Komáre v záhrade
Galéria (9) Zdroj: istock.com

Otravujú vás komáre? Tieto rastliny vás pred nimi ochránia

Aj vy máte v záhrade či na chalupe priveľa komárov? Tento rok ich je v mnohých lokalitách podstatne viac ako inokedy a sú agresívnejšie. Okrem chemických repelentov však existujú aj rastliny, ktoré komárom nevoňajú.

Galéria

Komáre v záhrade
Ageratum
Kocúrnik
Citrónová tráva
Eukalyptus
Levanduľa

Ešte príjemnejším zistením je, že sú to rastlinky, ktoré majú pre nás príjemnú arómu. Dokonca i niektoré bylinky, ktoré sa používajú ako príchute a koreniny.

Agerát

Ageratum je kríčkovitá letnička s drobnými astrovitými kvietkami modro-ružovej farby. Má jemné chĺpky a pôsobí romanticky. Hodí sa do samostatných nádob alebo ako lemovanie cestičky či záhonov. Kým vy sa do nej ľahko zamilujete, komára nepoteší. Pach tejto rastliny je pre komárov neznesiteľný. Obsahuje totiž kumarín, ktorý im prekáža. Preto je tiež súčasťou mnohých repelentov.

Ageratum
Zdroj: istock

Bazalka

Lahodná bylinka, ktorá je veľmi často používaná predovšetkým v talianskej kuchyni, sa dá tiež využiť na odpudzovanie komárov. Esenciálny olej z bazalky je toxický pre larvy komárov. Ak ju pestujete v blízkosti rybníkov alebo iných vodných zdrojov, budete mať tento nepríjemný hmyz pod kontrolou.

Zdroj: istock

Kocúrnik

Známy je aj pod medzinárodným označením catnip. O tejto rastlinke sa hovorí, že má na mačky upokojujúci vplyv, dokonca pôsobí ako mačacia droga. Komárom sa však veľmi nepáči. Vedci z Iowskej štátnej univerzity zistili, že kocúrnik je pri odpudzovaní komárov až desaťkrát účinnejší ako DEET. Takže, ak máte mačky, kocúrnikom ich potešíte a seba zase ochránite pred dotieravým hmyzom pijúcim krv.

Kocúrnik
Zdroj: istock

Citrónová tráva

Citronela vyžaruje silnú citrusovú arómu. Najúčinnejšia je, keď listy podrvíme. Je najčastejšou trvalkou odpudzujúcou komáre. Dobre funguje aj esenciálny olej z citrónovej trávy v interiéri. Nakvapkajte ho na vatičku alebo hubku a položte k oknu.

Citrónová tráva
Zdroj: istock

Eukalyptus

Prírodné oleje z listov eukalyptu odpudzujú nielen komáre, ale tiež muchy, kliešte a iný hmyz. Éterické oleje v týchto rastlinách obsahujú terpenoidné zlúčeniny.

Eukalyptus
Zdroj: istock

Cesnak

Cesnak nie je len proti upírom, ale aj proti ich „kolegom“, ktorí tiež pijú krv. Silný pach cesnaku ich dokonale odpudzuje, nezabudnite si ho v záhradke vysadiť! Ak vám pach cesnaku nevadí, môžete si z neho spraviť aj domáci repelent. Ešte väčší úspech dosiahnete, keď skombinujete viaceré rastlinné odpudzovače.

Zdroj: istock

Levanduľa

Ďalšou vonnou rastlinou, ktorú majú mnohé ženy v obľube a komáre nie, je levanduľa. Zasaďte si do záhrady celé trsy a budete mať po probléme s týmto nepríjemným hmyzom. Vôňa levandule odpudzuje tiež veveričky, králiky, jelene.

Levanduľa
Zdroj: istock

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.