Vianočný stromček v kvetináči
Zdroj: shutterstock.com

Ako sa starať o vianočný stromček v kvetináči? Odpovede na 6 najčastejších otázok

Chcete tento rok kúpiť vianočný stromček v kvetináči? Predstava menšieho živého stromu je čoraz populárnejšia. Spája hneď niekoľko praktických aspektov. Je živý, nezaťažuje životné prostredie a investícia do malého stromčeka sa po rokoch môže zmeniť na utešený strom rastúci v záhrade.

Ako vybrať vianočný stromček v kvetináči?

Ponuka vianočných stromčekov v kvetináči poteší milovníkov sýto zeleného i striebristého ihličia. Veľmi obľúbené sú jedle – jedľa Nordmannova (kaukazská), jedľa kórejská a jedľa srienistá. Pôvabne vyzerá aj smrek striebristý a smrek pichľavý.

Pri výbere sa zaujímajte o to, či bol stromček pestovaný priamo v kvetináči, alebo iba vykopaný zo zeme a pred sviatkami vložený do kvetináča. Stromček pestovaný kvetináči bude mať ucelený koreňový bal a dobré pozná menší „životný“ priestor. Stromček, ktorý ešte donedávna rástol v pôde, utŕžil presadením a osekaním koreňov veľký šok. Jeho aklimatizácia by nemusela vyjsť podľa predstáv.

Vianočný stromček v kvetináči
Zdroj: shutterstock.com

Ako a kedy preniesť vianočný stromček v kvetináči do interiéru?

Vianočné stromčeky v kvetináčoch sú umiestnené v exteriérových častiach predajní. To znamená, že sú zvyknuté na výrazne nižšie teploty ako vo vykurovaných obývačkách.

Ak si takýto stromček donesiete domov, umiestnite ho aspoň na týždeň do garáže alebo zimnej záhrady. Odtiaľ ho presuňte na ďalší týždeň do studenej chodby alebo haly. Až pár dní pred Vianocami umiestnite vianočný stromček v kvetináči na finálne miesto – napríklad do obývačky alebo spálne. Za ten čas si stromček už privykol na stúpajúce interiérové teploty.

Vianočný stromček v kvetináči
Zdroj: shutterstock.com

Ako sa o vianočný stromček v kvetináči starať?

Starostlivosť o vianočný stromček v kvetináči nie je náročná, no keďže sa dočasne stáva izbovou rastlinou, potrebuje váš pravidelný záujem.

  • Pozícia – Vianočný stromček v kvetináči nesmie byť umiestnený pri zdroji tepla (radiátor, krb, kachle). Nájdite mu v interiéri chladnejšie miesto bez prievanu.
  • Svetlo – Je živý a potrebuje dostatok denného svetla z blízkeho okna.
  • Zálievka – Skôr, ako vianočný stromček v kvetináči ozdobíte, uistite sa, že má v kvetináči drenážnu vrstvu, aby jeho korene pri väčšom prísune vody nezačali odhnívať. Potrebuje primeranú zálievku, nesmie však dlhodobo stáť vo vode. Prebytočná voda musí mať možnosť odtekať do podmisky. Čím väčší vianočný stromček, tým vyššie nároky na vodu.

Ako ozdobiť vianočný stromček v kvetináči?

Živý stromček v kvetináči je sám o sebe estetickým prvkom interiéru a zaobíde sa bez desiatok blyšťavých ozdôb. Pri ozdobovaní je lepšie ísť cestou minimalizmu, aby sa jeho živé konáriky nepolámali pod váhou vianočných ozdôb. Odľahčené ozdoby a jednoduchá svetelná reťaz mu dodajú ten správny sviatočný šmrnc. Svetielka na stromček voľte úsporné (napríklad LED). Budete mať väčšiu istotu, že sa nezahrievajú a nepália jemné ihličie stromčeka.

Ako dlho môže vianočný stromček v kvetináči pobudnúť v interiéri?

Túto otázku si zrejme kladie každý, komu sa predstava vianočného stromčeka v kvetináči páči. Trendom posledných rokov sa stalo ozdobovanie vianočných stromčekov už od začiatku decembra, avšak vianočný stromček v kvetináči by nemal v obývačke zotrvávať viac ako 2 týždne. Začnú sa na ňom objavovať svieže mladé výhonky, ktoré po prenesení do exteriéru spáli mráz a stromček sa iba zbytočne vyčerpá zo živín.

Vianočný stromček v kvetináči
Zdroj: shutterstock.com

Čo so stromčekom po Vianociach?

Po Vianociach nasleduje aklimatizácia v opačnom smere – z obývačky do chodby, z chodby do garáže alebo na balkón a odtiaľ do záhrady. Na každom prechodnom mieste ho ponechajte aspoň týždeň, aby nebol teplotný skok obrovský.

Stromček môže zostať v kvetináči na balkóne alebo terase. Určite však nezabudnite kvetináč obaliť hrubou vrstvou jutoviny a stromček pravidelne polievať. Ak chcete stromček vysadiť na záhrade, no zároveň ho použiť i na budúce vianočné sviatky, vykopte väčšiu jamu, do pôvodného kvetináča urobte viac otvorov a stromček aj s kvetináčom zasaďte. Spočiatku bude potrebovať pravidelnú zálievku. Neskôr už bude získavať vodu priamo z prostredia. Či mu pozícia a podmienky vyhovujú, zistíte podľa stavu, vzhľadu a nových prírastkov. Ak sa mu bude dariť, o rok stromček jednoducho vyberiete, starý kvetináč opatrne odstránite a preložíte ho do väčšieho.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje