Suché miesta v trávniku
Zdroj: shutterstock.com

Suché miesta v trávniku majú veľa príčin. Ako trávnik rýchlo obnoviť?

Sledujete, ako na doteraz zelenom trávniku pribúdajú nevzhľadné suché miesta? Nečakajte, kým bude tento problém ešte väčší a zakročte čím skôr. V prvom kroku sa pokúste odhaliť príčinu a pustite sa do obnovy trávnika s cieľom posilniť jeho rast.

Suché miesta v trávniku a najčastejšie príčiny

To, že trávnik si dlhodobo udrží zdravý a krásne zelený rast, si vyžaduje nemalú snahu jeho majiteľa. Zožltnutné miesta v trávniku sú typickým letným problémom, no ich príčinou nemusí byť iba suché počasie. Za žltnutím a vysychaním trávových trsov sa ukrýva niekoľko faktorov či dokonca ich vzájomných kombinácií.

Nedostatok vlahy

Počas horúčav rastú nároky trávnika na pravidelnú dávku vlahy. Udržiavaný trávnik si cez leto vyžaduje polievanie aj dva či trikrát za deň. Ak nemá majiteľ trávnika vyriešené automatické zavlažovanie, žlté a suché miesta v trávniku sa objavia po jeho dlhšej dovolenkovej neprítomnosti.

Nadmerná slnečná expozícia

Hoci sú niektoré trávové zmesi vhodné na suché a veľmi slnečné miesta, váš trávnik nemusel byť dopestovaný práve z tohto odolného osiva. Preschnutím sú najviac ohrozené tie miesta trávnika, na ktoré celodenne svieti slnko.

Suché miesta v trávniku
Zdroj: shutterstock.com

Skalpovanie trávnika pri kosení

Máte dokonale rovný trávnik, alebo sa miestami objavujú hrbole? Na miestach s miernym vyvýšením môžete kosením trávové trsy nechtiac oskalpovať. Strata nadzemnej časti vedie k vysychaniu koreňov a vzniku holých lokálnych miest.

Prehnojenie trávnika

Hnojenie je pre udržanie zeleného trávnika nevyhnutnou súčasťou. Pozor však na to, aby sa niektorým zónam neušla veľká dávka hnojiva (vysypanie z posýpacieho vozíka, rozliatie na jedno miesto). Bez rozpustenia vo vode a následného odplavenia býva i prehnojenie jednou z príčin nečakaného spálenia trávnika.

Vypálenie močom

Žlté a suché ložiská v inak zelenom trávniku môžu byť následkom pôsobenia zvieracieho moču. Vinníkom býva domáci pes, no aj mačky. Suché miesta majú zvyčajne rovnomerný tvar a sú izolované (priemer cca 10 – 25 cm).

Suché miesta v trávniku
Zdroj: shutterstock.com

Nevhodné aktivity na trávniku

Vylievanie horúcej vody, vody znečistenej čistiacimi prípravkami, motorový olej, státie auta na trávniku či aktívne kopanie lopty v jednej časti záhrady – to všetko sa skôr či neskôr podpíše na zhoršenej kondícii trávnika.

Aktivita hmyzích škodcov

Ak pozorujete, že trávnik často navštevujú hmyzožravé vtáky, zbystrite pozornosť. Trávnik totiž ohrozujú aj hmyzí škodcovia – napríklad chrústovce, chrústiky, kováčiky či tipule. Zvyčajne hĺbia chodby a požierajú korene, čo sa navonok prejaví odumieraním nadzemných častí trávy.

Hubové ochorenia

Objavili ste suché miesta v trávniku, ktorý rastie v tieni? Je to celkom bežné a príčinou sú hubové ochorenia trávnika, ktoré sa šíria pri vyššej pôdnej či vzdušnej vlhkosti. Trávnik ohrozuje napríklad antraknóza, kruhová nekróza, hnedá ohnisková škvrnitosť, dolárová škvrnitosť a ďalšie. Zoznam je široký. Vznikajú lokálne ohniská a jasne ohraničené škvrny, v ktorých tráva odumiera.

Suché miesta v trávniku
Zdroj: shutterstock.com

Ako trávnik na suchých miestach opraviť?

Najdôležitejším krokom je identifikácia príčiny, lebo iba tak budete vedieť, ako k obnove suchého trávnika pristupovať.

Ak je to „len“ aktivita psa či mechanické poškodenie ľuďmi, stačí zasiahnutú oblasť dočasne ohradiť a dopriať jej to, čo potrebuje – nové osivo, dostatok vlahy, správnu dávku živín, šetrnejšiu starostlivosť.

Výskyt hubových ochorení si bude vyžadovať odstránenie trávnej mačiny a dôkladné prevzdušnenie/odvodnenie pôdy. Na prítomnosť hmyzích škodcov budete potrebovať účinné prípravky pôsobiace na rôzne vývojové štádia hmyzu, aby ste problém neriešili iba v krátkodobom horizonte.

Pravidelne polievate trávnik, no zdá sa vám, že pôda vodu neprijíma? V obdobiach letného sucha stráca utlačená pôda schopnosť absorbovať vodu. Voda nepreniká ku koreňom rastlín a hľadá najjednoduchšiu cestu ako odtiecť. Aj napriek snahe sa potom na trávniku objavujú veľké suché miesta. Do takejto pôdy nemá význam vysievať nové semená – semená v nej nevyklíčia a ak sa tak stane, nebudete s kvalitou trávy spokojní. Pôda si vyžaduje väčší zásah – napríklad výmenu za kvalitnú a čerstvú ornicu, ktorá je najvhodnejším podkladom pre trávnik. Do piesčitej pôdy, ktorá má slabú schopnosť zadržiavania vody, zase primiešajte rašelinu alebo kompostovú zeminu.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.