Kosenie trávnika pred zimou
Zdroj: shutterstock.com

Kedy pokosiť trávnik naposledy pred zimou? Podľa čoho sa riadiť a akú dĺžku trávnika ponechať?

Prechod z jesene do zimy je pre trávnik kritickým obdobím. Teploty klesajú, rast trávy sa spomaľuje. Veľa ľudí si neuvedomuje, aké dôležité je dopriať trávniku poslednú úpravu ešte pred príchodom zimy. To, ako sa o neho v tomto období postaráte, môže ovplyvniť, ako zdravo začne trávnik na jar opäť rásť.

Posúdiť, kedy je správny čas na posledné kosenie pred zimou, sa môže zdať náročné, pretože pokus je len jeden. Správne načasovanie a správna výška, ktorú pri kosení zvolíte, je kľúčová a až si tento odhad osvojíte, vybudujete si tak základ pre spoľahlivý, každoročný režim starostlivosti o svoj trávnik.

Sledujte teplomer

Väčšina druhov trávnika má tendenciu zastaviť svoj rast a uložiť sa na zimný spánok, keď teploty trvalo klesnú pod hranicu 10°C. Preto už nebude potrebné viac kosiť, až kým nepríde jar. Tento moment nastáva väčšinou v polovici alebo koncom novembra, avšak nie je to pravidlo. Jesenné a zimné počasie sa rok čo rok odlišuje.

Kosenie trávnika pred zimou
Zdroj: shutterstock.com

Užitočnou radou je sledovať predpovede počasia a vytiahnuť kosačku ešte skôr, ako udrie prvý tuhý mráz. Počas chladnejších jesenných rán je prirodzené vidieť mráz na trávniku. Ten prvý silný mráz je však iný. Ak trávu začnete kosiť o niečo vyššie a necháte trávnik dlhší, než ako ste kosili počas leta, ochránite korene pred zimou, trávnik sa tak stane odolnejším a na jar sa mu bude pekne dariť. Tráva totiž prenáša živiny do svojich koreňov, aby pomohla zvýšiť ich odolnosť v zime. Dlhšie steblá trávy môžu poskytnúť dodatočnú izoláciu koreňov počas chladných zimných mesiacov.

Kosenie trávnika pred zimou
Zdroj: shutterstock.com

Dĺžka trávnika

Ideálna dĺžka trávnika pred zimou je 6 až 7 centimetrov. Moderné kosačky už poskytujú možnosť nastavenia výšky kosenia, čiže nie je problém si požadovanú dĺžku trávnika odsledovať.

Užitočné sú aj mulčovacie kosačky, pretože rozsekajú listy a pokosenú trávu, ktoré sa po krátkom čase začnú rozkladať a dodávať tak trávniku živiny. Treba si ale dávať pozor, aby sa po ňom nepovaľovala hrubá vrstva celých listov počas zimy, pretože ho môžu znehodnotiť a zničiť všetko živé pod sebou. Pravidelne preto odstraňujte opadané lístie napríklad tak, že ho pridáte do kompostu.

Rada na záver

Koste len vtedy, keď je tráva suchá, čo môže byť počas jesenných mesiacov zložitejšie, ale v konečnom dôsledku veľmi prospešné pre trávnik. Kosenie mokrej trávy je nerovnomerné a navyše kosačku často upcháva. Môže ju to poškodiť, alebo v tom lepšom prípade zanechávať kôpky nahromadenej trávy, ktorá sa bude na všetko lepiť.

Text: Bianca Gubová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.