Ako rozmnožiť monsteru? Je to jednoduché, avšak toto potrebujete vedieť!
Monstera je výraznou ozdobou každej domácnosti vďaka dekoratívnym rôzne vyrezaným listom veľkých rozmerov. Existuje 59 druhov, ktoré pochádzajú z tropických oblastí. Ich výhodou okrem samotnej dekoratívnej funkcie je nenáročná starostlivosť a možnosť rozmnožovania, ktoré zvládnete aj doma.
Monstera prirodzene žije na kmeňoch a konároch stromov a jej korene sú zvyknuté prijímať veľké množstvo vzduchu. Preto je dôležité, aby zemina, v ktorej monsteru pestujeme bola ľahká a vzdušná.
Dobrou voľbou je zmes 50 percent zeminy, 25 percent kôry pre orchidey a 25 percent perlitu. Táto zmes znižuje riziko hniloby koreňov, čo je bežný problém rastlín ako monstera.
A ešte niečo potrebujete vedieť, kým začnete s množením. Každá monstera má koreňový bal s vyrastajúcou stonkou. Stonku delia na časti stonkové články – uzly (internódiá). Z nich vychádzajú listy, stopkami pevne pripevnené k stonke.
Zakorenenie odrezkov vo vode
Ak chcete úspešne rozmnožiť monsteru, potrebujete odrezok, ktorý obsahuje uzol s listami. Ak odrežete len list bez uzla, nevyrastú mu žiadne korene. Nájdete ho ľahko – je to malý hrbolček na hlavnej stonke rastliny, zvyčajne blízko miesta, kde začína list.
Pri zakorenení odrezku vo vode potrebujete aj list. Takže z materskej rastliny odrežte stonku s minimálne jedným uzlom a pripevneným listom.
Na dĺžke rezu nezáleží, avšak najlepšie sa zakoreňujú a rýchlejšie rastú stonky, ktoré sú aspoň také hrubé ako ceruzka. Stonku odrežte asi 1,2 cm pod uzlom.
Odrezok vložte do pohára s vodou. Stačí niekoľko centimetrov vody, dôležité však je, aby bol samotný list suchý.
Odrezok položte na miesto, kde naň bude dopadať jasné nepriame slnečné svetlo. Nezabudnite každých pár dní vymeniť vodu.
Do týždňa alebo dvoch budete vidieť prvé korene. Nechajte ich rásť ďalej, aby boli dostatočne silné na zasadenie odrezkov – korene by mali byť dlhé niekoľko centimetrov.
Ako zasadiť zakorenenú monsteru?
Menší kvetináč naplňte zmesou pôdy, zloženie sme spomenuli vyššie. V strede urobte jamku a odrezok zasaďte, aby mal zakryté korene. Monsterám sa darí v menších nádobách, pretože vo veľkých sa zvykne zachytávať viac vlhkosti. Úplne postačuje kvetináč s priemerom asi 7,5 až 10 centimetrov.
Monsteru je možné zakoreniť aj priamo v zemine, obe metódy fungujú, ale pri zakorenení vo vode máte predsa len lepší prehľad o zdraví a vývoji koreňov. Ak zakoreňujete monsteru priamo v pôde, výborné sú priehľadné plastové kvetináče na orchidey – môžete vidieť, ako korene rastú a či sa u nich nerozvíja hniloba.
Ako rozmnožiť monsteru delením?
Aj delenie je spôsob, ako rozmnožiť rastlinu monstery. Deň vopred rastlinu dobre zalejte. Na druhý deň ju jemne vytiahnite z nádoby a položte na stôl alebo na zem pokrytú starou plachtou či novinami.
Odstráňte z koreňov čo najviac pôdy a hľadajte miesto, kde sa korene prirodzene delia. Keď ho nájdete, vezmite čistý nôž a odrežte dve časti od seba. Potom jednoducho obe časti zasaďte do samostatných menších kvetináčov. Nádoba by nemala byť oveľa väčšia ako koreňový bal.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre