Čo urobiť, ak chcete založiť nový trávnik? Dajte si pozor na to, čo je v pôde
Výsadba nového trávnika zvyčajne nepatrí k jednodňovým záležitostiam. Vyžaduje starostlivú prípravu a poctivé plánovanie. Ak si chcete zútulniť prostredie záhrady novým zeleným trávnikom, je dobré vedieť, ako pristupovať k úprave terénu, aby ste sa vyhli častým nedostatkom.
Dobrý plán pre trávnik
Skôr, ako sa pustíte do prác, premyslite si:
- aký veľký trávnik bude,
- ako bude využívaný/zaťažovaný,
- a v akých podmienkach bude rásť (v tieni, na slnku, na svahu).
Majitelia záhrad pri novostavbách často vidia na pozemku iba kopy stavebného materiálu. Vízia upravenej záhrady je ešte veľmi vzdialená, čo môže znamenať aj to, že ani realizácia nemusí vyjsť na prvýkrát. Dôkladne zvážte, kde budú záhony, kam vysadíte okrasné kry a stromy aj či plánujete na záhrade výraznejšie trvácne prvky, akým je bazén alebo spevnená zatrávnená plocha pre auto. Dobrý plán má i praktický dôvod – vďaka presnému vytýčeniu priestoru pre trávnik budete vedieť, koľko hnojiva a trávneho osiva nakúpiť.
Vhodný termín a čas na predprípravu
Kedy založiť nový trávnik? Ideálnym obdobím na nový výsev sú mesiace apríl a máj, kedy sa už teploty držia viac-menej stabilne okolo 10 °C a vyššie. Dovtedy však musíte stihnúť práce, ktoré súvisia s úpravou terénu a tie môžu trvať týždeň, no aj viac ako mesiac v závislosti od veľkosti pozemku a ne/priazni počasia.
Vyčistenie terénu
Jedným z prvých krokov je vyčistenie terénu. Zahŕňa odstránenie buriny, existujúcej starej výsadby či upratanie zvyškov stavebných materiálov. Výborné výsledky dosiahnete porýľovaním aspoň do hĺbky 20 cm. Vašou úlohou bude vyčistiť pôdu tak, aby v nej nezostávali korene rastlín, ktoré by mohli utláčať mladé trávne trsy. Pozor na zakopávanie zvyškov zatvrdnutej malty a cementu do pôdy. V danom mieste pravdepodobne dôjde k výraznému spomaleniu rastu až k znehodnoteniu trávnika.
Úprava pôdy a jej zhutnenie
V ďalšom kroku prichádza na rad úprava pôdy. Hrudy a nezrovnalosti treba porozbíjať motykou a hrabľami a pripraviť pôdu tak, aby bola vo všetkých častiach rovnomerne jemná. V prvých jarných mesiacoch sa objavujú aj výdatnejšie zrážky, preto počítajte s tým, že tieto práce neraz trvajú i dlhšie, ako sa plánovalo. Pôda nesmie byť premrznutá ani príliš premokrená.
Odstráňte staré korene a dajte budúcemu trávniku tvar napríklad pomocou obrubníkov a oddeľovačov. Ak je to nevyhnutné, navezte úrodnú ornicu a zapracujte ju. Nechajte pôdu oddychovať aspoň dva týždne. Za ten čas „sadne“, nakyprenie stratí z objemu a budete jasne vidieť prípadné nezrovnalosti a miesta, ktoré by mohli byť ohrozené prepadávaním.
Do boja s mladou burinou
Nebuďte prekvapení, ak sa takto upravená pôda zazelená aj bez výsevu trávnika. Pôda ukrýva veľa semien burín, ktoré by skôr či neskôr prerastali trávnikom. Máte skvelú príležitosť eliminovať ich vo veľkom počte. Je zvykom predpripravenú pôdu manuálne odburiňovať alebo aplikovať postrek na ničenie buriny. Pri jeho aplikácii postupujte podľa návodu a dodržte odporúčania súvisiace s vonkajšou teplotou, vlhkosťou pôdy i časovými intervalmi.
Skvalitnenie pôdy pre zdravý rast trávnika
Zdravý rast tisícov nových rastliniek si bude vyžadovať výživnú pôdu. Jednou z možností je zapracovanie kvalitného trávnikového substrátu do pôdy, ktorý zlepšuje podmienky pre klíčiace semienka tráv. Druhou je aplikácia granulovaného štartovacieho hnojiva s pomalým uvoľňovaním, ktoré podporuje klíčenie trávnika a zdravý rast. Aplikuje sa krátko pred výsevom trávneho osiva.
Základné kroky pri výseve trávnika
- Samotné trávne osivo môžete rozsiať ručne alebo pomocou rozmetacieho vozíka na trávu/hnojenie.
- Ak je sucho, deň pred výsevom pôdu zľahka polejte. Na výsev zvoľte slnečný a bezveterný deň, aby sa osivo nerozfúkalo.
- Po vysiatí zasekajte trávne osivo do pôdy hrabľami a následne utlačte pôdu záhradným valcom. Vďaka tomu sa semená dostanú do pôdy a vtáky k nim nebudú mať ľahký prístup.
- Plochu budúceho trávnika rovnomerne zavlažte vodou – napríklad pomocou záhradného rozprašovača. Pozor na väčšie množstvo vody na jednom mieste. Zapríčiňuje odplavenie semien.
- Novovysiaty trávnik pravidelne zavlažujte a zamedzte pohybu po ňom. Viditeľne vzíde približne po dvoch týždňoch.
- Na prvé kosenie vyčkajte aspoň 8 týždňov, kedy budú všetky steblá dlhé aspoň 6 cm.
Krátke zhrnutie – Čo sa môže stať, ak sa podcení úprava terénu pred výsevom trávy?
- Trávnik nevzíde rovnomerne.
- Na trávniku budú prepadliny, v ktorých bude stáť voda.
- Stavebné materiály zakopané v pôde môžu trávnik vážne poškodiť.
- V pôde nebude dostatok živín pre správny rast.
- Medzi trávovými trsmi bude veľa buriny, ktorá odčerpá živiny a udusí trávu.
- Tráva bude prerastať do záhonov.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre