/ Dom / Strecha /

Komín treba čistiť 2× ročne

Komín treba čistiť 2× ročne

Povinné pravidelné lehoty čistenia komínov určuje platná legislatíva. Čistenie a kontrolu osobou s odbornou spôsobilosťou musíte zabezpečiť aj pri komínoch, ktoré sa nachádzajú v občasne užívaných stavbách.

Staré remeslo

Kominár je už oddávna symbolom šťastia a podľa prastarej tradície si pri pohľade na kominára treba chytiť gombík. Dnes je pomerne veľká vzácnosť stretnúť kominára na ulici. Na Slovensku sa kominárstvom živí takmer dvesto kominárov. Dokonca sú medzi nimi aj ženy – kominárky, čo je dôkazom toho, že kominárčina sa u nás stále dedí z pokolenia na pokolenie. Tradície dokonca hovoria, že po smrti kominára má pokračovať v remesle jeho manželka.

Pravidelná návšteva kominára

Ak ste vlastníkom rodinného domu, kominár musí byť jeho pravidelným návštevníkom. V prípade, že na starostlivosti o komín nebudete šetriť, kominár vám šťastie skutočne prinesie, ako v podobe bezpečného a pohodlného bývania. Nič nie je dôležitejšie ako ochrana vášho zdravia a zdravia členov rodiny. Komínové teleso je rizikovým miestom v dome. Jeho nedôslednou kontrolou môže ľahko dôjsť k vyhoreniu domu či otravám spalinami. S príchodom vykurovacej sezóny zaznamenávajú hasiči pravidelne zvýšený počet výjazdov.
Pravidelná kontrola komínov nie je len zodpovedným krokom, čistiť komín ste povinný, aj zo zákona. Za jeho čistenie totiž zodpovedá vlastník objektu. Ak nebudete mať revíznu správu, môže vám hasičský a záchranný zbor v prípade vzniku požiaru v dôsledku nevhodného technického stavu komína udeliť finančnú sankciu. Čistiť komín len raz do roka (najčastejšie na jeseň) však väčšinou nepostačuje. Optimálne je, ak si ho necháte skontrolovať aspoň dvakrát do roka. Pravidelné prehliadky zaručia dlhú životnosť komína a zabezpečia požiarnu bezpečnosť v dome.

Optimálny interval čistenia komína je 2-krát ročne foto: Milan Gigel

Najčastejšie chyby

nepravidelná kontrola
a čistenie komínov osobou, ktorá nemá odbornú spôsobilosť
nevhodná konštrukcia
komína, dymovodu, a z toho vznikajúce problémy odvodu spalín
nedodržanie bezpečnej vzdialenosti
drevených konštrukcií (napr. drevený trám prechádzajúci komínom)
netesnosť komína,
škáry v komíne, nezaistené komínové dvierka, nezaistené sopúchy (miesto pripojenia spotrebiča)
iskry z komína
a vznietenie sadzí v komíne (vyhorenie komína)
používanie komína
na ktorom sa zistili poruchy

Právo a poriadok

Pravidelné čistenie a vykonávanie kontroly komínov upravuje zákon č. 314/2011 Z. z. o ochrane pred požiarmi. Lehoty čistenia a kontrol bližšie špecifikuje vyhláška MV SR č. 401/2007 Z. z. v § 20. V súlade s týmto paragrafom sa musí komín počas prevádzky čistiť a kontrolovať najmenej v týchto lehotách:
• ak sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom do 50 kW, raz za: štyri mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé palivá alebo spotrebiče na kvapalné palivá; šesť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín bez vložky; dvanásť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín s vložkou;
• ak sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom nad 50 kW, raz za: dva mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé palivá alebo spotrebiče na kvapalné palivá; šesť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá;
• komín v občasne užívaných stavbách sa musí čistiť a kontrolovať najmenej raz za dva roky.

Baumax radí
Komín možno uviesť do prevádzky vrátane pripojenia spotrebiča len so súhlasom osoby s odbornou spôsobilosťou (revízneho technika).

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteKoľko zaplatíte

Cena za kontrolu a čistenie komína sa pohybuje v rozpätí od 10 € do 30 € za objekt, prieduch. Závisí od priemeru prieduchu, dĺžky dymovodu, typu paliva a druhu spotrebiča. Nezabudnite myslieť aj na dopravné. Pri väčšom počte komínov a objednávke viacerých čistení komínov v obci môžete získať zľavu. Za revíznu správu ku kolaudačnému konaniu zaplatíte 50 €/1 prieduch a 1 spotrebič, 65 €/2 prieduchy a 2 spotrebiče a 80 €/3 prieduchy a 3 spotrebiče.

Text: Andrea Dingová
Foto: Milan Gigel

Komentáre

 1. Na čistenie komíne NETREBA odbornú spôsobilosť!!! Ten kto ich vykonáva, musí mať vyhovujúce nástroje, prístroje a zariadenia (§19, 401/2007)… dôležité je viesť evidenciu kedy a kým bol komín vyčistený. Kominársku kefu si môžete aj požičiavať, netreba mať vlastnú.

  1. Martin RTK says:

   Jasné že sú medzi nami aj všeumelci. Veď sme na stánkach UROB SI SÁM, no bolo by dobré si uvedomiť, že odborne spôsobilá osoba – kominár či revízny technik komínov má na to (podľa teba jednoduché čistenie) školu a keď vykonáva samotný akt čistenia, tak ty ani nevieš na čo všetko sa pri tom pozerá a čo všetko pri tom kontroluje.
   Ty vieš všetky pravidlá, normy a zákony. Vieš posúdiť bezpečnosť svojho komína a dymovodu?
   Vieš presne identifikovať príčinu zadymenia či tvorbu kondenzu a dechtu v komíne?
   Nechajme robiť odborníkov svoju odbornú prácu a radšej sa venujme svojej odbornej práci a uvidíš, že hneď bude život krajší.
   Prajem ti pekný deň.
   Martin RTK

 2. doma čistím komínček 4-5 krát týždenne,veru oplatí sa.

  1. Jan Petrovský says:

   A máš ho stále čistý?Prídem ti pomoct ,mám dobru kefu.

  2. Chcel by som si ho obzrieť, keď je taký udržiavaný.

  3. kamarat lepší ako brat says:

   Mám pre teba dlhšiu rúčku.

 3. marian hladky says:

  dobre vycisteny komin je super vec, ja cistim raz za tri dni 😀

  1. Martin RTK says:

   Ak potrebuješ tak často čistiť, tak buď spaľuješ všetko čo domácnosť vyprodukuje, alebo máš problém so spaľovaním. Odporúčal by som ti sa obrátiť na odborníka s prosbou o pomoc.
   pekný deň.
   Martin RTK

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.