Chrústik letný
Zdroj: Shutterstock

Ako v záhrade bojovať proti chrústikom

Chrústiky letné a najmä ich larvy sú tŕňom v oku mnohých záhradkárov. Viete, ako tohto nepríjemného škodcu rozoznáte od jeho príbuzného chrústa obyčajného a ako proti nemu môžete úspešne bojovať? Čítajte ďalej.

Chrústik letný je o niečo menší ako jeho blízky príbuzný chrúst obyčajný. Dospelý chrústik dorastá do dĺžky 14 až 20 mm, jeho telo je žltohnedé a veľmi chlpaté. Na svetlohnedých krovkách má tri výrazné ryhy. Rojí sa v druhej polovici júna a v júli vo večerných hodinách v korunách stromov.

Samičky kladú vajíčka do kyprej pôdy a približne o mesiac sa vyliahnu larvy, ktorých vývoj trvá asi tri roky. Dospelé jedince škodia najmä na ovocných stromoch, kde požierajú listy. Larvy, ktoré sú dlhé 25 až 30 mm, zasa pri premnožení poškodzujú korene jahôd a trávnika, ktorý vädne. Telo lariev je biele a nohy s hlavou gaštanovohnedé.

Chrústik letný larva
Zdroj: Shutterstock

Proti invázii chrústikov sa môžete brániť rôzne. Dôležité je, aby ste mali v záhrade vytvorené podmienky pre jeho prirodzené predátory, ako je jež, vtáky či bystrušky. Rastliny zalievajte iba tam, kde je to potrebné, pretože samičky rady kladú vajíčka do vlhkej pôdy.

V čase silných náletov chrústika letného zakryte rastliny sieťami proti hmyzu. Účinné je aj časté kyprenie pôdy. Na boj s larvami chrústika sa osvedčilo použitie dravých háďatiek (Heterorhabditis bacteriophora).

Kosenie trávnika
Zdroj: Shutterstock

Aby bol váš trávnik pre chrústika čo najmenej lákavý a jeho citlivé korienky chránené pred nenásytnými larvami, mali by ste sa oň pravidelne starať (kosiť, prihnojovať). Tak zabezpečíte jeho hustotu, ktorá samičkám sťažuje prístup k pôde.

Starostlivosť o pôdu
Zdroj: Shutterstock

Hneď ako zbadáte prvé larvy, začnite intenzívne a dôkladne obrábať pôdu. S pesticídmi opatrne, aby ste si nezničili užitočné mikroorganizmy žijúce v pôde.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.