Čo robiť s izbovými rastlinami, keď odkvitnú?

14.04.2016
Čo robiť s izbovými rastlinami, keď odkvitnú?

Kvitnúce izbové rastliny – trváce alebo aj sezónne – sú súčasťou nejednej domácnosti. Čo však robiť, keď odkvitnú? Nie vždy sa treba ponáhľať s ich vyhadzovaním.

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: do 30 minút
náklady: 2 €
ľudia: 1
obdobie: skorá jar

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 2 €
• hnojivo na izbové rastliny 2 €

NÁRADIE
 záhradnícke nožnice
 nožnice na papier
 rozprašovač
 krhla s vodou 

PRACOVNÝ POSTUP

Krásna kvitnúca zeleň v byte

1. Kalanchoe
Bohato kvitne, ale po odkvitnutí len ťažko docielime opätovné bohaté kvitnutie. Môžeme ju pestovať pre pekné listy. 

Krásna kvitnúca zeleň v byte

2. Hortenzia
Potrebuje dostatok svetla, skôr chlad a výdatné zavlažovanie. Po odkvitnutí treba súkvetie odstrihnúť po prvý zdravý pár listových pukov.

Krásna kvitnúca zeleň v byte

3. Zvonček
Rýchlené zvončeky sa vyplatí postrekovať vlažnou vodou – kvety vydržia dlhšie svieže a nebudú rýchlo odkvitať. Po úplnom odkvitnutí môžeme rastlinu presadiť do záhrady. 

Krásna kvitnúca zeleň v byte

4. Cyklámen
Bohato kvitne v zime a predjarnom období. Odkvitnuté kvety treba odstraňovať. Po odkvitnutí na jar musíme rastlinu presadiť do nového substrátu. Ďalšie kvitnutie bude však slabšie. 

Krásna kvitnúca zeleň v byte

5. Vianočný kaktus
Kvitne počas Vianoc, niekedy až do prvých jarných dní. Po odkvitnutí ho možno presadiť, potrebuje 2-mesačné obdobie vegetačného pokoja, treba znížiť zálievku aj teplotu. 

Krásna kvitnúca zeleň v byte

6. Bromélie
Súkvetia bromélií zotrvajú na rastline veľmi dlho, a to aj pri minimálnej starostlivosti. Keď súkvetie zaschne, ďalšie pestovanie je otázne – obvykle druhýkrát nevykvitnú. 

Krásna kvitnúca zeleň v byte

7. Antúrium
Odkvitnuté súkvetia antúrií obvykle rýchlo zahnívajú. Môžu byť zdrojom chorôb. Treba ich rýchlo odstrániť nožnicami, tak podporíme tvorbu nových kvetov.

Krásna kvitnúca zeleň v byte

8. Azalky
Pri ošetrovaní azaliek musíme postupovať opatrne. Odkvitnuté kvety nestriháme. V miestach, odkiaľ vyrastajú, sú ukryté aj listové puky. V lete ich pestujeme v polotieni na balkóne. 

Krásna kvitnúca zeleň v byte

9. Prvosienky
Po úplnom odkvitnutí môžeme prvosienku presadiť k jazierku, do skalky alebo do väčšej žardiniéry na balkón či terasu. Neustále treba dbať na to, aby mala dostatok vlhkosti. 

Krásna kvitnúca zeleň v byte

10. Hyacinty
Keď odkvitnú, odstránime súkvetia, necháme zaschnúť listy a cibule uložíme na chladné, tmavé a suché miesto. Na jeseň si ich potom môžeme vysadiť do záhrady. 

Krásna kvitnúca zeleň v byte

11. Orchidey
Orchidey nám spoľahlivo rozkvitnú aj opätovne. Stačí odstrihnúť suchú časť stonky tesne nad druhým uzlom zdola a dopriať rastline pravidelný prísun živín. 

dobré rady

Miesto
Väčšina kvitnúcich izbových rastlín potrebuje dostatok svetla, nie však priame slnečné lúče. Nevyhnutný je aj pravidelný prísun vlahy. Dajte pozor, aby substrát nebol premokrený, rastliny na to reagujú zväčša hnilobou koreňov (platí to aj pri rýchlených trvalkách a cibuľovinách). Trvácnosť kvetov podporí vyššia vzdušná vlhkosť (postrekovanie rastlín vodou). Čím väčšie sú kvety, tým väčšmi treba dbať na to, aby sa na ne nedostalo veľa vody. Počas kvitnutia rastliny prihnojujte kvalitným viaczložkovým hnojivom na izbové rastliny. Viac ako teplo im prospieva chlad – kvety v takomto prostredí vydržia podstatne dlhšie svieže. Najhorší je suchý vzduch a prekúrený interiér.

Starostlivosť
Treba si uvedomiť jednu zásadnú vec – a síce, že kvitnúce izbové rastliny sú v záhradníctvach pripravené na bohaté kvitnutie. Často sa využívajú špeciálne hnojivá a iné podporné látky. V domácnosti to docielite len ťažko, potrebné sú vždy odborné znalosti. No osvedčili sa aj niektoré ľudové recepty. Napríklad mladé, bohato olistené bromélie rozkvitnú, ak ich umiestnite v blízkosti dozrievajúcich jabĺk. Keď izbovky odkvitnú, vyplatí sa ich na jar presadiť do nového substrátu, väčšieho črepníka, zalievať a prihnojovať, dokonca počas leta ich premiestniť aj von, kde sa výborne zregenerujú. Umiestnite ich však do polotieňa, nie na priame slnko. Trvalky a cibuľoviny obvykle môžete úspešne pestovať ďalej – v záhrade. V interiéri by mali zostať čo najkratšie.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama