Čo potrebujú jednotlivé druhy izbových rastlín, aby sa im darilo?

Čo potrebujú jednotlivé druhy izbových rastlín, aby sa im darilo?

Stačí niekoľko jednoduchých krokov a izbové rastliny sa nám odvďačia reprezentatívnejším vzhľadom, sviežou farbou a pravdepodobne aj dlhšou životnosťou. Pokúsme sa zaradiť najdôležitejšie kroky medzi pravidelné víkendové činnosti.

rastlinyUROB SI SÁM

náročnosť: *
čas: do 1 hodiny
náklady: 12 €
ľudia: 1
obdobie: zima

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál                                               12,05 €
 keramzit                                              2,50 €
 hnojivo na kvitnúce izbové rastliny 3,85 €
 lesk na listy                                       5,70 €
 postrekový insekticíd
 vlhké utierky na listy

Náradie a pomôcky
• záhradnícke nožnice
 nožnice na papier
 motúz
 handrička

Africká fialka

1. Špecifické čistenie
Africká fialka (alebo aj senpólia) potrebuje z času na čas vyčistiť listy od prachu suchým štetcom. Senpólie nesprchujeme ani nepoužívame vlhké handričky!


2. Proti muškám
Aby sme sa zbavili malých poletujúcich mušiek, tzv. smutiviek, stačí zapichnúť do substrátu niekoľko zápaliek (vždy hlavičkou dolu).

3. Správna zálievka
Senpólie krásne kvitnú, ak majú optimálnu teplotu a sú správne zavlažované. Substrát by mal medzi jednotlivými zálievkami vždy mierne preschnúť.

Juka

likvidacia prachu
1. Likvidácia prachu

Listy juky treba čistiť od prachu navlhčenou handričkou z jemnej tkaniny, prípadne špeciálnymi vlhčenými utierkami na listy. Juka nemá rada lesk na listy.

suché listy
2. Suché listy
Ak listy žltnú a schnú zospodu, juka pravdepodobne nemá dostatok svetla alebo trpí suchom. Listy opatrne odtrhneme alebo odstrihneme nožnicami a rastlinu zalejeme.

Voskovka

voskovka
1. Dlhé výhonky

Dlhé výhonky voskovky môžu prekážať, preto je lepšie pestovať ich na pevnej opore, okolo ktorej ich obtočíme a priviažeme. Rozhodne ich nestriháme!

voskovka
2. Na svetlo
Svetlomilné rastliny na zimu premiestnime napríklad na okenné parapety. Nie však tam, kde cez obed dopadajú silné slnečné lúče – mohli by popáliť listy.

voskovka
3. Štítničky
Voskovka obľubuje postrekovanie listov vlažnou vodou. Ak sa na listoch vyskytnú červce (biele vatovité vločky), treba ich utrieť gázou namočenou v lekárenskom liehu.

voskovka
4. Vyššia odolnosť
Voskovka aj iná izbová zeleň môžu trpieť chorobami a škodcami. Odolnosť rastliny zvýši postrek z acylpyrínovej tablety rozpustenej v 1 l vlažnej vody.

voskovka
5. Poškodené listy
Listy voskovky často usychajú a krútia sa. Niekedy sa objavia sivasté škvrny od slnka. Takéto listy treba odstrihnúť. Rastlina by sa nemala dotýkať okenných tabúľ.

voskovka
6. Prihnojovanie
Izbové rastliny sa počas zimy nesmú prihnojovať. Výnimkou sú kvitnúce druhy. Používame len hnojivo určené na kvitnúce izbové rastliny a v menšej koncentrácii.

Cisus

cisus
1. Vošky

Pokrútené a lepkavé listy na cisuse sú znakom výskytu vošiek. V takom prípade treba aplikovať osvedčený insekticídny prípravok (mimo obytnej plochy).

cisus
2. Zvyšky kávy
Studenú a nedopitú kávu (bez mlieka, cukor môže byť) môžeme občas vyliať do črepníka. Káva zvyšuje obsah draslíka v pôde, čo pozitívne vplýva na pevnosť pletív.

Potosovec

potosovec
1. Žltnúce listy

Žltnúce listy pravidelne odstraňujeme. Ak by dopadli na substrát v nádobe, mohli by naštartovať rozvoj plesní. Pri potosovci netreba používať ani nožnice.

potosovec
2. Prekážajúce výhonky
Strihať a tvarovať interiérovú zeleň je najlepšie na jar. Ak však niektoré výhonky prekážajú, je lepšie ich odstrihnúť tesne nad kolienkom.

Mliečnik

miečnik
1. Povrch substrátu

Na povrchu substrátu by nemali ležať napadané suché listy. Preto ich treba pravidelne odstraňovať.

miecnik
2. Odkvitnuté kvety
Odkvitnuté kvety a suché listy mliečnika zostávajú dlho zakliesnené v hustej spleti tŕňov. Môžeme ich odstrániť štetcom alebo ich opatrne strasieme.

Nefrolepka

nefrolepka
1. Opadávanie listov

Ak nefrolepke zasychajú a opadávajú listy, je to znak toho, že je v miestnosti suchý vzduch a málo sa zalieva. Všetky suché listy treba odstrihnúť a rastlinu zaliať.

nefrolepka
2. Vlhkosť vzduchu
Listy nefrolepky by sme mali denne postrekovať vlažnou a mäkkou vodou. Vďaka tomu bude pôsobiť sviežo a vitálne.

Zamiokulkas a dracéna


1. Lesk na listy

Na listy môžeme v primeranej miere použiť ošetrujúce lesky na prírodnej báze. Treba si však zistiť, aký druh lesku je vhodný na listy danej rastliny.


2. Keramzit
Na povrch substrátu môžeme aj počas zimy nasypať vrstvu keramzitu. Tá udrží pôdnu vlahu a zabráni liahnutiu nepríjemných mušiek. Foto: Dano Veselský


3. Prekyprenie
Substrát (bez keramzitu) treba občas navrchu prekypriť. Ku koreňom sa dostane viac vzduchu a rastlina lepšie porastie. Nie každý druh však znesie kyprenie.


4. Špičky listov
V zime rastlinám (najmä palmám a dracénam) často zasychajú končeky listov. Tie stačí opatrne odstrihnúť nožnicami, ale nie aj zdravý list.

dobré rady

Zvädnuté listy a kvety
Všetky suché, zvädnuté, poškodené, chorobami či škodcami napadnuté listy a kvety treba z rastlín odstraňovať aj počas zimy.

Dlhé výhonky
V zime izbové rastliny nestriháme ani radikálne nezmladzujeme, počkáme do jari (apríl). Ak nám však výhonky prekážajú, 1 až 2 môžeme odstrihnúť.

Zálievka
Zalievame menej. Medzi zálievkami by mal substrát mierne vyschnúť (povrch aj jeho vnútro). Voda by mala mať izbovú teplotu. Na to si potrpia najmä rastliny pochádzajúce z trópov. Vodu z vodovodu pred použitím necháme asi deň odstáť. Zalievať je najlepšie ráno a vždy na povrch substrátu, nie na listy či stonky.

Odstraňovanie prachu
Aspoň raz týždenne treba odstraňovať prach z rastlín, predovšetkým z veľkolistých druhov. Používame vlhkú handričku. Menšie rastliny môžeme aj osprchovať, je to často oveľa účinnejšie. Druhom s jemne ochlpenými listami, ako aj pichľavým a tŕnistým rastlinám čistíme listy pomocou suchého plochého štetca.

Zvyšovanie vlhkosti vzduchu
Aj napriek starostlivosti, správnemu umiestneniu a vhodnému zálievkovému režimu izbovým rastlinám počas zimy veľakrát hnednú okraje listov. Príčinou je nízka vzdušná vlhkosť v miestnosti a nedostatok čerstvého vzduchu. Vetrať treba najmä počas slnečných zimných dní napoludnie.

Zvlhčovače
Pomocou dekoračných keramických zvlhčovačov, ktoré sa zavesia na radiátory, možno zvýšiť vlhkosť vzduchu v miestnosti až o 60 %. Účinné sú aj misky so zvlhčovacími kamienkami umiestnené v blízkosti rastlín. Pri zvlhčovaní vzduchu sú efektívne aj izbové fontánky či rozprašovače.

Prihnojovanie
V zime hnojíme len kvitnúce rastliny a len polovičnou dávkou hnojiva určeného na kvitnúce izbové rastliny. Stačí raz za 2 až 3 týždne.

Nepresádzať
Počas zimy majú rastliny obdobie vegetačného pokoja. Nesmú sa presádzať, najskôr s tým začneme v apríli. Na časté premiestňovanie môžu zareagovať žltnutím alebo opadaním listov. Rozhodne nepremiestňujeme rastliny s kvetnými pukmi, prípadne už kvitnúce. Dôležité je dopriať rastlinám čo najviac svetla.

Prievan a arómy
Pre väčšinu izbových rastlín sú chlad a prievan neprijateľné. Rovnako zle reagujú aj na blízkosť tepelných zdrojov, kozubov, horiacich sviečok, aromatických lámp či vonných tyčiniek.

Osvedčené recepty
Na zálievku možno občas využiť vychladenú, neosolenú vodu zo zemiakov varených v šupke či z vajíčok – obsahuje množstvo látok prospešných pre rastliny. Využiť možno aj zvyšky minerálky, studeného čaju či vody, v ktorej sa umývala zelenina pred varením. Najlepšia je voda po umývaní nakrájanej cibule. Ňou možno vydezinfikovať pestovateľský substrát v črepníkoch. Prerezaný strúčik cesnaku zapichnutý do substrátu zasa odpudzuje drobné mušky (smútivky) a zabraňuje im v kladení vajíčok.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, IKEA, Jysk, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, 1/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. doma mam izbovu rastlinu marantha azacali sa stacat listy ,prosim napiste mi co robim zle.

    dakujem

    1. Maranthu treba rosit rozprašovačom aspon raz za den. Je to rastlina povodne z dazdoveho pralesa a ma tu suchy vzduch.

  2. Neviete náhodou aká rastlina je nenáročná? Bohužiaľ sa u mňa rastlinám nedarí. Nepoznáte nejakú? Izbu mám orientovanú na sever, ak to nejako pomôže. 🙂

    1. Fialky sú najmenej náročné rastliny. Tie aj keď zabudneš poliať, tak sa nič nestane. Ani ich nehnojim, ani im listy neoprašujem a stále mi kvitnú, celý rok. Oschnuté listy sa ľahko, bez strihania dajú odstrániť. A presádzať ich stačí aj raz za dve, či tri roky. A dokonca sa dajú množiť lístkami, takže ak je rastlina už príliš stará, stačí odtrhnúť mladý lístok, dať do vody a čakať na korienky. Potom už len zasadiť a starú a slabú rastlinku vyhodiť. A je na svete nová mladá a plodná rastlinka, ktorá požije veľa rokov.

  3. zamiokulkas, je perfektna nenarocna rastlina, vyzera atraktivne a v pohode zvlada tien. nie je hakliva

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.