čo môže byť vo vianočnej záhrade mimoriadne hodnotné. Väčšinu z nich kúpite aj v kvitnúcom stave práve počas zimy. Môžete si ich zaobstarať už teraz a do výsadby – ideálne na jar, ich uchovať vonku na chránenom a svetlom mieste.
V tomto období si môžeme kúpiť aj čemericu čiernu, najčastejšie kultivar Praecox. Takisto ju teraz nie je vhodné vysádzať do voľnej pôdy, stačí, ak ju umiestnime na svetlé a chránené miesto. Občas ju zalievame, dajme však pozor, aby substrát nebol zmáčaný alebo aby črepník nestál v nádobe s prebytočnou zálievkovou vodou. Čemerica je ideálnou rastlinou na navodenie sviatočnej atmosféry. Dokonca ju môžeme aj jemne dozdobiť. Má nádherné kvety, a hoci pôsobia krehko, mráz im neublíži. Svieže vydržia prekvapivo dlho. Odkvitnuté čemerice si potom môžeme na jar vysadiť do záhrady. V žiadnom prípade túto rastlinu neumiestňujme do prekúreného interiéru, dlho by nevydržala.
Rozkvitnutý interiér
V tomto období je aj oveľa bohatšia ponuka kvitnúcich izbových rastlín. Výborne si nimi môžeme dotvoriť sviatočný príbytok. Treba však počítať s tým, že najlepšie sa im bude dariť na svetlom a chladnejšom mieste. V prekúrenom priestore je ich životnosť nižšia. K najkrajším patria zornice, cyklámeny, azalky, kalanchoy alebo niektoré druhy vzácnejších orchideí. Tradičnou súčasťou Vianoc je šlumbergera – vianočný kaktus. Vianočnou stálicou je aj prýštec – vianočná ruža. Aj tej treba dopriať dostatok svetla, vlahu a vyhýbať sa prekúreným miestnostiam so suchším vzduchom. Pozor aj na prievan, rastlina ho neznáša.
Kvitnúcim izbovkám zabezpečujeme pravidelnú zálievku, občas ich orosíme – zvýšenú vlhkosť vzduchu obľubujú. No a, samozrejme, doprajme im aj dekoratívny črepník. Spolu s ním vytvorí rastlina príťažlivý celok. Byt kvitnúcimi rastlinami neprepĺňajme. Ak máme možnosť, využime radšej 1-2 druhy a viac kusov z každého.
Sviatočne na balkóne a terase
Počas adventu a Vianoc by sme na ne nemali zabúdať. Aj sem sa hodia rôzne vkusné sviatočné dekorácie v prírodnom štýle, farebne zladené a trváce. Netreba veľa. Stačí, ak do starého košíka povkladáme vetvičky ihličnanov, vždyzelené listnáče, imelo, konáriky s farebnými plodmi, rôzne ďalšie prírodniny, napríklad šišky, kôru škorice a pomedzi to typicky vianočné dekoračné predmety – ideálne v jednej farebnosti (a skôr menej). Počas predvianočného a vianočného obdobia pôsobí prívetivo aj ihličnan v črepníku, ktorý jednoducho ozdobíme, prípadne ho doplníme svetielkami. Nezabudnime, že aj napriek zime potrebuje zálievku, vždy v dňoch, keď je slnečno a nemrzne. Pozor však na preliatie. Vhodným doplnením sú aj drobné rastliny s ozdobnými plodmi, napríklad gaultéria. V sviežom stave vydrží až do začiatku ďalšieho roka.
Trochu exotiky s vanilkou
Tak, ako si počas vianočných sviatkov doprajeme radi rôzne potravinové lahôdky, môžeme si dopriať aj niektoré zaujímavé rastliny. Trebárs exotické, ktoré sú nám dobre známe aj ako úžitkové. V ponuke kvetinárstiev nájdeme aj v tomto období napríklad citrusy. Príjemne doplnia sviatočný interiér a aj pekne voňajú. Ak budeme mať šťastie, kúpime napríklad aj menej tradičný čajovník, kávovník či dokonca vanilku. Vanilka, ktorá patrí k najdrahším koreninám, dobre porastie aj v črepníkoch, hoci na úrodu voňavých strukov asi budeme čakať márne. Zato je to krásna rastlina, ktorá môže aj rozkvitnúť. Potrebuje oporu, pôvodne totiž ide o popínavú rastlinu. Vyžaduje nie veľmi intenzívnu zálievku vlažnou a mäkkou vodou, prihnojovanie hnojivom na orchidey a pravidelné rosenie listov. Osvedčilo sa jej pestovanie na juhovýchodnej strane, ideálne ďalej od okna.
Rýchlenie cibuľovín
Čo si môžeme narýchliť na Vianoce?
Rýchliť môžeme napríklad jarné cibuľoviny. Osvedčené sú hyacinty, modrice, drobnokveté narcisy alebo aj botanické tulipány. Celkom jednoducho si môžeme narýchliť aj konvalinky, stačí si včas – koncom novembra – pozberať zopár podzemkov s hrubšími pukmi a vysadiť ich do črepníka. Ak máte chuť experimentovať, môžete sa pokúsiť narýchliť záhradné fialky.
Vianočný kaktus
Ako pestovať vianočný kaktus?
Šlumbergeru je najlepšie pestovať na polotienistom mieste, určite nie na priamom slnku. Vhodná je podľa skúseností severná strana. V zimnom období rastline vyhovuje teplota okolo 15 °C alebo o niečo nižšia, ale nie pri bode mrazu. Rastlina počas zimy neznesie umiestnenie v teplom priestore so suchým vzduchom, okamžite jej opadávajú kvetné puky a kvety. Ideálny je chladnejší priestor – veranda alebo chodba. V lete môže mať rastlina vyššiu teplotu, pričom pestovať ju môžeme aj vonku na polotienistom mieste v záhrade alebo na terase. Rastlina je v čase kvitnutia náročná na prísun vlahy, zalievame ju raz za cca 10 dní. Dávame pozor na premokrenie, ideálne je, ak substrát necháme medzi zálievkami mierne preschnúť. Používame odstátu vodu, nikdy nie studenú. V čase kvitnutia rastlinu raz za dva týždne prihnojujeme hnojivom na kaktusy alebo kvitnúce izbové rastliny. Vzhľadom na to, že rastlina pochádza z tropických oblastí, je pozitívne aj jej časté orosenie odstátou vodou. Pri kvalitnej starostlivosti sa rastlina rýchlo rozrastá a vytvára efektný husto olistený trs. Časom ju však musíme presadiť, ideálne raz za 3 až 4 roky, najlepšie na jar. Pri presádzaní nezabudnime pridať do substrátu aj trochu čistej rašeliny. Pri jej pestovaní sa osvedčilo používať hlinené črepníky.
eko vianoce
Urobme si ekologickejšie Vianoce
Namiesto umelého stromčeka si môžeme zadovážiť živý, ale v črepníku. V záhradníctvach môžeme nájsť v tomto období zaujímavé druhy nižších, kompaktne rastúcich ihličnanov v kontajneroch, ktoré sa na tento účel výborne hodia. Využiť ich môžeme ako netradičné vianočné stromčeky, prípadne si nimi môžeme na krátky čas ozdobiť interiér. Nakupujme ich však premyslene – dopredu si hlavne zvážme, kam stromček vysadíme po sviatkoch. Podľa toho vyberieme aj konkrétny druh a kultivar. Ak máme skalku alebo veľmi malú záhradu, zvoliť môžeme zakrpatené ihličnany. Stromy, ktoré v dospelosti dorastajú do veľkých rozmerov, využijeme len vo väčších záhradách. Ak si týmito drevinami chceme ozdobiť interiér, vo vykurovanej miestnosti ich nechajme čo najkratšie, maximálne do Troch kráľov.
Ak by sme ich nechali dlhšie, mohli by začať pučať, čo by nebolo vhodné pre ich ďalšie pestovanie. Čím kratšie stromček necháme dnu, tým väčšia šanca je, že ho zachováme v dobrom stave. Postup je podobný ako pred vnesením dnu. Najskôr stromček z teplejšej miestnosti premiestnime do svetlého a chladného priestoru bez mrazu. Tu ho necháme 2 až 3 týždne. Až potom ho premiestnime von, avšak na chránené miesto, ideálne k stene domu orientovanej na južnú stranu. Ani tu nezabúdame na miernu zálievku, najmä v dňoch, keď nemrzne. Nezabudnime, že v črepníku môžeme ihličnany pestovať nanajvýš 3 až 4 roky. Oveľa lepšie im bude vo voľnej pôde.
Text: Daniel Košťál
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2018
Komentáre