Krásny trávnik v 4 krokoch: prevzdušňovať, kropiť, kosiť, hnojiť
Mať krásny trávnik nie je také ťažké a môže ho mať na svojej záhrade skutočne každý. Je ale potrebné dodržiavať niekoľko zásad, a to ako pri jeho zakladaní, tak aj pri jeho následnej údržbe.
Galéria
Dôležitý je výber osiva
Pri trávnom osive je dôležité zloženie jednotlivých odrôd trávy, ktorá by mala byť špeciálne namiešaná pre konkrétne klimatické pásmo a s ohľadom na používanie trávnika (okrasný, zaťažovaný, v tieni). K dispozícii sú trávne osivá pre okrasné i zaťažované trávniky a tiež pre pestovanie trávnika v náročných podmienkach, napríklad v tieni budovy či stromov. „Správne zvolená zmes odrôd má navyše tú vlastnosť, že rastie pri zemi. Vďaka tomu vytvára v podstate jeden organizmus, ktorý medzi seba nepustí burinu. Navyše nemusíte tak často kosiť a aj pokosenej hmoty je o poznanie menej,“ vysvetľuje Tereza Veselá z Mountfieldu. A dodáva, že pre novo zakladaný trávnik alebo pri oprave poškodených častí už existujúceho trávnika by mal byť ako podklad použitý špeciálne namiešaný trávnikový substrát zo zmesi jemnej rašeliny, mletého vápenca a piesku.
V ponuke sú kvalitné osivové zmesi, ale aj trávnikové hnojivo a prípravky na likvidáciu a prevenciu rastu machu. Foto: Mountfield
Zhrnuté a podčiarknuté: trávnik z kvalitného osiva nielenže urobí záhradu krásnou, ale ušetrí aj veľa práce s jeho údržbou, kosením a prípadne aj neustálym dosievaním. Ak ste použili vhodné osivo a aplikovali hnojivo, máte skoro vyhraté. Teraz stačí v prvých troch týždňoch pravidelne kropiť. Trávnik by mal byť pekne urastený už po 6 týždňoch od vysiatia.
Trávnik by mal 2x ročne prejsť ozdravnou kúrou
Výrazne sa tým zvýši jeho odolnosť a hustota. Vykonáva sa pomocou vertikutátora, ktorý dokáže vyhrabať staré odumreté zvyšky trávy, prevzdušniť pôdu a podporiť odnožovanie rastlín. Pod jeho kapotou je umiestnený horizontálne rotujúci valec s desiatkami oceľových nožov, ktorý sa dá výškovo nastaviť. Inými slovami stroj zvládne podľa potreby radikálnejšiu aj jemnejšiu regeneráciu trávnika.
Vertikutácia sa má vykonávať dvakrát ročne – na jar a na jeseň. Sústava nožov na vertikutačnom valci trávnik dokonale vyčistí a prevzdušní. Na snímke elektrický vertikutátor Patriot S 1600. Foto: Mountfield
„Po vertikutácii môžu v trávniku zostať holé plochy, ktoré je potrebné znovu dosiať. Na tento účel je dobré si zaobstarať špeciálnu regeneračnú zmes 3v1, ktorá okrem osiva obsahuje aj prírodný zeolit a organické hnojivo,“ radí Tereza Veselá s tým, že jar je zároveň vhodnou dobou na likvidáciu machu v tráve pomocou špeciálneho „mach stop“ prípravku. Je však možné ho používať aj počas celého vegetačného obdobia ako prevenciu.
Ako funguje vertikutácia:
Obr. 1: Nože vertikutátora narežú trávnu plochu
Obr. 2: Trávna mačina ľahko odnožuje a trávnik hustne
Obr. 3: O niekoľko týždňov sa trávnik zacelí novou trávou
Foto: Mountfield
Viete, že nie je jedno, čím kosíte?
Platí, že kosačka by mala byť osadená dostatočne výkonným motorom, pretože jedine tak je možné dosiahnuť čistý strih trávy. V opačnom prípade sa končeky strniska štiepia a trvá nejaký čas, než sa pokosený trávnik znovu pekne zazelená. Je určite dobré spoľahnúť sa pri výbere kosačky či záhradného traktora vždy na renomovanú značku a renomovaného špecializovaného predajcu, kde je k dispozícii aj najširší výber a široká škála sprievodných služieb. Napríklad v Mountfielde je na výber z viac než štyroch desiatok kosačiek a traktorov vrátane tohtoročného absolútneho hitu – kosačiek robotických
Regeneračná trávniková zmes 3v1 je určená na rýchlu obnovu trávnikov po vertikutácii alebo po terénnych úpravách. Obsahuje optimálnu zmes osiva, prírodného zeolitu a organického hnojiva. Foto. Mountfield
Tráva tiež musí piť
Po založení trávnika alebo len po dosiatí holých miest je potrebné trávnu plochu dostatočne kropiť, aby vrchná vrstva pôdy nevysychala. Dôležité je tiež zavlažovanie v horúcich a suchých dňoch. A samozrejme hnojenie. Pre toto obdobie sú najvhodnejšie hnojivá s väčším obsahom dusíka a horčíka. Prvý dodá živiny pre bujný rast trávy a silu na vytlačenie buriny, druhý potom zaistí jeho sýto zelenú farbu. „Stačí len zvoliť kvalitné trávne osivo a hnojivo, dvakrát ročne vykonávať vertikutáciu, kosiť vhodnou záhradnou technikou s vždy dobre nabrúseným nožom a nezabúdať na závlahu. Odmenou vám bude nádherný hodvábny trávnik, do ktorého bude potešením si trebárs aj ľahnúť,“ uzatvára Tereza Veselá z Mountfieldu.
ZDROJ PR článok spoločnosti Mountfield
Komentáre