Jarná starostlivosť o trávnik
Zdroj: shutterstock.com

Akú starostlivosť potrebuje trávnik na jar? Máme zaujímavý tip, ako vyplniť prázdne miesta

Na trávniku sa po zime môže objaviť viacero nedostatkov. Skôr, ako naplno nastúpi do novej vegetačnej fázy, zaslúži si komplexnejšiu starostlivosť. Ako sa o trávnik postarať na jar? Ak už počujete suseda kosiť trávu, nezúfajte, ešte stále stíhate to najdôležitejšie.

Rýchla vizuálna kontrola

Prejdite sa po trávniku a odstráňte z neho zimný neporiadok. Najčastejšie ide o konáre, posledné opadané listy, kus „práce“ možno za sebou zanechal aj pes alebo krtko. S pomocou oceľových hrablí si aj s väčšími výzvami hravo poradíte.

Odstránenie trávnej plsti a vertikutácia

Dali ste si na jeseň záležať na precíznom vyčistení trávnika? Ak áno, na jar budete mať podstatne menej povinností. V trávniku sa totiž dokáže nahromadiť veľa organických nečistôt, ktoré vypĺňajú prázdne miesta medzi trávovými trsmi, no tým zároveň okliešťujú prístup k vlahe či vzduchu. Problémy s rastom sa nevyhnú ani trávniku, ktorý je prerastený machom alebo napadnutý hubovým ochorením, ktoré vytvára typické svetlé až hnedé škvrny.

Jarná starostlivosť o trávnik
Zdroj: shutterstock.com

Trávnik, ktorý stihol podrásť, najskôr pokoste. Menšie plochy vyhrabte silnejšími hrabľami a pokúste sa vyčesať nečistoty. Ak ide o väčšiu plochu, oplatí sa uvažovať o zapožičaní vertikutátora. Tento záhradný pomocník, ktorý sa nápadne ponáša na kosačku, vykonáva rez, pri ktorom sa rotačné nože/hviezdice zasekávajú do trávnika. Uvoľní trávnu plsť a mačinu a v ideálnom prípade ju dokáže aj automaticky zozbierať do koša. Podporí rýchlejšie odnožovanie trávnika a do budúcna zlepší jeho prístup k vode a svetlu. Pravdou však je, že po vertikutácii nebude pohľad na trávnik vôbec pekný a chýbajúce miesta nemilo prekvapia.

Kedy na jar vertikutovať? Nesmie mrznúť, ani by trávnik nemal byť príliš rozmočený. Ideálnym termínom je marec. Či to bude začiatok, alebo koniec marca – to už závisí od lokality a príchodu jarných teplôt okolo 10 °C. Dvoj- až trojročný trávnik ešte nie je dostatočne zakorenený a vertikutácia sa neodporúča.
Jarná starostlivosť o trávnik
Zdroj: shutterstock.com

Úprava okrajov

Jar je ideálnym obdobím na zmeny v záhrade a aj trávnik si zaslúži usmernenie, aby opäť získal svoje línie a tvar. Na jar je preto vhodné odrýľovať trsy, ktoré sa tiahnu do záhonov alebo prerastajú do dlažby v chodníku. Okrem ostrého ručného náradia sa zíde mať po ruke vhodné viditeľné alebo neviditeľné oddeľovače.

Doplnenie chýbajúcich miest

Chýbajúce miesta po vertikutácii alebo vyhrabaní doplňte novým výsevom – ideálne trávnou zmesou rovnakých kvalít, ako sú pôvodné trávové trsy. Prázdne miesta najskôr skyprite hrabľami, aby na nich nezostali hrudy či tvrdá zem.

Jarná starostlivosť o trávnik
Zdroj: shutterstock.com

Zaujímavou alternatívou je prenesenie kúskov staršieho trávnika na nové miesta. Využiť sa tak dajú trsy, ktoré prerastali na miesta, kde nemali, alebo si v rohu pozemku vytvorte kus trávnika „do rezervy“. Pre čo najlepšie uchytenie vyrežte trs aj s pôdou aspoň do hĺbky 10 – 15 cm alebo si pomôžte špeciálnym sadzačom cibuľovín. Vyreže z trávnika úhľadné „zátky“ a tie následne vložíte na nové miesto.

Máte už nabrúsené nože na kosačke? Skôr, ako sa pustíte do prvého jarného kosenia, prinavráťte nožom ostrosť (alebo ich zaneste do servisu). Trávnik bude menej namáhaný a vďaka čistému rezu obmedzíte výskyt nevzhľadných roztrapkaných končekov.
Jarná starostlivosť o trávnik
Zdroj: shutterstock.com

Hnojenie a zavlažovanie trávnika

Trávnik je upravený, prevzdušnený a pokosený… Aby v hlavnej sezóne zosilnel a tešil vás sýtozeleným rovnomerným rastom, bude potrebovať kvalitné pohnojenie. Najmä také, ktoré podporí regeneráciu a zdravý rast nadzemnej časti. Jarné hnojenie trávnika by malo byť zamerané predovšetkým na vyšší prísun dusíka. Osvedčili sa hnojivá s postupným uvoľňovaním. Po hnojení trávnik pravidelne zavlažujte, aby sa živiny čím skôr rozpustili a dostali ku koreňom.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje