Drevený popol môže byť fantastickým hnojivom! Ktorým rastlinám pomôže a ktorým uškodí?
Viete o tom, že drevený popol z vášho krbu alebo pece sa dá zužitkovať? Ak ho správne použijete, môžete pomôcť vašej tohtoročnej zeleninovej a okrasnej záhrade.
Skúsení záhradkári vedia, že drevený popol skvalitní záhradnú pôdu a podporí zdravý rast paradajok, cukety, cesnaku, špargle, šalátu, ale aj krásu letničiek. Pridaním popola do pôdy dokonca ľahko zmeníte farbu kvitnúcich hortenzií. Ako ho však použiť, aby ste plodinám neublížili?
Pestovaná zelenina každoročne oberá pôdu o množstvo živín, čím sa znižuje jej úrodnosť. Paradajky, kukurica, paprika a iné bežné plodiny počas rastu absorbujú veľa draslíka, fosforu, vápnika a horčíka. Pôda je na konci vegetačného obdobia vyčerpaná a chýbajú jej kľúčové zložky. Dobrou správou však je, že popol z dreva obsahuje významné množstvá všetkých týchto kľúčových živín, najmä draslíka, ktorý má pre rastliny značný význam.
Aké živiny obsahuje popol?
Drevený popol je nabitý draslíkom, tvorí asi 5 % z celkového množstva popola. Draslík pomáha zelenine prijímať vodu a živiny počas rastu. Je tiež dôležitý pri riadení fotosyntézy, premene slnečného svetla na energiu.
Okrem draslíka popol obsahuje približne 2 % fosforu a vápnika, a tiež 1 % horčíka – všetky tieto prvky sú prospešné pre zdravie rastlín, tvorbu kvetov i plodov.
Najjednoduchším spôsobom, ako využiť drevený popol je zľahka ho rozsypať na povrch pôdy. Ideálne obdobie na tento krok je zima – január a február. Okrem toho, že doplníte do pôdy odčerpané živiny, zároveň výrazne znížite potrebu používať umelé hnojivá počas celého vegetačného obdobia.
Je dôležité poznamenať, že drevený popol neobsahuje dusík. Dusík je ďalšou kľúčovou živinou pre zdravé rastliny. Do pôdy ho pridáte kompostom alebo kompostovým čajom.
Drevený popol a pH pôdy
Ešte skôr ako pridáte drevený popol do pôdy, uvedomte si, že intenzívne použitie môže zvýšiť celkové pH pôdy. Čo z toho vyplýva? Ak je vaša pôda kyslá, znamená to výhodu a vyrovnanie pH v prospech väčšiny rastlín. Popol v kyslých pôdach funguje podobne ako vápno.
Ak máte pôdu v záhrade skôr neutrálnu a použijete drevený popol s mierou, nemusíte sa obávať zmeny pH. Na udržanie neutrality rovnomerne rozložte 1 až 1,3 kg dreveného popola na 25 m2 záhradnej pôdy. Pri kyslej pôde použite dvojnásobné alebo dokonca trojnásobné množstvo popola. Rozsypaný popol zalejte vodou, aby ho neodfúkol vietor. Pozor, pri rozhadzovaní popola vždy noste rukavice a ochranu očí.
Použitie popola v zeleninovej záhrade
Odložte si časť popola zo zimy aj na jarné a letné obdobie. Môžete ním počas rastu plodín dodať živiny do pôdy a poskytnúť rastlinám rýchle občerstvenie. Rastliny jednoducho posypte okolo koreňov popolom alebo ho prisypte do výsadbových jamôk pri sadení. Paradajky, papriky, uhorky a cukety ocenia šálku popola do každej výsadbovej jamy.
Pridaný fosfor, vápnik a draslík podporia skorý rast. V prípade paradajok a papriky vápnik pomáha vyhnúť sa hnilobe kvetov. Taktiež môžete jemne posypať popolom pôdu okolo šalátu, kelu a všetkej ostatnej zeleniny.
Popol a okrasná záhrada
Viac kvetov a krásu okrasných letničiek podporíte pridaním hrsti popola do každej výsadbovej jamy alebo do kvetináča.
Popol do kompostu
Popolom skvalitníte aj kompost, ktorý bežne používate na prihnojenie. Kľúčom je pridávať popol s mierou tak, aby sa udržala neutrálna rovnováha pH. Nikdy by nemal tvoriť viac ako 10 % celkového objemu kompostu.
Rastliny, ktorým popol škodí
Existuje niekoľko rastlín, stromov a kríkov, ktoré sa drevenému popolu nepotešia, skôr naopak. V niektorých prípadoch môže popol spôsobiť ochorenie a problémy rastlín. V iných prípadoch zase neželane zvýšiť pH pôdy, čo je škodlivé pre všetky rastliny, ktoré obľubujú kyslejšie podmienky.
V zeleninovej záhrade drevený popol nikdy nepoužívajte v blízkosti zemiakov, pretože vedie k chrastavitosti na rastlinách. Nepoužívajte popol ani v okolí borovíc, azaliek, kríkov čučoriedok a iných rastlín, ktorým sa darí v kyslej pôde.
Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Komentáre