Ako využiť listy aloe vera
Galéria (5) Zdroj: iStock

Ako pestovať a používať aloe vera? Viete, že pomáha aj v záhrade?

Aloe vera je celosvetovo známou liečivou rastlinou, ktorá má mnoho využití zvonku i zvnútra. Vieme, že upokojí popálenú alebo slnkom spálenú pokožku, pomáha pri akné, ekzémoch a funguje aj ako výživná kúra na vlasy.

Galéria

Ako využiť listy aloe vera
Aloe vera
Ako pestovať aloe vera
Ako používať aloe vera

Vnútorne sa používa vo forme nápoja na zvýšenie hydratácie, podporu trávenia a očistu. Možno neviete, že obsah listov aloy je skvelý prostriedok na dezinfekciu rúk, ale pomáha aj v záhrade.

Ako pestovať aloe vera?

Aloe vera sa ľahko pestuje v nádobách vo vnútri, ale počas teplých mesiacov ju môžeme pestovať aj vonku v záhrade. Rozmnožuje sa odnožami, ktoré vyrastajú pod materskou rastlinou a okolo nej. Stačí ich oddeliť a zasadiť samostatne. Uvoľnite a odhrňte pôdu okolo dcérskej odnože, jemne ju podkopte a vytiahnite aj s koreňmi. Niekedy je jednoduchšie vytiahnuť celú rastlinu a následne oddeliť dcérske. Potom všetky rastlinky, materskú i „deti“ zasaďte do pôdy.

Aloe vera
Zdroj: iStock

Citlivé na mráz

Ak chcete alou pestovať vonku, myslite na to, že na zimu ju budete musieť presunúť do tepla alebo špeciálne chrániť. Táto tropická sukulentná trvalka je totiž citlivá na mráz. Ideálnou voľbou je teda pestovanie v nádobe, ktorú môžete ľahko v prípade potreby premiestniť na chránené miesto. Myslite na to, že veľkosť kvetináča určuje aj veľkosť výslednej rastliny. Aloe vera v menších nádobách treba postupne presadiť do väčších.

Znesie slnko, ale nevadí jej ani tieň

Aloa odolá teplu i priamemu slnku, aj keď na horúcom letnom poludňajšom slnku sa môže spáliť. Nemá problém rásť ani v polotieni. Najlepšie sa jej bude dariť na mieste, kde dostáva jasné okolité svetlo a ranné až poludňajšie slnko, v lete privíta popoludňajší tieň.

Ak pestujete aloe vera vo vnútri, doprajte jej rozptýlené svetlo. Nemusí byť nevyhnutne na parapete na priamom slnku, ale v tmavom kúte sa jej dariť nebude.

Ako pestovať aloe vera
Zdroj: iStock

Pôda a voda

Dužinaté listy aloe vera sú plné vody a liečivého gélu. Neznamená to však, že potrebuje každodennú zálievku, skôr naopak. Podobne ako kaktusy uprednostňuje viac suchú pôdu ako mokrú. Zabezpečte jej pravidelnú, ľahkú zálievku a nechajte pôdu medzi zalievaním mierne vyschnúť. Stojatá voda alebo nadmerná zálievka rastlinu zničí!

Preto je dôležité, aby bola zasadená v priepustnej pôde. Ideálna je zmes kaktusovej pôdy alebo zemina v kvetináči doplnená perlitom, pemzou, hrubým pieskom. Ak pestujete alou v nádobe, skontrolujte, či má kvetináč dobrý drenážny otvor.

Pri výsadbe môžete do pôdy pridať trochu kompostu, inak aloe vera nepotrebuje veľa hnojív. Stačí jej raz alebo dvakrát za rok jemný kompostový čaj alebo zriedený extrakt z morských rias.

Ako zužitkovať aloe vera?

V prípade potreby oddeľte z rastliny vonkajší zrelý dužinatý list, odrežte z neho plátok a zvyšný list odložte do chladničky. Z plátku vytlačte dužinu a použite ju podľa potreby na ošetrenie pokožky, vlasov alebo na prípravu nápoja. Pokožku krásne zvlhčí, napne a má protizápalové účinky. Pozor, existuje aj alergia na aloe vera, preto ju najskôr vyskúšajte na malom kúsku kože.

Ako používať aloe vera
Zdroj: iStock

Aloa pomáha aj iným rastlinám

Chcete dopriať vašim záhradným rastlinám špeciálnu pochúťku? Pripravte im zálievku zmesou vody a aloe vera. Toto ošetrenie špeciálne ocenia čerstvo presadené sadenice, novovysadené stromy a stresované rastliny.

Ako pripraviť pôdnu zálievku z aloe vera

Potrebujete pár vonkajších listov aloe vera. Jemne za list potiahnite a kolíšte z jednej strany na druhú. Základňa listu sa často ľahko odpojí od zvyšku rastliny, niekedy sa môže odlomiť v blízkosti základne. To je v poriadku. Taktiež môžete list odstrániť nožom, ale pozor, aby ste neporezali zvyšok rastliny.

Celé listy nakrájajte na veľké kúsky, zmiešajte s vodou v mixéri a rozmixujte. Zmes bude peniť, preto mixér nenaplňte vodou až po vrch.

Ak chcete, môžete vopred vybrať len gél z listov a ten rozmixovať s vodou, ale nie je to potrebné. Zmiešaný roztok pridajte do väčšieho množstva filtrovanej alebo dažďovej vody a môžete polievať. Z dvoch veľkých listov vyrobíte 20 l zriedenej zálievky.

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje