Popraskanie keramickej komínovej vložky
Zdroj: ALMEVA EAST EUROPE

Popraskanie keramickej komínovej vložky

Pokiaľ nie je komín prispôsobený k typu zdroja, môžu nastať problémy a škody. Ako sa im vyhnúť?

Minulá zimná sezóna nás prekvapila svojou dĺžkou oproti zimám predchádzajúcim. Nebolo výnimočné, že teploty bežne klesali pod bod mrazu aj v mesiaci marci / apríli a mrazy tak posúvali začiatok stavebných prác. Investori a realizačné firmy netrpezlivo čakali na oteplenie, aby sa mohli naplno vrhnúť do remesiel a mohli tak dodržať dohodnuté termíny.

Pre urýchlenie stavebných prác v priebehu zimných mesiacov sa mnoho stavebníkov uchyľuje k dočasnému spôsobu vykurovania na stavbách. Najjednoduchší a najrozšírenejší spôsob je generáciami osvedčený, dočasný a jednoduchý spotrebič na pevné palivá, inštalovaný do novopostaveného, murovaného komína.

Presne tu nastáva prvý a najzásadnejší problém. Komíny sú navrhované pre moderné spotrebiče, kde je v návrhu počítané s komínovým ťahom, teplotou spalín, výkonom a typom použitého paliva. Lenže väčšia dočasných spotrebičov, zapojených do nových komínov, majú podozrivé alebo nejasné parametre. Najčastejšie sa používajú spotrebiče typu Petra, často podomácky rôzne upravené a bez deflektorov.

Pripojenie býva tiež neodborne vykonané, chýbajú vhodné prechodové redukcie a vzdialenosti spotrebičov od zaústenia sú veľmi krátke. A najčastejšie použité palivo je typu „čo stavba dala, hlavne že to bude horieť“. Všetky vyššie uvedené aspekty vedú často k nenapraviteľným škodám, keď dochádza k popraskaniu keramickej komínovej vložky a komín je kvôli tomu znehodnotený. Následná oprava je finančne nákladná a nikdy neuvedie veci do pôvodného stavu.

Popraskanie keramickej komínovej vložky
Zdroj: ALMEVA EAST EUROPE

Čo spôsobuje popraskanie keramickej komínovej vložky?

Najčastejšou príčinou je takzvaný termický , ľudovo povedané tepelný šok. Je to jav, ktorý je známy v celom spektre odvetví, od stavebníctva cez strojárstvo, až po spotrebiteľský priemysel.  Uvediem príklad z bežného života: pokiaľ sklenený pohár, v ktorom je vychladený nápoj, vložíme do vriacej vody, vo väčšine prípadov praskne. Je to všeobecný fakt, známy v každej domácnosti.

Rovnaký princíp funguje aj u komínov. Väčšina stavieb je trvale nevykurovaná a teplota konštrukcií je rovnaká ako teplota okolia. Po rýchlom a intenzívnom zakúrení v dočasných spotrebičoch, často za pomoci horľavej kvapaliny a neštandardného paliva, dochádza k rýchlemu nárastu teploty spalín. Vnútorná stena keramickej komínovej vložky sa začne neúmerne zahrievať oproti jej vonkajšej časti. Rozdiely teplôt vnútornej a vonkajšej strany keramickej vložky majú za následok aj rozdielnu dilatáciu materiálu. Vnútorná stena sa začne rozpínať rýchlejšie než jej vonkajšia časť. Táto diferencia má za následok veľké pnutie, ktoré spôsobí prasknutie materiálu. Jedná sa o fyzikálnu vlastnosť, ktorú nie je možné eliminovať. Jedinou možnosťou je tomu predchádzať.

Ďalšou najbežnejšou chybou je napojenie dymovodu na sopúch nevhodnou redukciou, prípadne bez nej. Dymovody sú oceľové rúry, ktoré je potrebné napojiť na keramický sopúch. Oceľ má mnohonásobne vyššiu teplotnú rozťažnosť než keramika. Z tohto dôvodu je nutné dbať na to, aby tu bol dostatočný priestor pre dilatáciu a pohyb dymovodu v ústí sopúcha.

Pokiaľ dochádza k priamemu styku dvoch takto rozdielnych materiálov, je takmer isté, že už pri prvom zakúrení dôjde k poškodeniu keramickej vložky. V lepšom prípade dôjde iba k odtrhnutiu odbočkového dielu od zvyšku sopúcha. Takto odtrhnutú odbočku je možné prilepiť vhodným lepidlom späť. Každý výrobca k tomuto účelu ponúka vhodné opravné diely.

Komín je prasknutý, čo teraz s tým?

Výhovorka na nekvalitný materiál je väčšinou obyčajnou snahou zákazníka preniesť zodpovednosť na zhotoviteľa alebo dodávateľa komína. Väčšina českých a slovenských firiem, ktoré predávajú murované komíny, používajú kvalitné keramické vložky českého, slovenského alebo nemeckého pôvodu. Vložky prechádzajú výstupnou kontrolou a sú dimenzované na životnosť stavby. Aj keď reklamácia nie je uznaná, je vždy snahou všetkých zúčastnených strán nájsť spoločné riešenie, aby bol komín funkčný a hlavne bezpečný.

Popraskanie keramickej komínovej vložky
Zdroj: ALMEVA EAST EUROPE

Vložkovanie komína nerezovým potrubím

Prvou možnosťou je vyvložkovanie stávajúceho komína nerezovou vložkou. Je to najrýchlejšie a najbežnejšie riešenie, ktoré zvládne každý šikovný kominár. Bohužiaľ, prináša so sebou aj určité úskalia, a to nehovoríme len o cene materiálu a práce. Vkladaním nerezovej vložky totiž dochádza k zmenšeniu priemeru komína, a tým aj ku zhoršeniu jeho ťahových vlastností. Vždy je nevyhnutné vykonať pred samotnou realizáciou kontrolný výpočet, aby sa overila funkčnosť spalinovej cesty. Takýto výpočet môže byť použitý ako podklad pre revíznu správu. Ďalšou nevýhodou je životnosť nerezovej vložky, ktorá je dimenzovaná na životnosť spotrebiča a nie na životnosť stavby, ako je tomu v prípade vložky keramickej.

Výmena keramickej vložky

Aj keď sa laickej verejnosti môže zdať, že výmena keramickej vložky je jednoduchá záležitosť, opak je pravdou. Moderné murované komínové systémy sú zložené z betónovej alebo keramickej tvárnice, izolácie a keramickej komínovej vložky. Komínové vložky sú k sebe lepené a tvoria tak jeden kus. Vzdialenosť medzi izoláciou a keramickou vložkou je minimálna, čo neumožňuje ani najmenšiu manipuláciu. Sú mi známe iba dva spôsoby, ako celú opravu úspešne vykonať.

Prvý z nich je, že sa po celej dĺžke spravia do komína otvory, ktorými sa vyberie väčšia časť komínovej vložky vrátane izolácie. Celý proces sa vykonáva od komínovej hlavice smerom nadol, k poslednému poškodenému dielu. Na priložených fotografiách sa môžete presvedčiť, ako náročná práca to je.

Druhým možným spôsobom je prístup odspodu. Komín sa otvorí v časti, kde sa nachádzajú poškodené komínové vložky. Nad posledným poškodeným kusom sa komín uchytí v objímke. Za pomoci zdvíhacích mechanizmov sa zostávajúca časť komínovej vložky nadvihne. Vymenia sa poškodené diely a nepoškodená časť sa spustí na vymenené diely. Takáto oprava so sebou prináša vysoké riziká. V priebehu manipulácie s keramickou vložkou totiž hrozí ďalšie poškodenie zostávajúcej časti pôvodne nepoškodenej časti. Nie je ľahké nájsť kominára, ktorý má s takouto výmenou vložky skúsenosti a je ochotný ujať sa toho. Celý proces je finančne aj časovo náročný a vyžaduje nevyhnutnú dávku zručnosti.

Postavenie nového komína

Tento spôsob nie je nutné akokoľvek detailne popisovať. Zbúraním poškodeného komína a postavením nového sa problém stopercentne vyrieši. Aj keď sa na prvý pohľad zdá tento spôsob ako najhorší možný variant, v určitej časti výstavby sa môže jednať o najlepšie riešenie. Nový komín bude mať všetky potrebné parametre, životnosť sa nebude skracovať a cena bude vopred presne stanovená. Pokiaľ bude ochota zúčastnených strán podeliť sa akokoľvek o náklady, môže byť naozaj tým najlepším variantom.

A čo povedať na záver?

Pokiaľ u vás popraskanie komínovej vložky nastane, určite už viete čo robiť, či na koho sa obrátiť. Okrem toho som presvedčený, že po prečítaní tohto článku sa podobných chýb vyvarujete. Prajem vám príjemnú jeseň a hlavne mnoho príjemných chvíľ v teple domova.

Za Almeva tím Ing. Filip Tesař.

Zdroj: PR článok ALMEVA EAST EUROPE a.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.