Je váš trávnik zarastený machom? Vráťte ho naspäť do formy pomocou týchto tipov

starostlivosť o trávnik na jar
Zdroj: shutterstock.com

V prvom rade treba spomenúť, že na trávniku je pekné všetko okrem starostlivosti oň. Celá jeho údržba nespočíva len v jednom prevzdušnení a hnojení, najmä ak chcete, aby mal sviežu zelenú farbu a hustý vzhľad bez machu po celý rok.

Mach je niečo ako indikátor starostlivosti, pretože či už je to správne hnojenie, kosenie, alebo zalievanie, všetky tieto úkony starostlivosti v konečnom dôsledku bojujú proti tvorbe machu, ktorý by sa inak v zdravom trávniku nemal šancu šíriť a ako väčšina burín by ho vitálny rast trávy jednoducho vytlačil. To znamená, že s príchodom prvých predjarných a jarných dní by ste sa oň mali začať intenzívnejšie starať. Alebo sa uspokojiť s nie až takým hustým a dokonalým trávnikom s niekoľkými defektmi.

Zavlažovanie: Jeden štvorcový meter trávnika dokáže absorbovať až 4 litre vody denne. Ideálne je zalievať ho čo najskôr ráno nielen počas leta.

zavlažovanie trávnika
Zavlažovanie trávnika. | Zdroj: shutterstock.com

Prevzdušňovanie: Dobre udržiavaný trávnik stačí na jar len vyčistiť od machu a poctivo prevzdušniť.

prevzdušnenie trávnika
Prevzdušňovanie trávnika. | Zdroj: istock.com

Mach: strašiak trávnika

Mach sa zvyčajne spája s tieňom, pretože dokáže rásť tam, kde iné rastliny nie. Nepotrebuje slnko a dokonca ani veľa živín. Takéto podmienky má najmä pod korunami stromov. Stromy nielenže na trávnik vrhajú tieň, ale z pôdy odčerpávajú živiny a trávnik postupne nahrádza mach.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestePríčiny vzniku machu

  • Nedostatok dusíka – trávnik je jednoducho hladný
  • Zriedkavé kosenie s hlbokým rezom
  • Nekvalitné osivo
  • Neúrodná/chudobná pôda
  • Nesprávne pH pôdy

Riedky trávnik: Mach nemá korene, rastie iba medzi steblami trávy, preto trávnik vytláča.

mach v trávniku
Riedky trávnik. | Zdroj: shutterstock.com

Skontrolujte pH

Hodnota pH určuje príjem živín. Ak je hodnota príliš nízka, dôležité živiny sa viažu v pôde a sú pre trávnik neprístupné. Bez ohľadu na to, koľko trávnik za takýchto podmienok hnojíte, stále bude hladovať. A aj preto nebude schopný zvíťaziť nad machom. V takomto prípade najskôr skontrolujte pH pôdy a až potom doplňte vápnik podľa potreby. Trávnik treba vápniť až vtedy, keď je hodnota pH pri piesčitých pôdach pod 5,5 a pri hlinitých pod 6,5.

meranie pH pôdy
Príslušnú hodnotu pH zistíte podľa farby na testovacom zariadení. | Zdroj: istock.com

Text: Redakcia
Foto: shutterstock.com, istock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.