Čo so sršňami na pozemku? Kedy sú nebezpečné a ako sa ich zbaviť
Počas blížiacich sa letných mesiacov sa stanú sršne samozvanými a najmä nežiaducimi obyvateľmi mnohých záhrad, terás či balkónov. Preto sa každoročne medzi ľuďmi vedú polemiky o tom, čo týchto škodcov odpudzuje a ako sa ich možno zbaviť účinne.
Galéria
Sršeň obyčajný (Vespa Crabro) meria dva až tri centimetre, no kráľovná môže dosahovať dĺžku aj 5 cm. Má žltočiernu farbu s prímesou tehlovej a svoje veľké žihadlo vie použiť opakovane. Nemá silnejší jed ako osy a včely, ale pri uštipnutí ho produkuje oveľa viac, preto je bolestivejšie. Sršne dokážu jed dokonca vystrekovať až na vzdialenosť 40 centimetrov. V prípade zásahu očí pôsobí podobne ako slzný sprej.
Sršne obývajú dutiny starých stromov, odľahlé budovy, prípadne na ne možno natrafiť aj v exteriérových škárach stien na budovách. Hniezdo si môžu vybudovať aj v zemi.
Kráľovná matka
S hľadaním nových miest na usídlenie začínajú sršne na jeseň. V tom čase oplodnené kráľovné vytipujú miesto, kde sa uberú na zimný spánok a kde na jar nasledujúceho roka založia novú kolóniu. Dovtedy zostávajú samé, pretože trúdy a robotnice zimu neprežijú.
Každá nová kolónia sršňov môže mať v jednom úle až do tisíc jedincov. Dominantná je matka, ktorú bežným okom rozpoznáme podľa toho, že môže byť raz tak veľká ako zvyšné sršne.
Užitočný predátor
Sršne majú v prírode svoje stabilné miesto. Keďže ide o hmyzieho dravca, likvidujú napríklad larvy a húsenice rôzneho druhu, muchy, ovady či komáre. Priemerne dokáže jeden úľ so 700 jedincami denne skonzumovať až kilogram škodcov! Sršne sa tiež živia rozkladajúcimi sa organizmami, ktoré môžu spôsobovať ochorenia rastlín.
Sršeň ako škodca
Okrem nepohodlia, ktoré existencia veľkého úľa spôsobuje, sršne ničia ovocnú úrodu. Živia sa šťavou z ovocia, ktoré nabodávajú alebo vyhryzú. Takto znehodnotené ovocie začína hniť priamo na strome alebo kríku. Sršne naviac okrádajú včely o zásoby medu.
Kedy sršne útočia
Sršeň je vo všeobecnosti menej agresívny hmyz v porovnaní s osou. Na človeka nemá dôvod bezdôvodne zaútočiť. Ak sa vám objaví sršeň v blízkosti domova, najlepšie spravíte, keď si ho nebudete všímať. Sršne útočia len v prípade ich ohrozenia. Bránia sa, keď narušíte ich bezpečnú vzdialenosť od úľa alebo im vytvoríte prekážku v ich letovom koridore. Vycítia, keď ste nervózni a mávate na nich rukami. Ak si na vás sršeň sadne, zachovajte pokoj a o chvíľu odletí.
Po skončení leta sa znižuje počet lariev lietajúceho hmyzu a sršne začínajú hľadať potravu inde. Približujú sa k ľuďom a ich obydliam. Snažia sa nájsť cukor alebo mäso. Robotniciam chýba energia a larvám sršňov dostatok bielkovín na rast.
Pri ľudských obydliach
Najväčší problém pre človeka nastáva vtedy, ak sa sršne usídlia priamo u neho doma. Najradšej sa udomácňujú pod strechou, v starých kôlňach, na povalách, ale často sú i odvážnejšie a hniezdo si vystavajú v okolí terasy, na strome v záhrade a podobne.
Likvidácia hniezda sršňov
V prípade potrebnej likvidácie hniezda, ktoré vás akokoľvek môže ohrozovať, sú v predaji špecializované prípravky na ničenie sršňov. Likvidácia hniezda so sebou nesie určité riziko. Nevyhnutnosťou je ochranný odev (obzvlášť dôležité je prekryť si hlavu, tvár a krk) a ústupový plán B, aby ste sa rýchlo mali kam skryť.
Ako sa odstraňujú sršne
Zrejme tou najznámejšou metódou je suchý dym, ktorý prenikne aj do tej najmenšej dierky. Špecializovanú dymovnicu treba umiestniť priamo do hniezda, respektíve čo najbližšie k rodine sršňov. Tento dym sa často využíva, ak sa hniezdo nachádza v interiéri – napríklad v podkroví. Aj tu musí byť človek opatrný a mať na sebe odev, ktorý ho ochráni pred prípadným útokom. S dymom pri likvidácii sršňov najčastejšie pracujú hasiči.
Čoraz obľúbenejšie je používanie lapačov na sršne. Ide o mechanizmus, do ktorého sa hmyz dostane, ale už z neho nenájde cestu von. Prípadne možno použiť domácky vyrobené návnady, napríklad v podobe plastovej fľaše s pivom alebo kúskom surového mäsa vo vnútri. Týmto spôsobom ale prebieha likvidácia len po pár jedincoch.
Text: Veronika Vandrašeková
Foto: istock.com
Na našej záhrade,real priamo na povale,mali hniezdo osy.napodic,žili sme s nimi v pokoji dokonca som tam vešiavala prádlo .v kadibudke sa ubytovali sršne,nechali sme ich,nepouživali sme ju už.naucili sme sa,ako ich obchádzať a neprovokovať nič neničme,žiaden hmyz .už ani lastovičky nemajú hniezdiť kde,ani osy ani sršne.potom sa budeme čudovat,keď nás budú žrat komáre a rôzni,uź aj cudzokrajni škodcovia.načo likvidovať prirodzených predátorov?pre trochu nebezpečia?
Určite to nie je príjemné. Spomenul by som určite fakt, že ich priťahuje v noci SVETLO, tým pádom nemáte šancu robiť akciu oslavu party, pretože srsne budú všade. Ja tom mal srsne pod strechou rovno pod štítom na chate a musel som ich zničiť, večer bola pripravená akcia. 2 hasaky a 2 spreje biolit pomohli. Mal som oblečené 2 vrstvy. Nik neutocil, srsne sú kamaráti. Do hodiny bolo ticho, ale určite riziko tam bolo
Poliaci (asi) vyrábajú sprej, volá sa „Hasičák na osy a sršne“. Vyzerá ako sprej, vystrekuje z neho miesto aerosolu tekutina. Smrdí podobne, ako trichlór. Dostrekne 2 metre a funguje veľmi dobre. Na osie hniezdo sa mi osvedčil tekutý obväz v spreji. Ten som použil večer, keď osy už spali v hniezde. Zastriekal som hniezdo a bolo po nich. Ak niektorá osa chcela utiecť, bola taká polepená, že len spadla na zem a stačilo ju zašliapnuť.