Ako často čistiť komín?

Zdroj: shutterstock

V dome máme dva komíny. Jeden na plynový kondenzačný kotol a druhý na liatinovú piecku. Koľkokrát do roka by sme ich mali čistiť? Juraj, Topoľčany

Lehoty čistenia komína sú stanovené vyhláškou MV SR č. 401/2007 Z. z., kde sa v § 20 uvádza toto:

Lehoty čistenia a kontroly komína

(1) Komín sa musí udržiavať v dobrom technickom stave a musí byť zabezpečená jeho pravidelná kontrola a čistenie.

(2) Komín sa musí počas prevádzky čistiť a kontrolovať najmenej v týchto lehotách:

a) ak sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom do 50 kW, raz za
1. štyri mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé palivá alebo spotrebiče na kvapalné palivá;
2. šesť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín bez vložky;
3. dvanásť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín s vložkou.

Ak máte kozub, piecku či kotol, môžete si vyčistiť komín sami. Je však potrebné použiť zodpovedajúce technické vybavenie, ktorou je kominárska štetka (§ 19, ods. 3). O vykonaní čistenia si musíte viesť záznam, v ktorom uvediete meno a dátum čistenia.

V prípade kotla na tuhé palivo však dôrazne odporúčame čistiť spalinovú cestu počas vykurovacej sezóny aj raz za mesiac. Minimálne raz ročne dajte skontrolovať komín odborne spôsobilej osobe. Budete mať relevantný a nespochybniteľný podklad pre poisťovňu, ak by nastala poistná udalosť.

Tzv. revíznu správu alebo doklad o preskúšaní komína potrebujete vtedy, ak:

– uvádzate komín do prevádzky (novostavba),
– ste zmenili typ paliva,
– ste zmenili spotrebič,
– ste uviedli komín po dlhšom čase do prevádzky.

Text: Andrea Dingová v spolupráci s firmami
Foto: shutterstock

Komentáre

 1. Antikominár says:

  Kominárska mafia. V Anglicku, Škótsku a Írsku takýto teror nepoznajú, hoci prakticky v každom dome je komín. A o vyvložkovaní komína tam ešte nepočula ani kráľovná. Takže našinec by si predstavoval, že všetky britské, škótske a írske domy horia vybuchujú. Prd. Ani jeden. Moja rodina má zase na Slovensku pamiatkovo chránený dom starý 400 rokov, kde sme posledne zistili, že niekoľkostoročným omínom prechádzal drevený trám. Napriek tomu dom nikdy nezhorel. Zrejme to bolo neskutočné šťastie, ale na druhej strane je to varovanie, že všetko treba s mierou. Ani lietadlá nie sú vybavné padákmi, hocije jasné, že pri nehode saobyčajne všetci zabijú. Absolútna bezpečnosť bohužiaľ neexistuje a ak vám nevybuchne komín a nespednete s lietadlom,tak dostanene nejakú hnusnú chorobu. Každopádne naše kominárske predpisy sú jednoznačne prehnané 🙁

  1. Skoda ze sa tu nedaju pridavat fotky ty antikominarik. Ze v UK nepoznaju vlozkovanie kominov si myslel snad ako vtip. V UK sa berie od 70libier za cistenie. Tu od 15 do 60. A od 2000 za vlozkovanie. A vlozkovanie nie je len o bezpecnosti ale to ti netreba hovorit ty samozvany komentator. Zalezi ako chces mat dobre vycistene taka je cena. Za 10 cistia len jehovisti od domu k tomu. Hlavne v Hlavnom meste. Raz rocne snad mas par eur aby ti to pozrel niekto co sa vyzna. Predpokladam ze zijes v Petrzke v panelaku a vies hovno o tom zase. #kominar

   1. Andrej, podľa Tvojej reakcie usudzujem, že si kominár a chrániš si vlastný biznis. Z mojich skúseností však dávam za pravdu skôr Antikominárovi v tom, že naše lehoty na čistenie komínov sú nastavené príliš prísne a podľa mňa sú vylobované. Mám na dome podobnú zostavu ako Juraj – plynový kondenzačný kotol cez jednu rúru Prespor komína s nerezovou vložkou a výstup z krbu, v ktorom sa kúri cca 10 x do roka, cez druhú. Prvé čistenie komína sa robilo po 10 rokoch ( áno, vedome som nedodržal normu, použil sedliacky rozum a ušetril cca 300 €). Nános sadze bol iba v rúre z krbu aj to len asi 2-3 mm, takže veľmi nebolo čo riešiť. Podotýkam, že na začiatku (počas stavby) sa v ňom kúrilo aj odpadovým stavebným drevom, takže nič moc z pohľadu tvorby sadzí. A podľa predpisov by to mal kominár čistiť každých 12 mesiacov ….
    Je to podobne za vlasy pritiahnuté ako žiadať STK na 4-ročné autá, je to len vylobované niekým, komu to robí biznis. Ale v tomto Slovakistane už je to tak. Občan a kvalita služieb preň (najmä tá, ktorú si platí daňami) je až na konci.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.