image 45958 25 v1
Galéria (6)

K Vianociam patrí vianočná ruža: Viete sa o ňu správne postarať?

Táto neodmysliteľná súčasť adventného obdobia a Vianoc je v predaji často už koncom novembra. Pestovateľský úspech sa začína už správnym výberom rastliny. Poradíme vám, ako na to. 

Galéria

Vianočná ruža
Vianočná ruža
Vianočná ruža
Vianočná ruža
Vianočná ruža

Vianočná ruža, botanicky prýštec najkrajší, patrí k efektným a zaujímavým izbovým rastlinám, hoci len sezónnym. V predajni si môžeme vybrať z veľmi širokej ponuky. Okrem klasiky, teda rastlín s červenými listeňmi, to môžu byť aj kultivary s listeňmi bielymi, lososovými, staroružovými, bordovými či netradične oranžovými. Zaujímavosťou sú kultivary s jemne kučeravými a menšími listeňmi. Tie vždy obklopujú a chránia drobné žlté kvietky uprostred. A práve na tie sa treba pri kúpe zamerať najskôr. Ideálne je, ak sú kvietky nerozkvitnuté, teda uprostred listeňov sú len zelené puky. Takáto rastlina vám vydrží v domácnosti dlhšie.

Odborník radí

Tesne pred Vianocami sú rastliny ponúkané za akciové ceny. Treba zvýšiť pozornosť, môže ísť o nekvalitné a hynúce jedince. Takisto nekupujeme vianočnú ružu na uliciach a trhoviskách. Doma by nám už dlho nevydržala.

AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ

Rastlina musí byť zdravá, vitálne pôsobiaca. Listy prýštca by mali pevne sedieť na stonke, nepoškodené a neskrútené. Ak rastlina opadáva, je to signál, aby sme sa jej vyhli. Farebné listene by mali byť rovnomerné a pravidelne sfarbené. Vyhnime sa nákupu zvädnutých rastlín. Pozor dajme aj na substrát. Nemal by byť premáčaný, s plesňami na povrchu. Ideálne je rastlinu kupovať okolo poludnia, keď nemrzne a je slnečno. Aj napriek tomu je ale lepšie rastlinu zabaliť do papiera alebo do tašky a minimálne ju vystavovať vonkajším podmienkam.

UMIESTNENIE V INTERIÉRI

Vianočná ruža vynikne jednotlivo ako solitér, ak však obývame dostatočne veľký priestor, vynikne aj viacero rastlín. Rastliny je vhodné umiestniť do dekoratívnych obalových nádob. Môžeme ich pestovať samostatne – ak máme bohato rozvetvené jedince alebo v skupine, ak máme k dispozícii menšie rastliny.

Vianočnú ružu môžeme umiestniť do ľubovoľnej miestnosti. Krátkodobo aj tam, kde jej to veľmi nevyhovuje. Ak chceme udržať rastlinu sviežu čo najdlhšie, miesto pre ňu vyberajme precíznejšie. Vo všeobecnosti je potrebné vyhnúť sa blízkosti radiátorov (nehodí sa teda veľmi na parapetné dosky), často otváraných okien či dverí a rôznych ventilácií. Pozor na prievan, rastlina ho neznáša. Najlepšie sa jej bude dariť na svetlom, nie príliš vykúrenom mieste. V chlade sa rozvinie najkrajšie, nie však vo veľmi chladnej miestnosti. Ak chceme krásu rastliny udržať čo najdlhšie, aspoň na noc ju môžeme premiestňovať do chladnejšieho priestoru. Vyhovuje jej vlhkejší vzduch – rastlinu je vhodné postrekovať vlažnou vodou. Suchší vzduch, naopak, spôsobuje opadávanie listov a vyššiu náchylnosť na choroby a škodce.

Po odkvitnutí nechajte rastlinu v chlade asi štyri týždne odpočinúť. Ďalej ju potom pestujte ako bežné izbové rastliny. A ak ju aspoň raz mesačne prihnojíte tekutým hnojivom, rozrastie sa a vykvitne znovu v priebehu roka.

dobrá rada

Vianočná ruža môže byť súčasťou zaujímavých slávnostných aranžmánov. Vyhnime sa však používaniu aromatických sviečok v jej blízkosti.

STAROSTLIVOSŤ

O vianočnú ružu sa musíme náležite postarať, inak bude živoriť a čoskoro uhynie. Dôležitý bude pravidelný prísun vlahy. Medzi každou ďalšou zálievkou musí substrát mierne preschnúť. Zálievková voda nesmie byť veľmi studená, ideálne je použiť odstátu vodu. Dajme pozor na premokrenie substrátu, rastlina naň citlivo reaguje. Prihnojovať rastlinu netreba. Priebežne je potrebné odstraňovať žltnúce i opadané listy a kontrolovať zdravotný stav rastlín. Choré rastliny treba zlikvidovať a radšej ich nahradiť novými. Ak rastlina stráca veľa listov, treba hľadať dôvod. Môže to spôsobiť nesprávne zavlažovanie, suchý vzduch, vyššia teplota alebo prievan. Snažme sa jej vždy vytvoriť ideálne podmienky.

Odborník radí

Ak chceme krásu rastliny udržať čo najdlhšie, aspoň na noc ju môžeme premiestňovať do chladnejšieho priestoru.

PO SVIATKOCH

• Rastlinu nemusíme po sviatkoch hneď likvidovať. Naďalej ju pestujme, teda zalievajme, postrekujme a kontrolujme. Občas môžeme prekypriť aj substrát v črepníku, nie však veľmi hlboko.

• Ak rastline opadnú všetky listy, neľakajme sa. Môžeme ju hneď ostrihať. Opäť vyženie nové listy a výhonky.

• Ak sa rozhodneme ju pestovať ďalej, začnime aj s jej prihnojovaním. Použiť môžeme bežné hnojivo na izbové rastliny. Prihnojované rastliny sa zakrátko bohato olistia. Na jar sa vyplatí rastliny presadiť do nového črepníka s čerstvým substrátom.

• Počas leta môže vianočná ruža rásť vonku, na polotienistom mieste v záhrade alebo na terase. Tu zmohutnie a získa potrebnú vitalitu na zimu.

• Na jeseň musíme rastlinu premiestniť opäť dnu a postupným zatemňovaním od októbra ju môžeme pripraviť na ďalšie kvitnutie. Nezabudnime, že nové kvety a farebné listene sa vytvoria, až keď rastline doprajeme úplnú tmu od podvečera do rána počas aspoň dvoch mesiacov.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2017

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.