Tipuľa bahenná (Tipula paludosa)
Galéria (6) Zdroj: shutterstock.com

Tipule v trávniku dokážu napáchať veľké škody: Zakročte proti nim ešte na jeseň!

Poletuje u vás na záhrade veľký „komár“ s dlhými nohami a obávate sa uštipnutia? Tipuľa bahenná sa vzhľadom ponáša na komára, no neživí sa krvou. Jej prítomnosť na záhrade však neveští nič dobré. Larvy tipule totiž dokážu v trávniku napáchať nemalé škody.

Galéria

Tipuľa bahenná (Tipula paludosa)
Tipuľa bahenná (Tipula paludosa)
Larva tipule bahennej
Tipuľa bahenná (Tipula paludosa)
Tipuľa bahenná (Tipula paludosa)

Tipuľa bahenná – základná charakteristika

Tipuľa bahenná (Tipula paludosa) sa zaraďuje medzi dvojkrídlovce. Tento hmyz vyzerá ako komár, no dospelý jedinec sa živí vodou a nektárom. Charakteristickým znakom je dlhé úzke telo a veľmi dlhé nohy. V životnom cykle prechádza tipuľa premenou od vajíčka, cez mladú larvu, dospelú larvu, kuklu a imágo (dospelý jedinec hmyzu).

Tipuľa bahenná (Tipula paludosa)
Tipuľa bahenná (Tipula paludosa) Zdroj: shutterstock.com

Na záhrade je vidieť dospelé tipule poletovať najmä v septembri, a práve v tomto období aj samice kladú vajíčka do pôdy. Jedna tipuľa vyprodukuje 200 – 300 vajíčok, ktoré sa liahnu už po 14 dňoch. Mladé larvy sa živia požieraním korienkov, klíčiacich rastlín a dokážu napáchať na trávniku a okolitých rastlinách nemalé škody. Larvy v pôde prezimujú a na jar sa znova púšťajú do vyžierania. Môžu dorastať až do dĺžky 4 cm. Počas leta sa veľké larvy zakuklia a začiatkom jesene sa opäť liahnu dospelé lietajúce jedince.

Larva tipule bahennej
Larva tipule bahennej | Zdroj: shutterstock.com

Aké škody spôsobujú larvy tipule?

Dospelý lietajúci hmyz je pre záhradu neškodný, no aktivita lariev tipule sa skôr či neskôr podpíše na stave trávnika. Ak sa na dovtedy zdravom trávniku objavia prázdne alebo zažltnuté miesta, okamžite toto miesto skontrolujte. Larvy tipule požierajú nielen korienky, počas vlhkých nocí vyliezajú aj na povrch a ohryzujú steblá trávy. Jedným zo znakov ich prítomnosti môže byť zvýšený záujem drozdov o váš trávnik, ktoré sa týmito larvami živia. Larvy síce z trávnika vytiahnu, no zároveň môžu poškodiť jeho celistvosť.

Tipuľa bahenná (Tipula paludosa)
Tipuľa bahenná (Tipula paludosa) | Zdroj: shutterstock.com

Ako bojovať s tipuľami?

  • Larvy tipule obľubujú vlhkejšie a premokrené trávniky. V suchom prostredí sa im nedarí. Ak vo vašom trávniku zvykne voda po daždi alebo polievaní stáť, je dobré vyriešiť v daných miestach odvodnenie trávnika. Na rýchle odvodnenie zhutneného trávnika sa osvedčila aerifikácia – napríklad pomocou špeciálnych topánok s hrotmi alebo aerifikačnými vidlami.
  • Z trávnika napadnutého tipuľami na jeseň pravidelne vyhrabávajte lístie (zadržiava vlhkosť) a vykonajte vertikutáciu.
  • Proti tipuliam sa využívajú aj biologické prostriedky v podobe parazitických hlístic (napríklad nematódy), ktoré dokážu infikovať larvy pôdnych škodcov. Larvy tipule po niekoľkých dní hynú.
  • Postrek na tipule je najúčinnejší pri aplikácii na aktívne larvy, teda na jeseň alebo na jar.

Nezabudnite na jarnú kontrolu

Na záchranu trávnika pred tipuľami si vyhraďte dostatok času. Nie je to jednoduchý boj, no pri pravidelnej kontrole máte šancu ich výskyt výrazne znížiť. Nezabudnite preto trávnik precízne skontrolovať aj na jar, kedy sa prezimované larvy prebudia a znova sa intenzívne pustia do požierania rastlín.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.