8 rád, ako dosiahnuť krásny trávnik aj na konci leta
Zdravý hustý upravený trávnik je ozdobou každej záhrady. Môže byť sklamaním, keď po návrate z desaťdňovej dovolenky nájdete vo svojom dvorčeku či v záhrade zažltnutý, vyšúchaný, prípadne „vďaka“ svojim deťom aj zošliapaný trávnik. Ako ho obnoviť?
Galéria
Dosejte kvalitné osivo
Základom úspechu je kvalitné osivo. Po častom zaťažovaní môžu v trávniku vzniknúť holé miesta. Na tie treba opäť dosiať kvalitné trávne zmesi. Takými sú prémiové osivá vynikajúce rýchlou klíčivosťou, sýto zelenou farbou a vysokou regeneračnou schopnosťou, ktoré rastú viac do šírky než do výšky, čo má značný vplyv na množstvo odpadu pri kosení (je ho výrazne menej).
Nezabudnite na zálievku
Pre nanovo vysiate semená, ale aj pre slnkom vypálený trávnik, ktorý je po dovolenkovej neprítomnosti majiteľov trocha zanedbaný, je nevyhnutná dôkladná a pravidelná zálievka. V prvých týždňoch nesmú semená vyschnúť, inak nevyklíčia a sú navždy znehodnotené.
Trávne osivo Green Park Universal je určené na každodenné rodinné využitie. Vďaka veľmi kvalitným odrodám trávnik znáša dobre záťaž a vydrží aj suchšie obdobie. Rastie na všetkých bežných pôdach. Je skoro hustý a sýto zelený. Cena 4,60 €/kg Foto: Mountfield
Doprajte tráve živiny
Novovysiatym miestam doprajte kvôli posilneniu trávnika po výseve dôležité živiny. Avšak s mierou a len v tom prípade, že ste na jar hnojili menej ako zvyčajne. Stačí klasické hnojivo NPK (dusík, fosfor a draslík). Tieto látky obsahujú vo vyváženom pomere takmer všetky trávne hnojivá.
Efektívne po celý rok
Na lepšie, úspornejšie a hlavne rovnomernejšie dosiatie a hnojenie si vezmite na pomoc sypací vozík. Využijete ho po celý rok. Na jeseň aj na jar bude treba prihnojiť trávnik celoplošne. V zime do vozíka môžete dať piesok alebo soľ a posypať namrznutý chodník.
Ppripravte sa na jesennú údržbu
Trávnik môže byť počas leta veľmi zaťažovaný. Aby zostal krásne zelený, nestačí ho len kosiť. Dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti je aj vertikutácia. Bez vertikutácie bude trávnik vyzerať škaredo a mdlo, aj keby bol vynikajúco hnojený a zavlažovaný. Robí sa špeciálnym strojom (vertikutátorom), ktorý má na rozdiel od kosačky vertikutačné nože vo zvislej polohe. Pomocou vertikutačných nožov a hrabacích pružín sa trávnik zbaví trávnej plsti – machu, zvyškov starej trávy a odumretých stebiel, ktoré sa v ňom nahromadili. Zlepší sa prijímanie vzduchu, vody aj živín a trávnik bude lepšie pripravený na prichádzajúce chladné obdobie. Odstránením trávnej plsti navyše obmedzíte výskyt snežnej plesne. Vďaka narezaniu trávnej mačiny sa trávne korene dobre rozvetvia a viac sa rozrastú do šírky.
Kedy začať s vertikutáciou?
Optimálny čas je na prelome augusta a septembra, ale treba brať do úvahy aj počasie. Vertikutácia by sa nemala robiť na trávniku, ktorý je vystavený ostrému slnku a vysokým teplotám, ani vtedy, keď je rozmočený dažďom. Po vertikutácii môžu opäť vzniknúť holé miesta, na ktoré je vhodné dosiať kvalitné trávne semená. Do pôdy potom môžete doplniť aj jemný kremičitý piesok, ktorý tráve veľmi prospieva.
Trávnik po vertikutácii vyzerá zničene, ale rýchlo dorastie a bude krajší ako pred ňou. Foto: thinkstock.cz
Aký vertikutátor si vybrať?
