Trávnik v zime s jemnou vrstvou snehu
Zdroj: shutterstock.com

Zima je pre trávnik veľkou skúškou. Vyhnite sa týmto chybám a na jar bude v lepšej kondícii

Starostlivosť o trávnik zaberá od jari do jesene veľa času, preto je nejeden majiteľ záhrady rád, ak si od pravidelného kosenia a údržby aspoň na pár mesiacov vydýchne. Hoci sa môže zdať, že trávnik spí a nič mu nehrozí, pravdou je, že počas zimy je veľmi zraniteľný a môžu na ňom vzniknúť závažné nedostatky. Na čo si dávať pozor a akým činnostiam sa vyhnúť v tomto období?

Chodenie po trávniku

Pri teplotách nižších ako 8 °C prechádza trávnik do zimného spánku a jeho rast ustane. Naďalej vytvára súvislú zelenú plochu, no kým od jari do jesene dokáže rýchlo rásť a regenerovať, v chladných mesiacoch mu veľké problémy spôsobí aj obyčajný útlak spôsobený chôdzou. Stráca pružnosť, ohybnosť, niektoré trávnaté trsy sa vylámu a iné zase zatlačia do blata, kde začnú zahnívať. Či už je na tráve námraza alebo súvislejšia vrstva snehu, snažte sa obmedziť pohyb po trávniku. Platí to pre ľudí a tiež domácich miláčikov, ktorí majú sklony šprintovať za každým ruchom od susedného plotu.

Pes na zasneženom trávniku
Zdroj: shutterstock.com

Veľké kopy snehu a podmáčanie

Je prirodzené, že sneh sa na záhrade odhŕňa na jedno alebo niekoľko miest. Kopa snehu však predstavuje záťaž v podobe niekoľkých desiatok kilogramov. Sneh na jednej kope sa dlho topí a pôda pod ním zostáva premokrená. To je stav, ktorý neprospieva kondícii trávnika a po roztopení sa na trávniku môžu zjaviť veľké zožltnuté kruhy. Ak je to možné, rozhádžte prebytočný sneh z chodníkov rovnomerne okolo záhonov, stálozelených drevín alebo do fóliovníka.

Trávnik v zime s topiacim sa snehom
Zdroj: shutterstock.com

Poškodenie trávnika soľou

Môže kuchynská soľ alebo posypová soľ ohroziť okraje trávnika pri chodníkoch? Áno, je to možné, nadbytok soli v pôde spôsobuje menším rastlinám (akými sú aj trávové trsy) tzv. stres zo zasolenia. Pôsobením soli rastliny nie sú schopné z pôdy prijímať vodu a vysychajú. Je to koniec koncov podobný efekt, ako keď sa na vykynoženie buriny v zámkovej dlažbe používa zásyp soľou. Aby ste mali trávnik na jar pekne zelený i pri chodníkoch, používajte na posyp jemný piesok, piliny alebo drevený popol.

Hraboše v trávniku

Hraboše bývajú aktívne celoročne. Cez zimu spôsobujú nemalé škody poľnohospodárom, kedy sa púšťajú do mladých obilnín a repky, v blízkosti obydlí a na záhrade si zase zgustnú na trávových trsoch, koreňoch a kôre mladých stromčekov. Ich prítomnosť spoznáte podľa cestičiek v snehu a pri bližšom pohľade na trávnik budú badateľné aj vstupné otvory do podzemných chodieb. Pozrite si tipy, ako bojovať proti hlodavcom na záhrade a aké preventívne kroky vykonať.

Hrozba v podobe „bielej pavučinky“

O čo ide, ak sa na trávniku objavili fľaky pokryté bielou až šedou pavučinkou? Ide o plesňové ochorenie trávnika, ktoré spôsobila pleseň snežná. K jej rozšíreniu prispieva napríklad dlhodobá snehová pokrývka, vyššia vlhkosť či teplotné výkyvy. Problémy sa zhoršujú v období, kedy je trávnik dlhšie vystavený vyššej vlhkosti bez prístupu vzduchu. Nejde pritom len o zimný alebo skorý jarný problém, pleseň snežná trávnik ohrozuje celoročne – a to najmä vtedy, ak je trávnik nedostatočne prevzdušnený, opakovane zamokrený, v tieni alebo pokrytý popadanými listami.

Pleseň snežná na trávniku
Pleseň snežná | Zdroj: shutterstock.com

Aké sú následky? Postihnuté miesto zvyčajne zožltne a trávové trsy odumrú. Boj s týmto druhom plesne nebýva jednoduchý a pri rýchlom šírení si vyžaduje rýchly a komplexný zásah – odstránenie postihnutých miest, aplikáciu fungicídu určeného na pleseň snežnú a nový výsev trávy.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.