Najčastejšie choroby trávnika
Galéria (9) Zdroj: iStock

Aj trávnik môže byť chorý! Toto je 6 najčastejších chorôb trávnika a ako si s nimi poradiť

Staráte sa o neho, ako najlepšie viete, no napriek tomu váš trávnik mení farebnosť, oslabuje sa jeho rast alebo odumierajú celé časti? Možno ho postihlo jedno z týchto najčastejších ochorení.

Galéria

Najčastejšie choroby trávnika
Zavlažovanie trávnika
Hrdza trávová
Hrdza korunková
Pleseň snežná
Čarovné kruhy
Pythiová škvrnitosť
Palušková hniloba

Ak sa radíte medzi záhradkárov laikov, je pre vás náročné rozlíšiť, aká choroba trávnik sužuje a ako situáciu v takom prípade riešiť. Mali by ste však vedieť, že ochorenie môže byť infekčné alebo neinfekčné.

Infekčné ochorenie spôsobujú patogénne organizmy, ktoré sa pri priaznivých podmienkach veľmi rýchlo šíria a postihujú veľké plochy trávnika. Naopak, neinfekčné ochorenia trávnika sa môžu objaviť pri nevhodných podmienkach na rast tráv.

Kedy hovoríme o nevhodných podmienkach?

Nevhodné podmienky, ktoré doslova ničia váš trávnik, môžu mať rôzny pôvod. Medzi najčastejšie sa radí:

  • veľmi suchá alebo veľmi mokrá pôda,
  • príliš kyslá alebo príliš zásaditá pôdna reakcia,
  • nedostatok niektorých živín v pôde.

Vo všeobecnosti ale platí, že ak má trávnik ideálne pestovateľské podmienky, je voči chorobám veľmi odolný.

Zavlažovanie trávnika
Zdroj: iStock

Za problémom hľadaj hubu…

Infekčné choroby trávnikov zväčša spôsobujú nižšie a vyššie huby, ktoré sa rozmnožujú výtrusmi. Práve nimi sa choroba veľmi rýchlo a ľahko prenáša aj na ďalšie rastliny v poraste, trávu nevynímajúc. Pôvodcom sú zvyčajne rôzne hrdze či plesne, proti ktorým by ste mali zakročiť.

Ako? Overenými fungicídnymi postrekmi alebo jednoduchým odstránením príčin, ktoré problém – šírenie hubovitého ochorenia, spôsobujú. Či skôr vytvárajú.

Vo všeobecnosti platí, že ak máte podozrenie na hubovité ochorenie, radšej sa o jeho odstránení poraďte s odborníkom. Nerozvážnymi krokmi môže trávnik utrpieť ešte viac.

Najčastejšie choroby trávnikov

1. Hrdza trávová (Puccinia graminis)

Choroba sa objavuje najčastejšie počas neskorého leta. Rozpoznáte ju podľa žltooranžových alebo červenohnedých práškovitých hrbolčekov na listoch alebo steblách tráv.

V rámci preventívnych opatrení sa odporúča odstrániť všetky napadnuté časti trávnika. Chemická ochrana je možná v podobe postreku – preventívneho alebo pri prvých príznakoch ochorenia.

Hrdza trávová
Hrdza trávová | Zdroj: iStock

2. Hrdza korunková (Puccinia coronata Corda)

Hrdza korunková sa vyskytuje najmä v horúcom období. Blížiace sa leto prináša so sebou veľké riziko, že sa na trávniku objaví. Prejavuje sa žltočervenými škvrnami a veľmi rýchlo sa vzduchom šíri ďalej. Odhalíte ju tým, že na vrchnej strane listov tráv vzniknú žlté škvrny a tie sa postupne sfarbujú do oranžova až hneda.

Zaujímavosťou je, že toto ochorenie spôsobuje časté kosenie, následkom čoho začnú tráve chýbať živiny a oslabia ju vysoké teploty. Takže platí, že ani so starostlivosťou to netreba preháňať.

Hrdza korunková
Hrdza korunková | Zdroj: iStock

3. Pleseň snežná (Monographella nivalis)

V našich končinách sa táto pleseň vyskytuje vo všeobecnosti najčastejšie, a to po zime. Jej rozmnožovaniu praje, ak je trávnik dlhý čas zakrytý výdatnou snehovou nádielkou. Navyše, bez predchádzajúceho premrznutia pôdy.

Pleseň snežnú rozpoznáte podľa bielych plôch v trávniku, ktoré odumreli. Infikovaná plocha je pokrytá šedobielym plesňovým povlakom a môže byť veľká až niekoľko desiatok centimetrov štvorcových. 

Ak sa chcete takémuto nepríjemnému ochoreniu tráv vyvarovať, vyberte si odolné druhy tráv ako Festuca rubra alebo Festuca ovina. Aj v tomto prípade platí, že napadnutý trávnik je ideálne odstrániť a preventívne ho chemicky ošetriť.

Pleseň snežná
Pleseň snežná | Zdroj: iStock

4. Čarovné kruhy (Marasmius oreades)

„Udomácnili“ sa vo vašom trávniku vysoké huby, ako napríklad špička či bedľa? Tieto druhy húb vytvárajú v trávniku plodnice najmä po daždi. Podhubie sa v pôde šíri v kruhoch, následkom čoho sa časom začnú aj trávy v tejto oblasti skláňať k zemi v tvare kruhu. Tie môžu dosahovať veľké rozmery a postupne zničia celú trávnatú plochu. A to veru žiadny záhradkár nechce. Preto treba napadnutý trávnik odstrániť. Je lepšie vybrať celý trávový trs, v rámci ktorého vyrástli, aj spolu s pôdnou vrstvou pod ním.

Čarovné kruhy
Čarovné kruhy | Zdroj: iStock

5. Pythiová škvrnitosť (Pythium)

Toto hubovité ochorenie napadá najmä čerstvo vysiatu trávu. Zasiahnuté trsy horšie klíčia a začnú sa na nich vytvárať kruhy šedej až hnedej farby. Môže sa vám zdať, akoby bol trávnik miestami prepadnutý. Postupne dochádza k poškodeniu a úplnému odumretiu koreňov. Ak sa ochorenie objaví, môžete ho identifikovať tiež podľa chumáčikov medzi steblami trávy, ktoré pripomínajú bavlnu. Napadnutý trávnik treba čím skôr vyrezať a odstrániť, aby sa choroba nešírila ďalej.

Pythiová škvrnitosť
Pythiová škvrnitosť | Zdroj: Shutterstock

6. Palušková hniloba (Typhula incarnata)

Hnedé škvrny v trávniku vo všeobecnosti neznačia nič dobré. A to platí aj pri hnilobe. Opäť ju môže spôsobiť sneh, respektíve dlhodobá snehová nádielka. Trávnik stráca farbu, oslabuje sa a postupne bude v kruhoch vyzerať vyschnuto. V tomto prípade sú riešením postreky fungicídmi.

Palušková hniloba
Palušková hniloba | Zdroj: Shutterstock

Dôležitá je prevencia

Zdravý a dobre pestovaný trávnik by mal byť odolný voči všetkým ochoreniam. Preto aj tu platí – prevencia je základ! Tá pozostáva z toho, že po letnej sezóne, teda začiatkom jesene, je nutné trávnik naposledy pokosiť. V ideálnom prípade aj prevzdušniť. Trávnik zbavíte prebytočnej vlhkosti, ktorá je liahňou plesňových ochorení.

Nezabudnite na prehnojenie, aby mal vysoký obsah draslíka. Naopak, skúste sa vyvarovať hnojeniu prostriedkami s vysokým obsahom dusíka alebo vápnika. Keď zo stromov opadá lístie, z trávnika ho čím skôr odstráňte, aby mohol dýchať. Po zime sa môže v trávniku objaviť mach, no toho sa netreba báť. Odstránite ho hrabľami alebo vertikutátorom.

Následne, počas celej letnej sezóny, nezabudnite trávnik z času na čas prevzdušňovať, pravidelne – no nie príliš často (!) – ho kosiť. V prípade extrémnych horúčav ho zavlažujte a on sa vám za to odvďačí svojou odolnosťou a krásou.

Text: Veronika Vandrašeková
Foto: istock.com, shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.