Pri výbere vertikutátora je dôležité si uvedomiť, akú veľkú trávne plochu chcete vertikutovať. V prípade menších plôch a dostupnosti elektrickej energie je vhodný elektrický vertikutátor. Jeho pohyb po záhrade je síce limitovaný prívodným káblom, ale je ľahký, tichý, skladnejší a menej náročný na údržbu. Benzínové stroje sú oproti elektrickým výkonnejšie, a to vďaka silnejším motorom a väčšiemu záberu (šírke stroja). Práca s nimi je oveľa rýchlejšia, takže sú vhodné aj na rozľahlé trávnaté plochy. Ak máte trávnik s rozlohou viac ako 200 m2 alebo je svahovitý, o inom ako benzínovom vertikutačnom stroji ani neuvažujte. Dôležité pri práci s vertikutátorom je nastavenie správnej hĺbky vertikutácie, aby ste trávniku zásahom neublížili. Nemala by presiahnuť 4 mm.
Jesenné hnojenie trávnika
Krásny trávnik si žiada na jeseň okrem prevzdušnenia aj prísun vody a jesenného hnojiva. Koncom augusta a najmä v septembri a októbri je vhodné poskytnúť trávniku zodpovedajúcu starostlivosť, ktorá ho posilní na zimné obdobie a pomôže mu tak toto obdobie „v zdraví“ prečkať, navyše ho pripraví na nový jarný štart. V období vegetácie používajte najmä na jar hnojivá s vysokým obsahom dusíka, ktorý podporuje rast rastlín. Pred zimou tento rast začnite postupne utlmovať (takmer až do zastavenia) a podporte vyzrievanie rastlinných pletív. Na tento účel slúžia jesenné hnojivá. Ak by rastliny pokračovali v bujnom raste, mladé výhony nestihnú pred zimou vyzrieť a ľahko ich poničí mráz, čo by malo negatívny vplyv na jarnú obnovu.
Jesenné hnojivá sa teda vyznačujú zníženým obsahom dusíka a optimálne vyváženým pomerom ďalším prvkov. Obsahujú najmä draslík, ktorý podporuje vyzrievanie rastlinných pletív a prispieva k zníženiu obsahu vody v tkanivách. Výrazne sa zníži riziko namrznutia výhonov. Ďalšou dôležitou zložkou jesenných hnojív je horčík, ktorý zabraňuje predčasnému žltnutiu listov. Správne prihnojený trávnik cez zimu nevymŕza a je tiež odolnejší proti hubovým chorobám, napríklad snežnej plesni.
Na zavlažovanie si vyberte trvanlivú, pevnú a pružnú viacvrstvovú hadicu. Foto: Mountfield
Ako opraviť trávnik?
Koncom leta je ešte čas na drobné opravy trávnikovej plochy, ktorá sa cez letné obdobie podrobila skúške odolnosti. Hry s loptou, ukladanie ležadiel i diek pri opaľovaní, grilovacie hody, ale aj život psa v záhrade môžu zanechať na trávniku vyležané miesta s poškodeným porastom, dokonca aj celkom bez neho. Opravy môžete robiť v septembri a začiatkom (niekedy až do konca) októbra, keď je pôda ešte teplá a jesenné zrážky urýchlia vzchádzanie trávneho semena.
Nakyprenie a dosiatie
Utlačené poškodené miesta treba najprv dobre nakypriť a prevzdušniť vertikutátorom, potom na ne treba rozhodiť trávne semeno (30 až 35 g/m2) a posypať ich hnojivom (20 až 25 g/m2). Nakoniec sa miesto pokryje preosiatym kompostom, utlačí doskou a poriadne zavlaží. Nesmie sa nechať vyschnúť. Tento spôsob sa hodí na zaplnenie niekoľkých menších medzier.
Na väčších plochách
Pri opravách o niečo väčších plôch treba už odstrániť starý trávnik aj s mačinou, upraviť tvar nanovo osievanej plochy, pripraviť pôdu a pri výseve použiť výsevný vozík, ktorý rovnomerne rozmiestni semená na plochu. Pôdu možno vylepšiť kompostom alebo vyľahčiť pieskom. Kým tráva nevzíde, na miesto nevstupujeme ani ho nezaťažujeme iným spôsobom.
Hnojenie pred koncom vegetačného obdobia
Trávnik možno aj počas vegetačného obdobia prihnojovať, ale len veľmi striedmo, najlepšie je vychádzať z pôdneho rozboru, aby sme ho „neprekŕmili“. Prehnojené trávy silne rastú (musia sa pričasto kosiť) a ich pletivo mäkne a redne – trávnik neznesie záťaž a neplní svoju úlohu.
Ing. Ľubica Lešinská, PhD.
Text: Stanislav Botur podľa podkladov Mountfield
Foto: Mountfield, thinkstock.cz
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2015, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre